©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Nyüzsgés egy régi udvarban


Hogyan éltek a Balaton mentén, amikor a turizmus még ismeretlen fogalom volt? Ha Balatonkenesén szétnézünk, a település 20 éve működő tájházában meglepő dolgokra akadhatunk!

Szerző: Magyar Múzeumok Online | Forrás: | 2011-09-22 23:50:26

A Balatonkenesei Tájház épülete a Balaton-melléki népi építkezés jellegzetességeit viseli magán. Az épület oldalán boltíves tornác húzódik, melyet nyaranta piros muskátlik díszítenek, nádfedeles tetőszerkezetével kiemelkedik a többi ház közül.
A levéltári források azt bizonyítják, hogy a 18. század végén a most is létező 150 négyszögöles jobbágytelkekre egymás után épülnek a házak. Az 1858. évi kateszteri térképen jól azonosítható a Kossuth Lajos u. 6. sz. alatti épület, a mai tájház. Az utcavonalon áll, fésűs beépítésben, Sipos Ferenc tulajdonában. A ház ma is a Balaton-melléki népi építkezés jellegzetességeit viseli magán. A Műemléki Felügyelőség 1983-ban vásárolta meg, majd Wirth Péter tervei alapján felújították. A helyreállítási munkák 1990-ben fejeződtek be, és 1991. június 16-án nyitották meg a helytörténeti gyűjteményt. Az elmúlt években jelentős pályázati támogatással a ház megújulhatott, hogy többek között egy alkotóműhellyel és megfelelő infrastruktúrával is gazdagabbá tegye a tájház szolgáltatásait.

Nádtető alatt

 

 

Megsárgult fotók

A háromosztatú épület első szobájában, a tisztaszobában a település helytörténeti emlékei – tárgyak, dokumentumok – kaptak helyet. Megnézhetjük a községhez kötődő vagy itt született neves személyiségek relikviáit, vagy az 1894. április 8-án alakult Kossuth Bizottság jegyzőkönyvét, a tevékenységükről készült képeket, kiadványokat. Nincs olyan látogató, aki ne időzne el hosszasan azon fotók között, amelyek a falu fejlődését, az üdülőélet fellendülését, az iparos kör dalárdáját, a színjátszó körök szerepléseit mutatják be.

Ódon tárgyak között

Ha tovább lépünk a lakószobába, a paraszti lakberendezés és öltözködés tárgyi emlékeit láthatjuk. Itt a hímzés sokfélesége, a ruhák, ágyneműk, terítők sokasága bűvöli el a látogatót.

A házfalakon túl

Plusz meglepetés, hogy az átadás utáni években a Műemlék Felügyelőség engedélyével még egy fészer is épület, ahol a község tűzoltó egyesületének szivattyús kocsija mellett egy termésszállító szán is látható.

Nyüzsgés a régi udvarban

A tájház központi szerepet tölt be Balatonkenese kulturális életében. Nyaranta különböző rendezvények teszik hangossá a régi gazdák portáját. Ez azért sem okoz gondot, mert 2009-ben olyan alkotóműhellyel gazdagodott a tájház, ahol bárki megismerkedhet az évszázados néphagyományok és mesterségek fortélyaival, dédapáink, dédanyáink mindennapjaival, szokásaival, művészetével. Ma már a kenesei falumúzeum nemcsak tájház, hanem igazi közösségi színtér! Itt találkoznak a falu civil szervezetei, itt ülésezik az önkormányzat kulturális bizottsága, a Szivárvány Népdalkör gyakran tartja próbáit, fellépéseit a tájház hangulatos udvarán. A látogatókat sokszor az udvar árnyas diófája alatt vendégelik meg, s ez egyben a kellemes, tartalmas, olykor múltidéző beszélgetések helyszíne is.

A tájház fontos szerepet vállal a Közművelődési Intézmény és Könyvtár programjainak lebonyolításában is, ahol a vendégek honismereti tudásukat bővíthetik. A tájház egyértelmű célja, hogy a múzeum a település közösségi életének kihagyhatatlan része legyen. Ennek megfelelően, az intézmény gyümölcsöző kapcsolatot ápol a település és a térség oktatási intézményeivel.

Milyen programokra számíthatsz?

A Balatonkenesei Tájház ennek megfelelően nemcsak a nyári szezonban nyújt gazdag programokat. Húsvétkor játszóházi foglalkozások, népi kismesterségek bemutatói várják a gyermekeket, s az érdeklődők foglalkozássorozatokon sajátíthatják el azokat a tevékenységeket, amelyek a régi húsvétokat jellemezték.
Júliusban és augusztusban minden pénteken egy-egy kézműves tevékenységet ismerhetnek meg az érdeklődők: a fa, bőr, agyag, kő, üveg megmunkálása szerepel általában a foglalkozásokon.

Az őszi rendezvények közül kiemelkedik a Tök Nap, melynek során előkerül minden, ami a tökhöz kapcsolódik. Tökfaragó verseny, töklámpás-készítés és felvonulás, tökös ételek. Jókedvű, vidám közösségi élmény október tájékán.

A Márton-napi vigasságok idején a keneseiek folklórprogramjait láthatjuk, miközben libás étel- és újborkóstolással tehetjük emlékezetessé a napot.

A karácsonyi játszóházi foglalkozáson, ajándékkészítéskor az alkotóműhelyben kalácssütésre és mézeskalács-készítésre is lehetőség nyílik.

A részletekről itt érdeklődhetsz!

Kapcsolódó cikkek:

Cimkék:

    Muzeumok.hu Rss betöltése...