|
©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva. |
Festői szemléletmód a szövött képeken
Hajnal Gabriella Munkácsy-díjas, a Magyar Köztársasági Érdemrend tiszti keresztjével kitüntetett kárpitművész munkáiból nyílt kiállítás június 20-án, a Múzeumok Éjszakája keretében az esztergomi Keresztény Múzeumban.
Szerző: Vereckei András | Forrás: | 2015-06-30 05:04:14
Hajnal Gabriella: Fejraport
Hajnal Gabriella Budapesten született, a magyarországi kortárs kárpitművészet egyik legismertebb alakja. Életpályája elejétől neve szorosan összefonódott a szövött képek tervezésével és pontos kivitelezésével. Művei figurálisak, témáit a Szentírásból, a népművészetből, az irodalomtörténetből, valamint a szentek legendáiból választotta. A művésznő festőként került kapcsolatba a falikárpit műfajával, és művei évtizedeken át megőrizték a festői szemléletmódot, amely a szövés adta kötött keretek között is érvényesülni tudott. Magas színvonalú műveivel hozzájárult a hazai textilművészet fejlődéséhez és elismertségének kivívásához.
Hajnal Gabriella: Palást
A 31 darab textil három termet tölt meg a Keresztény Múzeumban. A válogatás az életmű egészébe nyújt betekintést. A bibliai történetek alakjai közül látható Ádám és Éva, Jónás a cethal gyomrában, valamint a szentek sorából Szent Balázs és Assisi Szent Ferenc, de mitológiai alakok is feltűnnek a kiállításon, mint például Ikarusz. A Péter és a Farkas mesés témája, közvetlen, kedves előadásmódja miatt vidámnak tűnik, de valójában a művésznő minden egyes derűs tartalomban látta a drámai konfliktusokat is, a pusztító szándékot, az ember kegyetlenségét. A Keresztény Múzeumban megjelennek a ’70-es évek elején készült kárpitjai is, melyekre jellemző a finoman kidolgozott dekoratív kompozíció, egyszerűsödő formavilág, visszafogottabb színvilág, drámaibb megfogalmazás. (Vakok, Kések, Bizánc) A kiállítás egyik érdekessége a Szem című munka, mert szakít a hagyományos, szövőszék adta téglalapformával. Szintén egyedülálló az életműben a négyrészes Text-ile, amely az írásképek felületet kitöltő hatására épül.
A kárpitok állandó narratív jellege, csoportfűzése, a motívumok egymás mellé rendelése a középkori, elsősorban gótikus művészet iránti figyelme erősségét jelzik. Ez jól érvényesül a Keresztény Múzeum állandó kiállításán látható gyűjteményei között.
Megtekinthető: 2015. június 20-tól szeptember 10-ig
Kapcsolódó cikkek:
Dobozba zárt vélemény – a skatulyázás kényszere
A test angyala
Megnyílt a XX. Országos Érembiennálé
Cimkék:
múzeum, gyűjtemény,látogató