©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

A divat és az avantgárd


Első családi szombatját rendezi a Kassák Múzeum az avantgárd jegyében. A kézműves foglalkozáson és előadáson a kor divatja lesz a téma.

Szerző: MTI | Forrás: | 2013-10-19 08:55:50

Elkészítették és kiállítják annak a ruhának a mását, amelyet Kassák Lajos író, költő, lapszerkesztő, képzőművész tervezett feleségének, Simon Jolán színésznőnek - mondta Sasvári Edit, a múzeum vezetője az MTI-nek.

A Ma- csoport (Bécs- Hietzing) 1922-ben (Bortnyik Sándor, Uitz Béla, Újvári Erzsi, Simon Andor, Kassák Lajos, Simon Jolán, Barta Sándor)

 

Simon Jolán fellépőkosztümként viselte az égővörös anyagból készült ruhát, amelynek a szoknyarészét galambszürke négyzetek díszítik, a felső részen három arany színű gomb van és vörös hímzés. Kassák ezt az öltözéket az 1920-as években tervezte bécsi emigrációja idején, amikor a Ma című lap estjein Simon Jolán az ő és más avantgárd mesterek műveit mondta el.
Markáns része az avantgárdnak a viselet, ez főként az oroszokat foglalkoztatta, mértani alakzatokból szerkesztették a ruháikat. Kassák is megkülönböztette magát az öltözékkel: fekete, orosz nyakú inget viselt és hosszú hajat - magyarázta Sasvári Edit.

A múzeumi családi napon Hídvégi Éva textiltervező művész fog beszélni és közben vetíteni az avantgárd divatról. A dizájner elmondta az MTI-nek, hogy a húszas, harmincas években a ruhák rövidebbek lettek és olyan anyagokat kezdtek felhasználni az öltözékhez, amelyeket addig még soha. Példaként említette a jersey anyagot, amelyből a húszas években katonai jégeralsó és kapca készült.

 

Kassákné Simon Jolán Kassák Lajos tervezte ruhában, 1920-as évek

 

Kassáknak és az avantgárd stílus követőinek munkásságát inspirálták a képzőművészeti alkotások, festmények is. Gustav Klimt (1862-1918) osztrák festőművész, a szecesszió egyik legismertebb képviselője textilmintákat tervezett barátnőjének, Emilie Flügelnek, akinek divatszalonja volt Bécs belvárosában.

Az anyagminta-tervezés a negyvenes években sok festőművésznek adott megélhetést. Farkas István festőművész Károly fia, aki 1948-ban ösztöndíjjal ment ki Rómába, később Európa legnagyobb textilminta-tervező stúdióját hozta létre öccsével és feleségével. Olyan nagy olasz divatházaknak terveztek, mint a Laura Biagiotti vagy a Missoni - magyarázta Hídvégi Éva.
A Kassák Múzeumban szombaton 10-től 16 óráig kreatív foglalkozások lesznek, a fiatalok készíthetnek divatrajzot, szabásmintát, de akár a nyakkendőkészítés fortélyai is elsajátíthatók.

Bővebben a Kassák Múzeum kiállításának előzményeiről

Fotó: Kassák Múzeum

Kapcsolódó cikkek:
A jövő táncosnőihez
Sasvári Edit és a Kassák Múzeum
Díjzápor Óbudán

Cimkék:
divat,Kassák Múzeum

    Muzeumok.hu Rss betöltése...