©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Sikerek és tanulságok a Múzeumok Őszi Fesztiválján


A 2013-as fesztivál szlogenjét – „A múzeum legyen mindenkié!” – szó szerint értette a szervező Múzeumi Oktatási és Képzési Központ, hiszen olyan közönséghez is szerettek volna eljutni, akiket eddig közvetlenül a korábbi fesztiválok nem szólítottak meg.

Szerző: Magdolna Nagy | Forrás: | 2014-05-15 08:19:54

A Tanárok Éjszakája program látogatottsági adatait vizsgálva nagyon szélsőséges értékeket láthatunk. Volt néhány múzeum, ahol egyetlen látogató sem jelent meg a rendezvényen, de olyanok is akadtak, ahová 100 fölötti látogató érkezett aznap este. Vajon mivel tudtak egyes múzeumok ilyen sikert elérni, míg mások erőfeszítése nem hozott eredményt?

Hívó szó a pedagógusoknak

A magas és alacsony látogatottságot elérő múzeumok aznap esti kínálata nagyon hasonló képet mutat. Szinte mindenhol ötletekkel teli, érdekes és színvonalas programokat állítottak össze. A látogatók elmaradásának oka úgy tűnik, nem a program tartalmában keresendő.

Bihari Múzeum Marcali, Kossuth vacsora

A sikeres programok közös vonása, hogy személyesen vették fel a kapcsolatot a pedagógusokkal. Nem elégedtek meg egy kör e-maillel, vagy hírlevél kiküldésével, személyesen is felkeresték az oktatási intézményeket (a „hívó szó” náluk szó szerint értendő: szóban hangzott el). Különösen azokra az iskolákra fordítottak kitüntetett figyelmet, amelyekkel korábban semmilyen kapcsolata nem volt a múzeumnak. Felkeresték az iskola igazgatóját, és az egész tantestületet meghívták a programra. Magasabb érdeklődést értek el azok a szervezők, akik bevonták az igazgatót, vagy néhány pedagógust a program lebonyolításába (például előadást, vagy tárlatvezetést tartottak).

Több múzeum kereste meg a program apropóján, és vonta be már a szervezés kezdeti szakaszába a KLIK tankerületi igazgatóját. Sok helyen a rendezvény megnyitására kérték fel az igazgatót, de az is működött, amikor az önkormányzat képviselőit, az iskolaigazgatókat, a pedagógusokat és a KLIK tankerületi igazgatókat ültették egy (terített) asztalhoz.

Növelte a rendezvény vonzerejét, amikor a program vezérfonala a múzeum több tantárgyhoz kapcsolhatóságának bemutatása volt. Azzal, hogy a múzeum új oldaláról mutatkozott be (például egy történeti múzeum bemutatta, hogyan lehet gyűjteményét használni a fizika, vagy a kémia tanításhoz is), új célközönséget tudott elérni (jelen példában a fizika és kémia tanárokat).

Hermann Ottó Múzeum, Miskolc Skanzen

Voltak múzeumok, ahol problémaként jelentkezett egymás közelsége. Az egy időben tartott, hasonló tartalmú programok választásra kényszerítették a pedagógusokat, melyikre menjenek el. Néhány múzeum azonban előnyt kovácsolt a közelségből: összefogtak és közösen hirdették meg egymást kiegészítő (és időben elcsúsztatott) programjaikat, ezáltal még vonzóbbá tették a „kombinált” rendezvényt.

Olyan is előfordult, hogy időben közel esett egymáshoz a múzeumpedagógiai évnyitó és a Tanárok Éjszakája, így a pedagógusok az utóbbira már nem mentek el. Azoknál a múzeumoknál ez nem jelentett problémát, akik a Tanárok Éjszakája rendezvénynek teljesen más karaktert adtak, mint a múzeumpedagógiai évnyitónak. Az utóbbi tisztán szakmai jellegű volt, míg a Tanárok Éjszakáját játékosra, vagy éppen „bulizósra” vették. Több helyen jelentett hívó szót a fordított nap, amikor a pedagógusok a diákok bőrébe bújva tapasztalhatták meg a múzeumi foglalkozásokat, de a vendéglátással egybekötött, kikapcsolódást ígérő zenés este is meghozta az eredményt.

Sajnos találkoztunk olyan múzeumi programmal is, amely csak a nevében volt „éjszaka”, valójában délutáni rendezvényt takart. Több pedagógus csalódottságát fejezte ki ezeken a helyszíneken a félrevezető kommunikáció miatt.

A Tanárok Éjszakája programnak kevésbé sikerült megszólítani az óvodapedagógusokat, mint az iskolákban tanítókat. Bár a központi kommunikációban hangsúlyoztuk, hogy a Tanárok Éjszakája az óvodapedagógusoknak is szól, a program címe miatt sok óvodapedagógus nem érezte magáénak, ezért nem ment el a rendezvényre. Azok a múzeumok tudtak erre a programra óvodapedagógusokat hívni, amelyek közvetlenül felvették a kapcsolatot az óvodákkal, és személyesen ismertették a program lényegét.

További tanulságok és a legsikeresebb Tanárok Éjszakája programok rövid ismertetése a MOKK honlapon olvasható.

A 2013-as Tanárok Éjszakája tapasztalatait hasznosítva az idei programokban, reméljük, hogy 2014-ben még több pedagógust sikerül megszólítani, és még több múzeum csatlakozik ehhez a hagyományteremtő kezdeményezéshez. A Tanárok Éjszakája nem csupán elérte kitűzött célját, hogy a pedagógusok figyelmét ráirányítsa a múzeumokra, de annál sokkal tovább ment: olyan kapukat nyitott meg a múzeumok számára, amelyek segítségével egyre közelebb kerülhetnek ahhoz, hogy a múzeumok az iskolán kívüli oktatás legfontosabb helyszíneiként beépüljenek a köznevelési intézmények tantervébe.

A cikksorozat következő részében a közönségprogramok tanulságairól lesz szó.

Kapcsolódó cikkek:
1500 program 170 intézményben
Miért most? Tanárok Éjszakája
Mérlegen a 2013-as Múzeumok Őszi Fesztiválja

Cimkék:

    Muzeumok.hu Rss betöltése...