Újragondolt hagyomány

A Derkovits-ösztöndíjasok 2012-es beszámoló kiállítása az Ernst Múzeumban

Merre van az arra? Lehet-e sikeres egy fiatal művész ma Magyarországon? A „Derkó”-sok épp egy hete megnyílt kiállításából mindenesetre az kiderülhet, mi foglakoztatta az elmúlt évben a szakma által legígéretesebbnek tartott 35 év alatti képzőművészeket.

Magyar Múzeumok Online 2012-04-13 09:00
Cikk küldése e-mail:

 A Derkovits Gyuláról elnevezett alkotói ösztöndíj immár több mint fél évszázada a fiatal művészgenerációk független munkáját segítő legfontosabb állami támogatás. A közkeletű nevén csak „Derkó”-ként emlegetett ösztöndíj 1955 óta számos változáson ment keresztül, de elvi lényege változatlanul az, hogy biztosítsa az alkotáshoz szükséges egzisztenciális hátteret. Noha története során számos kritika érte, az adminisztratív és pénzügyi akadályok ellenére évente mintegy kétszázan pályáznak rá ‒ ám mivel önmagában természetesen nem képes hálót vonni a teljes hazai művészeti színtér köré, sajnos azoknak a köre is illusztrisnak mondható, akik nem részesülhettek ösztöndíjban…

Az MMIKL (Képző- és Iparművészeti Lektorátus) a Nemzeti Erőforrás Minisztérium megbízásából szervezi, gondozza és dokumentálja a fiatal alkotóművészek pályakezdését segítő ösztöndíjpályázatot. A pályázatokról és az ösztöndíjasok éves beszámolóiról a NEFMI által felkért kuratórium dönt.

A beszámoló kiállítás megvalósítója, a pályázatokról döntő kuratóriumi ülés lebonyolítója hagyományosan a Műcsarnok, helyszíne pedig az Ernst Múzeum. A beszámoló hibrid műfaj az intézményi gyakorlatban: az év végi kipakolások és a múzeumi környezetben installált kiállítás egyfajta sajátos keveréke.

 Idén három ösztöndíjas évfolyam összesen huszonhat alkotója állítja ki munkáit. A rövid ideig, mintegy két hétig nyitva tartó kiállításnak a beszámolók elfogadása, illetve az ösztöndíjak meghosszabbítása a tétje. A közel harminc kiállító stilárisan és műfajilag is széles spektrumban nyújt betekintést a 35 év alatti alkotókat foglalkoztató művészeti kérdések és jelenségek körébe, képet adva az őket érő hatásokról, benyomásokról.

A kiállítók: Albert Ádám, Blahó Borbála, Borsos János, Czene Márta, Csákány István, Esterházy Marcell, Fodor János, Fülöp Gábor, Hatházi László András, Horváth Roland, Kerezsi Nemere, Khoór Lilla, Kis Endre, Koralevics Rita, Korcsmár Eszter, László Gergely, Németh Marcell, Rolik Ádám, Sipos Eszter, Soós Katalin, Süli-Zakar Szabolcs, Szabó Eszter, Szabó Éva Eszter, Szabó Klára Petra, Takács Szilvia, Tóth Angelika.

Kurátor: Készman József                                                                                                           Fotók: © Műcsarnok

A tárlatot Zaid S. Sethi Magyarországon élő fotóművész ösztöndíjasokról készített fekete-fehér portrésorozata kíséri.

A kiállítás megtekinthető: 2012. április 22-ig

Merre van az arra? Kreatív önmenedzsment címmel szakmai előadás és beszélgetés kíséri a kiállítást 2012. április 21-én.
Bövebb információ: http://mucsarnok.hu/new_site

 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...