Itt a szerda!
AJÁNLÓ
Debrecen és Nagyvárad egy-egy kiállítással, Szeged és Budapest egy-egy előadással várja az érdeklődőket. Olvassanak tovább!
Magyar Múzeumok Online |
2014-03-26 12:06 |
Erdélyi vasutak
Különleges fotók láthatók ma déltől a vasútépítés aranykorából az Erdélyi vasutak 1867-1914 című vándorkiállításon Nagyváradon. Az erdélyi vasútépítés történetét a kiegyezéstől az első világháború kitöréséig nyomon követő kiállítás a Közlekedési Múzeum gazdag archívumának eredeti fotógyűjteményére támaszkodik. A kor híres fotográfusai, többek között Erdélyi Mór, vagy Klösz György felvételei őrizték meg ezt az izgalmas időszakot az utókor számára. A képek alkotói nem csak a vasútvonalak építését dokumentálták, hanem az átformálódó tájat és benne a környezetét építő embert is, így adva történelmi, szociológiai, technikatörténeti szempontból is érdekes összefoglalót a korszakról. A kiállítás arra is vállalkozik, hogy képet adjon a korabeli Erdély gazdasági fejlődéséről: hogyan jutott el a kiegyezéskor vasútvonallal egyáltalán nem rendelkező országrész a 47 évvel későbbi 2384 km hosszú vasúthálózat kiépítéséig. A kiállított dokumentumok a fővonalak mellett a vicinális vonalakról, a beruházások finanszírozásáról, valamint a nehéz terepviszonyokra adott technikai válaszokról, a műszaki bravúrokról is megelevenedő képet festenek. A kiállítás 33 nyomtatott képet tartalmaz, emellett pedig kb. 500 db fotót vetítenek folyamatosan. A kiállítás a nagyváradi Proenerg Kft bemutatótermében látható május 31-ig.
Nagy József: Miniatúrák
Mától látható a debreceni MODEM harmadik emeleti kiállítóterében a nemzetközileg ismert nevén Josef Nadj táncművész és koreográfus ötven lapból álló tusrajzsorozatát bemutató kamaratárlat. A világhírű táncos két évtized óta épített színházi világa mellett itt egy másik, zártabb, magányosabb tér tárul elénk. Az előadások után, éjszakánként megszállottan, a miniatúristák szigorával rajzolt képecskéinek hősei zárt cellákban, fülkékben jelennek meg különböző attribútumaikkal, melyek egy új Nagy József-i színház szimbólumaiként is értelmezhetőek. Nagy 1986-ban alapította meg Párizsban a ma már világhírű Jel Színházat. Előadásai a tánc és a színház határvonalán mozognak, de koreográfiáit leginkább a Pina Bausch nevével fémjelzett táncszínházként tartják számon. 2001-ben elnyerte a legrangosabb európai színházi-díjat, az Európai Színházak Szövetségének Taormina nevű Európa-nagydíját. 2012-től a budapesti Trafó Kortárs Művészetek Házának vezetője. A kiállítás április 30-ig látogatható.
Talpuk alatt Afganisztán morajlása - Kerekasztal-beszélgetés
Paluch Tibor, a szegedi Móra Ferenc Múzeum munkatársa 14 hónapon keresztül vett részt egy rendkívüli afganisztáni régészeti feltáráson. A munka során megismerte az ott élők kultúráját és mindennapjait, valamint az ország különleges régészeti leleteit. A szakember a bő egyéves időszak élményeiről, tapasztalatairól, a hányattatott sorsú ország kultúrájáról, mindennapjairól beszélget Dr. Toperczer István katonaorvossal ma 17 órakor a Móra Ferenc Múzeum dísztermében.
Keresd a nőt!
A Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeumban kéthetente, szerdánként előadássorozatot indítanak A Szépség és a reklám – A női ideál alakulása a 20. század első felében című időszaki kiállításhoz kapcsolódóan. Témák: a szépség, a nőideálok és változásaik, testtudat, testkép, női szerepek. Nem csak nőknek! Ma 18 órától A női test csodáiról tart előadást Hoppál Bori, aki női testtudat oktatóként Magyarországon úttörő jellegű tevékenységével igyekszik ráébreszteni a nőket az önmagukban rejtőző belső tudásukra, bölcsességükre. Előadásaival segít abban, hogy újra felfedezzék és megszeressék a testüket, ezáltal a lehető legteljesebben élhessék meg nőiségüket. Vetített képes kultúrtörténeti barangolás a női test szépségéről és misztériumáról, a mindnyájunkban ott élő istennőről, és mindenről, ami szép és jó testünk e ciklikusan visszatérő, varázslatos történésében. Az előadássorozat további programjai itt olvashatók.