Nézd másképp!
Megújult oktatási stratégia a Holokauszt Emlékközpontban
Az intézmény egyik legfontosabb célkitűzése alapítása óta, hogy aktívan részt vegyen a holokauszt történetének oktatásában, segítse és támogassa a magyar holokauszt megismertetését.
Türk Timea |
2010-06-28 23:30 |
Az idei évben 12 ezer látogatója volt az intézménynek, többségük diák. Az elmúlt év hasonló időszakához viszonyítva megduplázódott a látogatói szám, de a jövőben még több diákhoz szeretnének eljutni. A pozitív statisztika egyik oka, hogy a pedagógusok szívesen kiváltják a téma feldolgozását, bemutatását a múzeumban eltöltött órákkal, másrészt a szélsőjobb megnyilvánulásai ellen hiteles képet, mintegy ellenszérumot kapnak a diákok e foglalkozások keretében.
Megértés és értelmezés
Az állandó és az időszaki kiállításaikon multimédiás tartalmakkal, érintőképernyős számítógépek segítségével az érdeklődők filmeket, képeket, eredeti dokumentumokat, tárgyakat ismerhetnek meg. Úgy mutatják be a holokauszt történetét, hogy a látogatók reálisan ismerjék meg a múltat, megértsék a holokauszt emberi, erkölcsi, kulturális és gazdasági következményeit. A régmúltat valós családi és személyes történeteken keresztül kötik össze a jelennel, hogy azok beépüljenek a fiatalok gondolkodásába, a társadalom kollektív emlékezetébe. Interaktív foglalkozásaikon a diákokat is bevonják a látottak, hallottak értelmezésébe: a történeteken túl a szereplőkről, az egyes emberekről is beszélgetnek velük, igény szerint találkozót szerveznek a túlélőkkel. Céljuk, hogy bemutassák és megértessék a diákokkal és a tanárokkal is, hogy a kirekesztés, a rasszizmus hová vezethet. Novemberi egész napos konferenciájukon – Az Árpádsáv tegnap és ma – a szélsőjobb szimbólumait, történelmi, szociológiai, politológiai, kommunikációs vonatkozásait elemezték.
Meséld el!
A tervezett sorozat egyik részeként most jelent meg az oktatási anyagokat tartalmazó DVD-jük, amelyen Salamon András Meséld el... című filmje és a hozzá kapcsolható oktatási segédanyagok lelhetők fel, mindez jól használható média-, etika-, társadalomismereti órákon. Megújult honlapjukon a diákokat közvetlen és érthető nyelven szólítják meg: diák-tárlatvezetésre, szakkörökbe, táborokba invitálják őket, számukra összeállított szótárt, olvasnivalót ajánlanak nekik.
Élmény
A történeti megközelítésen túl a fiatalokra koncentrálva rendszeresen szerveznek olyan élményszerű programokat, amelyeken a holokauszt, a rasszizmus témájához kapcsolható irodalmi alkotásokat, memoárokat vagy éppen filmeket, zeneműveket mutatnak be. Fischer Iván átdolgozásában tavasszal újra bemutatták a Brundibár című gyermekoperát, melynek különlegességét az adja, hogy a terezini gettó falai között, 1944-ben gyerekek adták elő több mint 50 alkalommal. Szubjektív tárlatvezetéseiken neves személyiségek – többek között Várszegi Asztrik főapát, Szűcs Miklós szobrászművész, Fitz Péter művészettörténész, Kőrösi Zoltán író – mutatták be az épp aktuális időszaki kiállításon, a Késői hazatérés című tárlaton szereplő művészek munkáit. Ehhez kapcsolódó művészeti foglalkozásaikon – Nézd saját szemmel! , Nézd más nézőpontból!, Nézd más technikával! – felfedezőutakra invitálják a diákokat a Késői hazatérés című kiállítás képei között, hogy átéljék, majd újraértelmezzék a képeket, megváltoztassák hangulatukat, személyes képregényeik kiindulópontjául használják.
Egy/Másért
Toleranciaprogramjuk elsődleges célja a másság elfogadására nevelés, a civil attitűd kialakítása, a társadalomba beilleszkedő, felelős gondolkodású, a társadalomért tenni is akaró szemlélet formálása. Az Egy/Másért program a világ összes tájáról 20 sikeres, tolerancia témájú projektet mutat be és ajánl a magyartanároknak adaptálásra. Mindez elérhető az intézmény honlapján, érdemes böngészni.
Foci az Emlékközpontban?
A Holokauszt Emlékközpont idén a focit választotta a Múzeumok Éjszakája fő témájának. A folyamatosan telt házzal zajló estén nagyon sok fiatal volt kíváncsi a focisták véleményére: mindegy, hogy egy csapatban ki honnan származik, a legfontosabb és közös cél, hogy a csapat sikeresen szerepeljen, vagyis a rasszizmusnak nincs helye a sport területén sem. Ennek folytatásaképp tervezik, hogy vetélkedők kíséretében (az embermentés budapesti helyszíneinek bejárásával) kispályás labdarúgó-bajnokságot szerveznek.
Múzeumpedagógiai programjaikról augusztus végén hírlevélben és a honlapjukon értesítik a pedagógusokat, diákokat.
Remélhetőleg egyre többen, fiatalok és felnőttek is eljutnak a Páva utcába, hogy kikapcsolódjanak és elgondolkodjanak önmagunkról és a történelmünkről.
Nézd meg a Holokauszt Emlékközpont honlapját!