©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

A Rubik-kocka esete Mazsolával


Igazi retro hangulat érinti meg a látogatót a tápiószelei Blaskovich Múzeum időszaki tárlatán. Az idősebbek számára fiatalságuk, gyermekkoruk környezete elevenedik meg, de gyakran hallani a közönség soraiból: Jé, ilyen volt a nagyiéknak!

Szerző: Gócsáné Móró Csilla | Forrás: | 2015-08-27 04:44:25

 

Az 1970-es éveket idézi a tápiószelei tárlat. Ezt az évtizedet jól fémjelzi egyik nemzeti értékünk, a Rubik-kocka, vagy ahogyan akkor Magyarországon neveztük, a Bűvös kocka. (A világon mindenütt a kitalálójának nevét viselte, de ez akkor nálunk nem volt lehetséges.)

A tápiószelei kiállításon hangsúlyos a korabeli tárgykultúra, gyermekjáték és viselet bemutatása. Mivel az időszaki kiállítótér mérete nem tette lehetővé a komplett korabeli lakásbelsők berendezését, néhány jellegzetes tárgyat, műszaki cikket mutatunk be. Három vitrinben fontos, apróbb emlékeket teszünk közzé. A Rubik-kocka tárlójában korabeli gyerekjátékok és könyvek láthatók. A kislányok a pöttyös, a fiúk a Delfin könyvek darabjait forgatták. A könyvespolcon a kedvenc mesekönyvek sorában ott sorakozik a Mazsola. Igaz ekkor még csak fekete-fehérben láthattuk a mesefigurákat, de története minden kisgyereket a televízió elé szögezett. A fém gyermekjátékok (mozdony, autó, búgócsiga, bohóc) és a fa építőkockák mai is élvezetes elfoglaltságot nyújthatnak.

 

Egy másik vitrinben az 1-2 éves gyerekruhától a felnőttek által használt nyúlszőr „usankáig”, rókagallérig láthatunk öltözeti darabokat (zsabó, horgolt fejkendő). Mindegyik mellé olyan könyvet rendeltünk, amit viselője olvashatott. Nagylányok a csíkos könyveket, a felnőttek a világirodalom remekeinek vászonba kötött példányait forgathatták. A kor papír- és fémpénzei mellett néhány jellegzetes tárgy – mint a horgolt kutya (amely mindig pálinkásüveget rejtett), szifon, műanyag dróttal bevont pohár és üveg, horgolt műanyag szatyor – visz vissza a 40 évvel korábbi világba.

Két kis enteriőrben a kor bútorai, berendezési és dísztárgyai jelennek meg. Ekkor indult hódító útjára a magyaros hímzésű terítő, díszpárna, a subahímzés, a suba faliszőnyeg-készítés. Ekkoriban minden nő és lány hímzett, varrt vagy horgolt. A műszaki cikkek között jellegzetes darabok – Szokol táskarádió, Orion televízió, diavetítő, Szmena fényképezőgép, Orwo és Forte film, Erika táskaírógép, rakéta porszívó, Tesla orsós asztali magnó, lemezjátszó – szerepelnek a tárlaton. Megnézhetjük, milyen gáztűzhelyen főztek, milyen kályha mellett melegedtek – nem csak – a szelei az emberek. Ekkor vált népszerűvé az olcsó olajár miatt az olajkályha.

 

Felnőttek és gyerekek egyaránt érdekesnek tartják a panorámás babakocsit és ennek gyermekjáték változatát, melyekben korabeli babák pihennek.

A tárlat erőssége a sokféle viselet bemutatása. A nejloninges „nagypapától” és szandokános öltözetű unokájától a miniruhákon át az otthonkáig, az alsó ruházattól, a nejlonkombinétől a felsőruházatig, az orkánkabátig több jellegzetes darabot láthatunk. Az öltözetek anyagainak alapja a műszál volt, amely a 70-es évek textilipara „forradalmi” újításának számított. Ekkor terjedt el széles körben a nejlon, ebből varrtak szinte mindent, a kombinétől a blúzokon, férfiingeken és kendőn, függönyön át az otthonkáig. A jersey (dzsörzé) használata ekkor virágzott. A fiatalok kedvenc viselete volt a mini- és maxiruha, a bővülő (trapéz) nadrágszár és a zsabós blúz. A gyerekek iskolai viseletének kötelező darabja volt a kék iskolaköpeny. Népszerűvé vált a magyaros hímzés blúzokon, ruhákon. A felsőruházat jellegzetes darabjának számított a balon- és orkánkabát. Mindez megtekinthető, felvehető tárlatunkon. (A múzeumok éjszakáján e ruhákból divatbemutatót rendeztünk. A helyi közösségi szolgálatos diákok öltötték magukra a 70-es évek mini-, jersey-ruháit, nejlonblúzait és -ingeit, de a múzeumi tábor idei résztvevői is beöltöztek a korabeli gyermekruhákba.)

A kiállítást egy-egy filmkockába rendezett archív fotóanyag teszi teljessé. A Tápiószele Régen közösségi portál és a múzeum történeti fotótárának fényképfelvételei adnak átfogó képet Tápiószeléről, a település arculatáról, vállalatairól, mindennapi életéről. Igyekeztünk minden tápiószelei céget megjeleníteni, így láthatunk a Kohászati Gyárépítő Vállalat, Vetőmag, Agrobotanikai Intézet, jelvényüzem, pékség, konzervgyár, Áfész, múzeum, malom, tsz dolgozóiról felvételeket. Sok-sok óvodai és iskolai csoportkép ad alkalmat a nosztalgiázásra. Megjelennek az óvodai ünnepségek, az iskolai és úttörőélet, a helyi sportélet képes emlékei. E felvételek a nem helyiek számára is híven tükrözik a korabeli hétköznapi és ünnepi viseletet.

 

Kiállításunkat ajánljuk mindazoknak, akiknek személyes emléke van a 70-es évekből, reméljük, a rácsodálkozás élménye érinti meg őket, vagy egy jót nosztalgiáznak. A fiataloknak és gyerekeknek ez már történelem, egy letűnt korszak életmódjának lenyomata, amit színesen, érzékletesen közvetít a tápiószelei tárlat. A látogató gyerekek elkészíthetik saját Rubik-kockájukat, de játszhatnak is vele, forgathatják, kipróbálhatják jelenkori darabjait.

A tárlat év végéig hétfő kivételével naponta 9 és 17 óra között tekinthető meg a Blaskovich Múzeumban (2766. Tápiószele, Múzeum út 13. 53-380-157.)

Kapcsolódó cikkek:
Egy kincslelet, és ami mögötte van
Kiállítás-előrejelzés I.
Néma marad és kiállt: vandalizmus a Manézsban

Cimkék:
múzeum, gyűjtemény,látogató

    Muzeumok.hu Rss betöltése...