|
©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva. |
Művészek a bezárt nemzeti galériában
A svéd Nationalmuseum felújítás miatt 2013 és 2018 között zárva tart. Az élet azonban nem állt le, ezt jelzi a The Artist című kiállítás is.
Szerző: Magyar Múzeumok Online | Forrás: | 2016-04-25 09:00:08
A svéd Nationalmuseumot 1792-ben Kongling Museum, azaz Királyi Múzeum néven alapította II. Gusztáv svéd király, azóta az ország legnagyobb képzőművészeti gyűjteményét mondhatja magáénak: 16 ezer festményből és szoborból, 30 ezer iparművészeti alkotásból és félmillió grafikából álló anyaga egyedülálló. A múzeum 1866-ban átadott neoreneszánsz épületében 2013 óta felújítási munkák folynak, hogy az utoljára a 60-as években bővített intézmény minden tekintetben korszerű intézménnyé váljon. A 75 millió eurós beruházás során a tervezők olyan látogatóbarát intézményt kívánnak létrehozni, amely amellett, hogy megőrzi a múzeum építészeti örökségét, a műtárgyak számára optimális körülményeket biztosít. A tervek szerint befedik az udvarokat, melynek köszönhetően a közösségi terek 2300 négyzetméterre nőnek.
Az építkezés természetesen nem jelenti azt, hogy az intézmény 2018-ig, a beruházás várható elkészültéig ne mutatná be fantasztikus gyűjteményét. Sőt, a tervek szerint a felújítás alatt is erőteljes PR-munkát folytatnak, hogy Svédországban erősítsék a művészet iránti érdeklődést. Ezt az intézmény kiállításpolitikája is erősíti, amely a különböző ideiglenesen kialakított helyszíneken valósul meg.
Eugène Jansson, Önarckép, Nationalmuseum. Vaszilij Kandinszkij, Zöld Split. Moderna Museet. Bertha Wegmann, Festő Jeanna Bauck, Nationalmuseum.
Eugène Jansson, Önarckép, Nationalmuseum. Vaszilij Kandinszkij, Zöld Split. Moderna Museet. Bertha Wegmann, Festő Jeanna Bauck, Nationalmuseum
Az egyik időszaki kiállítóhelyen például The Artist címen olyan tárlat nyílt, amely azt kutatja, mit jelent művésznek lenni ma és a múltban. A kurátorok amellett, hogy a szerepek, ideálok és mítoszok szintjét is vizsgálják, rákérdeznek arra, miként viszonyulnak a művészek a kortárs értékekhez, a közönséghez, a piachoz, a hatalomhoz, miközben a társadalmi, etnikai és szexuális identitást sem hagyják figyelmen kívül. Kiderül, hogyan építenek a nemzetközi művészeti piacon saját arculatot, művészi brandet a kortárs művészek, és hogyan tették ezt 19. századi elődjeik, miközben a kurátorok a vállalkozóként is sikeres holland művészekről sem feledkeznek meg. A művész mint utazó sem hiányozhat a kiállításról, megismerkedhetünk a különböző korok művészeinek más kultúrákhoz való viszonyával. Külön terepet kapott a művész látnokként, prófétaként, ahol az alkotók jövőről alkotott elképzelései, víziói kerültek fókuszba.
A három intézmény (Konstakademien, Moderna Museet, Nationalmuseum) együttműködésének köszönhetően létrejött tárlaton mintegy 100 művet gyűjtöttek össze, Rubens, Renoir mellett láthatjuk Picasso, Kandinszkij, Cindy Sherman vagy Jeff Koons műveit. A kiállítás szeptember 4-ig látogatható.
Kapcsolódó cikkek:
Baglyas Erika kiállítása - ICA-D
A Skanzen elmúlt 5 éve - tárgyakban
Száz Picasso-mű látható a Nemzeti Galéria tárlatán
Cimkék: