©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

A második Év Kiállítása díj a PIM-be került


2011 legjobb tárlata a „Ki vagyok én? Nem mondom meg. Petőfi választásai”, a Petőfi Irodalmi Múzeum új állandó kiállítása.

Szerző: F. Dózsa Katalin | Forrás: | 2012-05-19 11:05:37

Lehet-e, érdemes- új kiállítást csinálni Petőfiről? Hiszen mindent ismerünk vele kapcsolatban! A róla készült festményeket, rajzokat, a hozzá és családjához kapcsolható tárgyakat, állítólagos atilláját, Szendrey Júlia ruháját... Azaz mégsem, éppen a kiállítás kapcsán új, eddig nem ismert relikviák, dokumentumok is bekerültek a PIM gyűjteményeibe.

A kiállítás honlapja

 

A költő pszichiátere

A koncepció kiváló, és tökéletesen megfelel a kissé hosszadalmas címnek. Szinte belebújik a látogató Petőfi személyiségébe, úgy érezheti, mintha a költő pszichiátere lenne, neki számolna be az őt kínzó kérdésekről, életének problémáiról. A kiállítás körüljárja, hogy mit tudunk Petőfi életéről, mit árulnak el róla a versek, hogyan emlékeznek rá a kortársak, és milyen kisebb-nagyobb „kihágásai” voltak.   A szoborrá merevült romantikus hős átalakul egy rendhagyó, lázadó, rendetlen és kissé furcsa emberré, aki csodálatos költeményeket ír. A kiállítás maga a versekre épül, miközben bemutatja a korszakot, a Petőfit körülvevő világot, környezetét, azaz a választási lehetőségeit.

 

Igen is, sok szöveg!

A kiállítás alkotói megcáfolták azt a régóta élő hiedelmet is, hogy nem szabad sok szöveget használni. Rengeteg van, sokféle megoldásban. Aki akarja, elolvassa, aki nem, továbbindul. És van, aki már harmadszor megy el, hogy legyen ideje mindent végigböngészni.

 

A látvány ereje

Külön érdemes szólni látványról, bár azzal a kritikák nem sokat szoktak foglalkozni. Pedig a kiállítás egy olyan műfaj, amely az információt, az új ismereteket a látvány segítségével juttatja el az érdeklődőhöz. A kurátor mellett egy jó látványtervező, aki a bölcsész vízióját képzőművészeti

 

Közelebb a látogatóhoz

Jól kapcsolódó, érdekes közművelődési programok, kitűnő múzeumpedagógiai ötletek kísérik a kiállítást. Különösen az Arcostársak és a Múltcsempészek címmel különböző korosztályok számára rendezett témanapok nyújthatnak az addigiaktól eltérő, újfajta élményt a diákoknak.

Az új Petőfi kiállítás teljesíti feladatát: közelhozza a kíváncsi látogató, és nem utolsósorban a fiatalság számára a költőt. Ha egy tanár a kiállításban tart irodalomórát, a diákok számára a kötelező feladat megtelik élettel. És nem mellékesen: példát mutat arról, hogyan is kell a 21. század elején a korszerű, élményt adó, látogatóbarát múzeumot értelmezni.

Az elmúlt évben sok kitűnő kiállítást rendeztek hazánk múzeumaiban. A 2011-es év kiállításához beadott pályázatok közül a nagyon erős mezőnyben a zsűri tagjai majdnem egyhangúan ezt a kiállítást és programjait tartották a legsikerültebbnek.

Gratulálunk a Petőfi Irodalmi Múzeumnak!

Kapcsolódó cikkek:
Az első Év Kiállítása díj a Skanzenbe került
Az Év kiállítása 2011
Az első rosta: melyik kiállítás volt a legjobb?

Cimkék:
PIM, irodalmi muzeológia, Petőfi

    Muzeumok.hu Rss betöltése...