©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

A polgárosulás határán


Hogyan éltek a 19. századi Paloznakon? A „Felemelő évszázad” program keretében idén megújul a Paloznaki Tájház enteriőr kiállítása. A polgárosodás határán című kiállítás az 1860-as évekbe kalauzolja a látogatót.

Szerző: Czeglédy Ákos | Forrás: | 2011-03-13 16:44:51

A paloznaki tájház 19. századi épületének szoba-konyha-kamra enteriőrje jelenleg az 1920-as évek lakáskultúráját mutatja be, részben helyben gyűjtött, részben Veszprém megye más településeiről származó bútorok és tárgyak segítségével. Bár a ház és eredeti tulajdonosai, a Diószegi család története a kutatás következtében ismertté vált, az utolsó lakók szegény sorsa és rendezetlen lakáskörülményei miatt nem volt és ma sincs lehetőség arra, hogy az 1997-ben tájházzá alakított épület eredeti (19. század végi vagy 20. század eleji) tárgyi világát rekonstruálják és helyreállítsák. Az enteriőrök újragondolása és átrendezése a „Felemelő század” gondolat jegyében tehát továbbra is „elvont”, Paloznak egészére és tágabb környezetére jellemző lakáskultúrát és életvilágot jelenít meg.

Pillanatkép a múltból

Népművészet helyben


A helyi kultúrát hitelesen megjelenítő pásztorművészeti remekek – botok, tükrösök, sótartók – valamint kézműves tárgyak – pl. díszített cserépedények és dohányzacskók – kiválasztása a Balaton-vidék népművészetét bemutató Malonyay-kötet és a környékbeli néprajzi gyűjtemények alapján történik. A korszak jellegzetes viseleti darabjait, így a még divatját élő, s szintén nemzeti jelképvilágot hordozó cifraszűrt bábun mutatjuk be. A szoba enteriőrjében a szekrényt ruhatartó ládákra cseréljük. Az asztalon és a vaklikban spanyolozott, karcolt szaru sótartó, borotvatartó tok, dohánytartó zacskó és faragott csutora kap helyet. A fogasra díszesen faragott pásztorbotok kerülnek. A kiállítási bábú egy halász egyszerű vászonviseletét és egy ünnepi parasztviseletet mutat be. Ez utóbbi tartozéka a jellegzetes bakonyi cifraszűr.

Le nem strandoltan

imho

Kapcsolódó cikkek:

Cimkék:

    Muzeumok.hu Rss betöltése...