©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

S.O.S! CULT-RURAL


Fenntartható fejlődés, vidékfejlesztés, kulturális örökség egyszerre? Ráadásul egy múzeumban? Szeptember 30-án zárult a Skanzen európai projekje, a 2006-ban az Európai Bizottság Kultúra 2000 keretprogramjában nyertes Cult-Rural.

Szerző: Sári Zsolt | Forrás: | 2009-11-09 22:48:55

A Cult-Rural, a Promotion of a Cultural Area Common to European Rural Communities (vagyis Az európai vidéki közösségek egy-egy kulturális területének népszerűsítése) projekt. Hét ország (Görögország, Svédország, Olaszország, Bulgária, Lengyelország, Franciaország és Magyarország) közreműködésében a fenntartható fejlődés, a vidékfejlesztés és a vidéki kulturális örökség problémakörének összekapcsolására létrejött program keretében a részt vevő tudományos intézetek és múzeumok a témában való kutatásra és az eredmények kiállítási közzétételére vállalkoztak.

Egy másik kiállítás a vidék arculatát, a különböző szokások, hagyományok szociokulturális konstrukcióját mutatta be. A kiállítás középpontjában az áll, hogy a vidék jellegzetességeinek megőrzésében a vidéki örökségnek milyen lehetőségei vannak, a korábbi népszokások, rítusok hogyan élnek ma, milyen szerepük van a helyi közösség önazonosságában, a rurális társadalom megőrzésében, legyen szó turizmusról vagy a közösség identitásáról egyaránt. Tárgyak, fotók, filmek, installációk és kortárs műalkotások segítségével mutatják be többek között a húsvét, a Szent Iván-éjjel vagy éppen az alakoskodó farsangi, téltemető szokások egykori és mai életét.

Mentsétek meg forrásainkat!

Magyarország svéd (a Ljusdali Városi Múzeum és a Helyi Örökségek Szövetsége) és francia (Mezőgazdasági Múzeumok Szövetsége és a Musée des Civilisations de l'Europe et de la Méditerranée) partnerekkel a második témát (technológia és örökség) dolgozta fel. A kiállítás S.O.S. ? Save Our Sources!/Mentsétek meg forrásainkat! címmel 2009. január 7-én Franciaországban (Écomusée Marquez, Sabres) nyílt meg, 2009. április 23. és június 21. között volt látható a szentendrei Skanzenben, 2009. július 12-től pedig szeptember végéig a svédországi Ljusdalban volt látogatható.

A kiállítás olyan régi, a paraszti, vidéki gyakorlatból ismert, hagyományos technológiákat - földhasználati, vízgazdálkodási, közlekedési, táplálék-előállítási, hulladékkezelési módokat - mutat be, amelyek újraalkalmazva, a mai viszonyokhoz alakítva vagy megújítva ma is aktuálisak lehetnek, és számos környezeti, gazdasági vagy társadalmi problémára megoldást jelenthetnek.

Fenntartható fejlődés

A program során a mai kor négy legégetőbb kérdésére helyeztük a hangsúlyt: az energiaigények teljesítése, az újrahasznosítás, az élelmiszer-termelés és a természetvédelem. Fontos követelmény, hogy kiemeljük a helyi erőforrások felhasználásának előtérbe helyezését, ezáltal csökkentve a közlekedéssel kapcsolatos költségeket és kockázatokat. A projekt magja a kulturális örökség és a regionális és fenntartható fejlődés. A kutatás eredményei olyan konkrét javaslatokhoz vagy példákhoz vezettek, hogyan lehet a kulturális örökséget mint a fenntartható fejlődés forrását felhasználni.

A program során hazai és nemzetközi workshopokat szerveztünk, részt vettünk két nyári akadémián, melyek témája a kulturális örökség és a fenntartható fejlődés (2007, Kréta), valamint a fenntartható mezőgazdaság (2009, Olaszország) volt. A kiállításokhoz kapcsolódó kiadványok között mi, magyarok adtuk ki a kiállítás katalógusát és vezetőjét (a Skanzen Hírlap különszáma), emellett diákoknak szóló feladatlapot és két (magyar és angol nyelvű) könyvet (Komposztálás egykor és ma, illetve a Szerencsemalac. A mangalica) is megjelentettünk. Elkészítettünk továbbá egy néprajzi filmet a mangalicáról és az ökogazdálkodásról. Bővebb információk a projekt honlapján találhatók.

www.cultrural.net

Kapcsolódó cikkek:

Cimkék:

    Muzeumok.hu Rss betöltése...