A lehetőségek országa
Vándorkiállítás 2010-11
A Felemelő Század programsorozat részeként 2010. júniusában egy több mint egyéves vándorkiállítás indul útjára "A lehetőségek országa - polgárosodás a 19. századi Magyarországon" címen. Szabadság, nemzet, haza, polgárosodás és együttműködés a porondon.
Basics Beatrix |
2010-06-14 16:15 |
Polgár, polgárság - e fogalmakat különösen sokat halljuk és használjuk a rendszerváltozás óta. De vajon tudjuk-e, miről is van szó, mit jelentenek? Hogyan alakult ki az a fontos szerep, amelyet a polgárság töltött be az ipar, a kereskedelem, a tudományok, a kultúra, a közélet terén? Ezt a folyamatot hat dinasztikus történeten keresztül mutatja be a kiállítássorozat. Ezeket megismerve érthetjük meg, miként lehetett bárki - származásra, nemre való tekintet nélkül - "hazájának hasznos polgára", ahogy ezt Kner Imre édesapjának írt levelében célként fogalmazta meg - a szabadság adta lehetőségek országában, a 19. századi Magyarországon? Szándékaink szerint a kiállítás megteremti a kapcsolódási pontokat - épp e történeteken keresztül - a mához, a 21. századhoz is.
A 19. század a maga teljességében
Széchenyi István lovasképe a Lánchíddal (részlet) (Sterio Károly Andrássy Manó után)
© Soproni Múzeum
A kulturális eredmények, a piacgazdaság, a modern parlamentáris államszervezet és a civil társadalom létrejötte, mai életünk alapvető értékeinek megteremtése a 19. századot a magyar történelem egyik legsikeresebb időszakává teszi. Ennek bemutatása fontos a társadalom minden rétege, de különösen a felnövekvő nemzedékek, az iskolások és fiatal felnőttek számára. A vándorkiállítás közönségének szerte az országban világosan kell látnia, hogy mai életünk milyen sok eleme kötődik közvetlenül a 19. századi kultúrához, hogy a 21. század mit köszönhet a "felemelő századnak". A 2010-11-ben a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával megvalósuló tematikus évad címe is ez: A felemelő század - nemzeti romantika és polgári felemelkedés a 19. századi Magyarországon.
Széchenyi István sapkája, 19. sz. közepe
© Soproni Múzeum
Kiállításaink programja alkalmat ad arra, hogy a közönség teljes képet kapjon a "felemelő század" minden fontos törekvéséről a reformkortól a dualizmus időszakáig, a modern, polgári Magyarország kialakulásáig, példát mutatva és kapcsolódási pontokat kínálva a mai Magyarország számára. Különösen fontos a 21. századig tartó fejlődési ív interaktív bemutatása, valamint az évfordulók megjelenése a programban.
Júniustól októberig
Örökös pályadíj Széchenyi díj (Goszmann György)
© Soproni Múzeum
Széchenyi István tintatartója,18.század
© Soproni Múzeum
Az első helyszínen 2010 júniusában nyit a kiállítás, a Múzeumok Éjszakája program keretében, míg az utolsón, 2011. év októberének végén zárnak majd. A látogatók tömegét vonzó, többnyire képzőművészeti tárlatok mellett az elmúlt években egyre fontosabb szerepet kapott a vándorkiállítás műfaja, hiszen egy-egy ilyen sorozat keretében az egész ország területén kiemelkedően nagyszámú közönség ismerheti meg a bemutatott anyagot. A program költségei sokkal jobban hasznosulnak, s a szervezés újfajta múzeumi együttműködést igényel.
6 + 1 történet
A "felemelő század" eredményeivel mindenütt ugyanazon hat történet révén találkozhatnak a látogatók. Ezekhez az egyes helyszínek további történetekkel csatlakoznak, amelyeket csak azon az egy helyszínen ismerhet meg a közönség. Bemutatásuk nemcsak a műtárgyak és dokumentumok segítségével történik: interaktív eszközök, hang- és képanyag, a 21. századi leszármazottakkal készített interjúk teszik teljesebbé a tárlatokat. A múzeumpedagógiai program mellett a szintén az NKA által támogatott levéltári kutatások anyagára épülő konferenciák, zenei és színházi programok bővítik a projekt gazdag kínálatát.
5 + 2 helyszín
A 2010-11. évi vándorkiállítás a megyei múzeumok szervezésében valósul meg, folytatva az eddigi sikeres vándorkiállítások (A szecesszió vidéke - a vidék szecessziója, Gyermekemet az országért - a tatárjárás, Mátyás országa, Ilyen tavasz csak egy volt életemben) hagyományát. A helyszínek kiválasztásában fontos szerepet kapott a megyei levéltárakkal zajló együttműködés, mind a tématervek elkészítésében, mind pedig a műtárgyanyag kiválasztásában, feldolgozásában. Az öt magyarországi és a két külföldi helyszín, a bemutatott anyagok jelentősége és sokszínűsége, valamint a teljes sorozat több mint egyéves időtartama jó lehetőség a különböző régiókban élő, különböző érdeklődésű célközönség eléréséhez.
A kiállítások megnyílnak, majd bezárnak. És akárhányan látták is őket, a látvány emléke nem elég - ezért készül katalóguskötet is, összefoglalva a teljes kiállítássorozat anyagát, és tanulmányai szélesebb összefüggésben mutatják be történeteink szereplőit. Így olyan vállalkozás emléke őrződik meg, amely egyedülálló a maga nemében, hihetetlenül érdekes és tanulságos, változatos és a magyar történelem második legsikeresebb évszázadának újfajta képét adja. Egyúttal igazolva, hogy a múzeumi kiállítás milyen összetett munka: egyszerre tudományos feldolgozás, megőrzés, tanítás és szórakoztatás.
A vándorkiállítás helyszínei:
- Salgótarján, Nógrádi Történeti Múzeum
- Nagycenk, Széchenyi Emlékmúzeum
- Békéscsaba, Munkácsy Mihály Múzeum
- Nagyvárad, Körösvidéki Múzeum
- Nyíregyháza, Jósa András Múzeum
- Kassa, Kelet-szlovákiai Múzeum
- Zalaegerszeg, Göcseji Múzeum