©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

A trolibusztól a borcímkéig


Kicsit még téli álomba merülve, és még mindig hóra vágyva ajánlunk nézegetni valót egyrészt a Kaposvár-Szeged-Budapest útvonalon, másrészt Róma-Szófia-Sanghaj helyszíneken.Az utóbbiakhoz érdemes a trolit valami gyorsabb járműre cserélni.

Szerző: Magyar Múzeumok Online | Forrás: | 2013-01-11 12:10:27

Barcsay a Nemzeti Színházban

2012-ben 175 éves a Nemzeti Színház. Az ünnep záróakkordjaként 2013. január 12-én este fél hétkor a Nemzeti Színház Előcsarnokában nyílik kiállítás Barcsay Jenő műveiből, többek között azt az eddig még soha nem kiállított pasztellképét is láthatja a közönség, mely alapján az a mozaik készült, ami a „régi” Nemzeti Színházat, a mostani Pesti Magyar Színházat díszíti. A kiállítás, melyen a Magyar Nemzeti Galéria, Barcsay Jenő örököseinek és egy magángyűjteménynek féltett alkotásait mutatja be, 2013. február 16-ig látogatható. A kiállítás megnyitó szövegét az 1960-as években induló magyar neoavantgárd egyik kiemelkedő alakja, Kossuth-díjas és többszörös életmű-díjas Deim Pál festőművész írta. Deim Pál írását Alföldi Róbert olvassa majd fel.

 

Bűnök és bűnhődések

Három évszázad kriminalisztikai eseteiből nyílt kiállítás Kaposváron a Magyar Nemzeti Levéltár Somogy Megyei Levéltárában. A somogyi megyenaphoz kapcsolódó egyhetes rendezvénysorozat keretében megrendezett "folyosótárlat" a megye bűnelkövetési és bűnüldözési történetét tekinti át a 18. századtól az 1980-as évekig. A látogatók kedvükre válogathatnak a 18. századi boszorkányperek dokumentumai, a száz évvel ezelőtti kéjelgési rendeletek közül, de érdekes információkhoz juthatnak a somogyi betyárvilágról, a földesúri visszaélésekről is. Az érdeklődők egykori helyszínrajzokkal, a fogva tartás körülményeit bemutató dokumentumokkal, bűncselekmények leírásával, helyszíneléskor készült fényképekkel, rajzokkal, háborúk utáni fosztogatásokról, politikai bűncselekményekről szóló híradásokkal, a neveket, adatokat kitakartan közszemlére tevő megfigyelési dossziékkal is találkozhatnak, és bepillanthatnak a bűnüldözés titkos munkáját segítő lakások tervrajzaiba, korabeli a nyomozást segítő eszközök világába is.
A kiállítás előzetes bejelentkezés alapján őszig tekinthető meg.

 

Ezzel a címmel nyílt kiállítás Somogyi Károly Könyvtárban Szegeden. A helyi troliközlekedés történetét bemutató dokumentum és fotókiállítás a Szegedi Közlekedési Kft. (SZKT) uniós támogatási programjának keretében nyílt meg. A tárlat a troli múltjáról és jövőjéről, a tömegközlekedésben betöltött szerepéről szól: korabeli újsághírekből, képes könyvekből, szórólapokból, plakátokból, fotósorozatból kaphat ízelítőt a látogató a szovjet gyártmányú ZIU-9 típusú szóló trolibuszoktól a felsővezetéktől függetlenül is közlekedni képes Ikarus-Skoda 187Tr típusú trolibuszokig. A kiállítás apropóját az adta, hogy az SZKT 426 ezer euró uniós támogatást nyert, kilenc - osztrák, olasz, német és lengyel - társszervezettel közös pályázaton. A projekt egyik lépéseként minden országban megrendezik az adott város trolibusz-közlekedésének történetét bemutató kiállítást, amely 2013. február 6-ig tekinthető meg.

 

Fekete László iparművész 1978 és 2012 között készült mintegy negyven agyag- és porcelánszobraiból látható kiállítás a Budapest Történeti Múzeum Budapest Galériájában. Fekete László 1983 körül váltott művészetében és olyan szobrokat kezdett el készíteni, amelyekkel a mostani világ és a saját problémáit jobban ki tudta fejezni. "Úgy éreztem, ezekbe a nagyon szép természeti formákba nem tudom beletenni a bennem és a világban lévő dolgokat, ezért teljesen más jellegű szobrokat kezdtem el alkotni". Új szobrain kontrasztosabb és erőteljesebb színvilágot, a fekete-fehér, a fekete-piros és fehér-piros változatait használja.
1992-ben bekerült a Gath Clark amerikai galerista és szakíró által vezetett, a műfaj vezető kiállítóterének számító New York-i galériába. Ott négy önálló kiállítása volt 1994 és 2001 között. " 2012 tavaszán mutatta be a houstoni kortárs művészetek múzeuma agyagalapú szobor- és tárgyegyüttesét. Az utóbbi pár évben Franciaországban, Belgiumban és Németországban állították ki műveit, Heidelbergben pedig a legnevesebb német kerámia szakgaléria foglalkozik szobraival. Két speciális technikát alkalmaz: agyagból vékony rácsos szerkezetet készít vagy a már kiégetett darabokat nagyobb darabbá égeti össze. Az utóbbi időben készült szobrait kiégetett kisebb darabokból ragasztotta egybe és fekete vagy fehér mázzal borította őket. A kiállítás február 17-ig tart nyitva.

MOME hallgatók fotói

A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) Fotográfia Tanszéke négy mesterképzős hallgatójának, Fátyol Violának, Gyurkovics Annának, Oravecz Évának és Szent-Iványi Rékának nyílt fotókiállítása a Szófiai Magyar Intézetben. A tárlat előtörténete az volt, hogy Plovdivban minden év októberében nemzetközi fotókiállítást rendeznek és tavaly Mesterek és tanítványok címmel tartották meg a fotómustrát. Ezen részt vett a MOME Fotográfia Tanszékének tanára, Máté Gábor és több tanítványa, a nemzetközi fotókiállításról készült katalógusban pedig az első helyen szerepeltek. A kiállítás február 15-ig látható.

Ezzel a címmel tíz magyar borász borából és hozzá a tíz képzőművész tervezte címkéből nyílt kiállítás - amelyet borkóstoló követ - a Római Magyar Akadémián. A Hybridart művészeti projekteket létrehozó szervezet a Forum Hungaricum Nonprofit Kft.-vel közösen tavaly nyáron hirdetett pályázatot fiatal grafikusok számára borcímkék, illetve márkaarculat megtervezésére. Az első kiírásra 225 pályamunka érkezett. Több forduló után a zsűri tíz tervezőgrafikust választott ki - legtöbbjük a Magyar Képzőművészeti Egyetemen végzett -, és a fiatalok személyesen, a dűlőkben ismerkedtek a hozzájuk sorsolt tíz ifjú borásszal, még a szüreten is részt vettek. Készült címke villányi, badacsonyi, móri, szekszárdi, egri, etyeki, mátrai, soproni, olaszliszkai pincészetek kiváló boraihoz. A végeredmény olyan sikeres lett, hogy a Balassi Intézettel közösen a két szervező elhatározta, hogy a külföldi magyar intézetekben a tíz párost, azaz a bort és a cégért nagy kiállítási installáción mutatják be borkóstolóval egybekötve. A címkék között egyaránt van kézzel rajzolt és komputergrafikai módszerrel készült. A római kiállítás két hétig látható, azután február végén Berlinben a Collegium Hungaricumban, majd a Párizsi Magyar Intézetben mutatják be a bor és a képzőművészet kapcsolatát, amely a boros üvegen valósul meg. Bár az olaszok és a franciák is Európa vezető borhatalmai, a szervezők remélik, hogy a minőségi magyar borral fel lehet kelteni a figyelmet ezekben az országokban is.

 

Ezzel a címmel nyílt fotókiállítás Komor Pálról, az 1930-as évek végétől Sanghajba menekült európai zsidók segítőjéről. A Sanghajba 12 éves fiúként az 1800-as évek végén érkező, 1917-től nem hivatalos magyarországi konzulként a városban dolgozó Komor Pál (1886-1973) 1938 és 1942 között több ezer, a nácizmus elől menekülni kényszerülő kelet- és közép-európai zsidón segített. Számukra a diplomata saját aláírásával ellátott személyi igazolványt állított ki, melyet a kínai hatóságok és a japán megszállók is elismertek, a háború után pedig ez az okmány tette lehetővé hazatérésüket. Kapcsolatait felhasználva Komor a menekülteket élelmiszerrel is segítette, nekik szállást és állást keresett. A diplomata 1938-ban Victor Sassoon brit állampolgárságú iraki zsidóval közösen felállította a Kínába bevándorló európaiak Nemzetközi Bizottságát, amit később Komor Bizottságként is emlegettek. A bizottság székhelye a Sassoon tulajdonában lévő szálloda, a Hotel Cathay lett, a mai Fairmont Peace Hotel, ahol a fotókiállítás is helyet kapott. A magyarországi Raul Wallenberg-évhez kapcsolódó kiállítás a főkonzulátus kezdeményezése, annak létrejöttében a külföldi országokkal való barátságért felelős sanghaji népi egyesület és a korábban a zsidó gettónak is helyet adó Hongkou kerület is segített. A kiállítás több tucat fotón, dokumentumon és levélen keresztül mutatja be Komor Pál munkásságát, amellyel kapcsolatosan műhelybeszélgetést is tartottak.

Kapcsolódó cikkek:
Örömet a szemnek
Halasi a csipke, éltető a víz, illúzió a valóság
Balogh Rudolf – aranykoszorús fényképészmester

Cimkék:
kiállítás,gyűjtemény,látogató

    Muzeumok.hu Rss betöltése...