©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Honfoglalók Nyíregyházán


A magyar honfoglalás korába kalauzolja el az érdeklődőket az Árpád népe – Gyula népe című kiállítás, melyet március 11-én, pénteken nyitnak meg a nyíregyházi Jósa András Múzeumban.

Szerző: MTI - MMO | Forrás: | 2016-03-11 13:20:07

Bene János, a nyírségi közgyűjtemény igazgatója kiemelte, hogy a május 8-ig nyitva tartó tárlaton bemutatják azokat a leleteket, amelyek az ásatások során kerültek elő az Alföldön. Hozzátette: a már több városban bemutatott kiállításnak kísérő rendezvényei is lesznek, a nyitónapon honfoglalás kori viseleteket ismertetnek, továbbá kézműves foglalkozást tartanak, az egykori íjászatról Mónus József, többszörös távlövő világbajnok is tart előadást. A későbbi napokon múzeumpedagógiai foglalkozásokat rendeznek, szombatonként pedig tarsolylemezeket, hajfonatkorongokat, edényeket és nyílhegyeket is készíthetnek majd a Honfoglalkoztató Műhelybe látogatók.

Jakab Attila, az intézmény régészeti osztályának vezetője elmondta, hogy március 22-én a honfoglaló és a sztyeppei műveltség kapcsolatáról, április 5-én a kor Felső-Tisza-vidéki életéről, valamint április 12-én az algyői honfoglalás kori temetőben talált leletekről, illetve április 26-án a honfoglaló elit életéről is hallható előadás.

 

 

Madaras László régész, a kiállítás kurátora a sajtótájékoztatón elmondta, hogy a szolnoki Damjanich János Múzeum Árpád népe – Gyula népe című kiállítását számos magyarországi városban bemutatták már, eddig több mint százezren tekintették meg az ásatások során talált honfoglalás kori leleteket. 

A tárlat anyagát öt múzeum leletanyagából válogatták össze, láthatók például a kétpói lovassírból előkerült aranyak, továbbá ritkaságnak számító díszített és díszítés nélküli ezüstcsészék, aranyövek, bronzcsatok, az utóbbiak között a valamikori törzsfőnökök viseletéhez tartozó oroszlános csat is. A női viselet ékköveinek számító aranyozott ezüst vagy vörösréz hajfonatkorongokat szintén bemutatnak. S megtekinthető az egyetlen olyan tárgy is, amelyen hiteles rovásjel található. Fegyverek, szablyák, nyílcsúcsok szintén láthatók, valamint a lovak honfoglalás kori kantárdíszei, zablái, kengyelei és övveretei is.

 

A régész külön hangsúlyozta: nemcsak a felnőtt látogatóknak, hanem a gyermekeknek is készítettek katalógust a kiállított tárgyakról, hogy hiteles információkhoz juthassanak a magyar honfoglalás idejéről.

(s)

Kapcsolódó cikkek:
Egy honfoglaló harcos tárgyai
Rejtélyes aranykincs nyomában
Árpád-kori falu a Sóstói Múzeumfaluban

Cimkék:
régészet, honfoglalás, arany

    Muzeumok.hu Rss betöltése...