©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Mindent a Húsvétról


A húsvéti hosszú hétvége leginkább a családi programoké, az ebédek és vacsorák közé akár egy múzeum is beférhet. Galéria, Múzeumfaló, Belvárosi Húsvét, Húsvéti Fesztivál.

Szerző: Magyar Múzeumok Online | Forrás: | 2014-04-19 12:04:21

A Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum és a Zichy Ferenc Látogatóközpont a húsvét és a Műemléki Világnap alkalmából programsorozatot szervez Belvárosi Húsvét címmel Győrben. Április 19-én szombaton egész napos program várja még a látogatókat.  Húsvéti képeslap kiállítás várja az érdeklődőket, mely a 19. század utolsó éveitől kezdve, az 1950-es évek elejéig mutatja be a húsvéti üdvözlet küldés szép példáit. Egy nosztalgikus utazás részesei lehetnem a látogatók, abba világba, amikor még nem volt sms, és nem a világhálón érkezett a húsvéti üdvözlet, hanem a levelesládát kinyitva örülhettünk a jókívánságoknak. A tárlat a Soproni Múzeum és a Rómer Múzeum gyűjteményének válogatásából készült. Helyszín: Zichy Ferenc Látogatóközpont (Győr, Káptalandomb 11.) A kiállítás mellett húsvéti kézműves műhely is működik majd: húsvéti báb, tolltartót, tojásgyűjtő tarisznya készülhet – igény szerint..

A szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum komplex programkínálattal várja a látogatókat: 60 hektáron zajló húsvéti programok. Az ország legnagyobb Húsvét Fesztiválján az érdeklődők április 20-án és 21-én a múzeum valamennyi szegletében találnak felemelő vagy izgalmas elfoglaltságot. Szent György naphoz közeledve a híres pásztor szenthez kapcsolódó hagyományokon kívül a portákon minden a bárányról szól. A pásztorélet jeles napjaként ismert Szent György napja, vagyis április 24-e, a néphagyomány szerint az igazi tavasz kezdete. A pásztorok kisöpörték a juhhodályokat. A szaporaságot elősegítendő, zöld ággal hajtották ki az állatokat a hosszú tél után először a tavaszi legelőkre. Úgy tartották, Szent György-nap éjszakáján napkelte előtt harmatot kell szedni, hogy a tehenek jobban tejeljenek. A közelgő pásztorfogadó ünnepre való tekintettel a szentendrei Skanzen húsvéti programjaiban április 20-án és 21-én a híres pásztor szenthez kapcsolódó hagyományok is helyet kapnak. Szent György napját régen alkalmasnak találták kincsek keresésére is. Tavasszal az anyaföldben megindul az élet, s úgy vélték, hogy ezen a napon kiveti magából a talaj azokat a kincseket, amelyeket évszázadok óta magába rejtett. Éppen ezért, izgalmas kincskereső és felfedező utak várják a kalandvágyókra.  A látogatók a két nap során a báránnyal mint haszonállattal is megismerkednek: vajköpülés, birkanyírás, gyapjúból sodort fonal fonás, végül ünnepi báránylevest kóstolás. A Skanzen idén a Bárány évét ünnepli, az idei húsvéti rendezvényen a programok többsége a bárányról és a pásztoréletről szól. A két nap során minden korosztály megtalálja a kedvére való időtöltést, a népművészek tojást karcolnak, pingálnak és berzselnek, de látogatható a Magtárban A bárányok nem hallgatnak, a Skanzen Galériában a Bárány a konyhában és a Pont itt! Galériában Ajándék vagy áldozat? című három időszaki kiállítás is.

Kapcsolódó cikkek:
Szentendre nyolcadik temploma Budán
Az idei év a bárányé
A kicsomagolt Derkovits

Cimkék:

    Muzeumok.hu Rss betöltése...