Mártonok, libák és az újbor

PROGRAMAJÁNLÓ

Márton-nap az őszi munkák befejezésének, a szüret végének időszaka, melyhez számtalan babonát, szokást köt a néphagyomány és nem utolsó sorban az adventi, elcsendesülő időszak előtt az utolsó alkalom egy remek mulatságra!

Magyar Múzeumok Online 2014-11-07 05:26
Cikk küldése e-mail:

Öt héten keresztül 23 különböző programmal, kiállításokkal, koncertekkel, színházi és bábszínházi produkcióval, Márton napi országos nagyvásárral, előadásokkal és konferenciával emlékeznek Szent Mártonra Szombathelyen. Európa legismertebb védőszentje 316-ban Savariában, mai nevén Szombathelyen született, a város pedig már most megkezdte a felkészülést születése 1700. évfordulójának méltó megünneplésére. Szent Márton kultuszának, szellemiségének ápolása a kétezer éve folyamatosan lakott városban évszázadokra nyúlik vissza, 791-ben már Nagy Károly is Szent Márton tisztelete miatt járt a városban, 1777-ben Mária Terézia megalapította a Szombathelyi Egyházmegyét, amelyet annak első püspöke, Szily János Szent Márton oltalmába ajánlott. 1913-ban hozták Szombathelyre Szent Márton ereklyéjét jelenlegi formájában, és 1994 óta ünneplik minden év novemberében Márton nap környékén a város híres szülöttjét.

November 7-én Szombathely főterén nyílik szabadtéri kiállítás Az irgalmasság katonája címmel, pénteken és szombaton ugyancsak a főtéren kezdődik a Márton-napi kirakó játék, amely a szent alakjához kötődő néphagyományokat eleveníti fel.
November 8-án és 9-én tartják a Vasi Skanzenben a Szent Márton napi országos nagyvásárt. November 10-én a 30Y jelzésű kultúrbusz azt mutatja be, hogy a helyi fotósok hogyan látják a város Szent Márton emlékeit. November 11-én, Márton napján a Savaria Múzeumban nyílik kiállítás, és ezt követően tudományos konferencia veszi kezdetét. A programok sora egészen november végéig folytatódik, sőt december első hetére is átnyúlik. A kínálatban találhatunk régészeti előadást, városnéző sétát, bábszínházat, amely Szent Márton köpenyének híres legendájával ismerteti meg a kicsiket, de sor kerül a Szent Mártonról elnevezett kórusok találkozójára is.

A szomszédos Burgenlandban a fesztiválszezon jelentős dátuma november 11. Szent Márton napja Burgenland védőszentjének ünnepe alkalmából már péntektől sok településen megnyílnak a borospincék és a libavacsora mellett számos más programot is kínálnak, bővebben itt olvashatnak róla.

Szekszárdon szombaton a Béla király téren hat szekszárdi pincészet kínálja borait, a szintén a főtéren felállítandó gourmet udvarban öt szekszárdi étterem tálal Márton napi fogásokat, és kávékülönlegességekből is ízelítőt kaphat a közönség. Lesz helyi termékek bemutatója és kóstolója, a gasztronómia programot könnyű- és népzenei koncertek egészítik ki. A Garay élménypincében szekszárdi borászok tartanak tárlatvezetést, a Vármegyeházán a Wosinsky Mór Megyei Múzeum kézműves foglalkozásokkal és drámajátékkal várja a gyerekeket.

A Gemenc Zrt. Pörbölyi Ökoturisztikai Központjában szombaton családi programokat rendeznek: Márton napi históriás történetek, játékos vetélkedők és kirándulás várja a természetkedvelőket. A délután induló, három kilométeres túrát a kirándulók Nagyrezétig erdei vasúton, majd Pörbölyig vissza gyalog tehetik meg, a lampionos erdei séta érinti a nagyrezéti vadmegfigyelőt is.

Márton-napi vigasságot rendeznek szombaton Zalaegerszegen, a Göcseji Falumúzeumban is. A paraszti világban ezen a napon fejeződtek be a szántóföldi munkák, az adventi böjt előtt az embereknek ekkor volt utoljára lehetőségük a lakomázásra, és Márton napján verték csapra az első hordót és kóstolták meg az újbort. A portákat ugyan már október végén bezárták, de a Márton-napi vigasság idejére ismét megnyitják a látogatók előtt. A rendezvényre kosárfonót, üvegművest, szalmafonót hívtak, a mesteremberek munkabemutatókat tartanak, az udvarokon libakereső játékot szerveznek. A cserépkályhával fűtött foglalkoztató házban az Igazgyöngy Hagyományőrző Egyesület a tollfosztást mutatja be, a munkafolyamatba a látogatók is bekapcsolódhatnak. Az egész napos program keretében lesz libakereső verseny, zenés hangszerbemutató, a látogatók a tollfosztást is kipróbálhatják, a gasztronómiai kínálatban pedig megjelennek a liba- és tökételek.

A Göcseji Falumúzeummal szomszédos Magyar Olaj- és Gázipari Múzeum nagysátrában berendezett játszóházakban a gyerekek csuhéból, csutkából készíthetnek ajándéktárgyakat.

Márton-napi libalakomára és az új bor ünnepére várja a Sóstói Múzeumfalu november 8-án 10 órától a látogatókat: a bejáratnál libazsíros Márton-falat, tepertő és persze új bor várja őket. A Márton-naphoz kapcsolódó hagyományokat elevenítik fel a rendezvényen, a réges régi hiedelmektől kezdve egészen a mai hóbortokig. A középpontban persze a torkoskodás lesz, mert Márton napján libát enni szinte kötelező, hiszen aki azt elmulasztja - tartja a mondás - jövőre egész évben éhezni fog. S a lakoma után új borral ajánlatos koccintani, hiszen - a népi hiedelem alapján - minél többet iszik valaki, annál egészségesebb lesz a jövőben. A program a skanzen anarcsi portáján folytatódik majd, ahol libabecsinált levest és sült libacombot párolt káposztával szolgálnak fel. Régi népi ínyencségek, sütőtök, héjában sült krumpli, libasütemény és persze forró tea is asztalra kerül. Az ebéd után 14 órától rendezik a libaszépségversenyt, a környék legszebb lúdjait vonultatják fel a tenyésztők, akik még a helyszínen is benevezhetik házi szárnyasaikat a vetélkedőre. A zsűri és a közönség együtt választja ki a legszebb libát, amelyet a külcsín és a belső tulajdonság, valamint a kierőszakolt "zsindelyszaggató gágogás" összhatása határoz majd meg. A Nyíregyházi Művészeti Szakközépiskola növendékei Márton-napi legényest táncolnak el, a Burattino Bábszínház tagjai libás darabot mutatnak be, a Kuckó Művésztanya társulata pedig utcaszínházi előadást tart. A múzeumfalu kádármesterei hordót készítenek az új bornak, természetesen a régi, donga összehúzásos módszerrel. A kézműves foglalkozásokon pedig a legkisebbek is kipróbálhatják a liba-hímzést, a Márton-napi lámpás- és cirokseprű készítést, a lúdtollas írást és még a mesekuckóba is bejuthatnak.

 

Tiszavasváriban a Vasvári Pál Múzeum szombaton várja az érdeklődőket Márton nap alkalmából. A délelőtti programok között a gyerekek megismerkedhetnek Szent Márton történetével. Készíthetnek Márton napi vásárfiát és lampiont. A délelőtt folyamán nyílik meg az „Álmod meg a jövőt”kiállítás, amely a múzeum által korábban meghirdetett felhívásra beérkezett iskolás gyerekek által készített pályaműveket mutatja be. Idén sem maradhat el az újbor megszentelés. Lesz libahajtó, kukoricamorzsoló verseny, kirakodóvásár, borkóstoló, kemencében sült libacomb, libatepertő- és még sok finomság! A nap lampionos felvonulással zárul.

Debrecen és Eger önkormányzata és a debreceni Barabás klub immár hatodik éve rendezi meg a kulturális programokkal kísért háromnapos gasztronómiai parádét. A lakomázóknak egy tonna libahájból készül ezer adag tepertő, de lesz kemencében sült libacomb, ludaskása, libatoros káposzta, libahússal töltött káposzta, libazúza-pörkölt és libakolbász is. A libaételekhez egri borokat kínálnak: három pincészet mintegy harminc fajta borát kóstolhatják meg a rendezvény vendégei. Az idei libalakomát jelmezes kavalkád is kiegészíti: a látogatók közül megválasztják a Márton-napi lakoma Döbrögi urát és Lúdas Matyiját, akik ezúttal bot helyett bort kapnak

A szegedi Reök-palotában a szombat délelőtt kezdődő kézműves foglalkozásokon az esti felvonulás résztvevői elkészíthetik színes, díszes lámpásaikat. A felvonulás délután 5 órakor indul a szecessziós palota elől, majd a résztvevők egy rövid belvárosi séta után érkeznek vissza a térre, ahol már sült gesztenyével, török mogyoróval, forralt borral, meleg teával és pattogatott kukoricával várják őket. Miután mindenki a palota elé ért, a lámpások mellé felgyúlnak az épület hangulatos karácsonyi fényei, az estet pedig karácsonyi épületfestés teszi különlegessé, zenei aláfestéssel kiegészítve. A Márton-naphoz kapcsolódóan családi múzeumpedagógiai programokat és művészettörténeti előadásokat is szerveznek. Minden program ingyenes, illetve a Reök-palota két kiállítását, a Fehér László festőművész alkotásaiból nyílt tárlatot és a 32. Magyar Sajtófotó Kiállítást is belépőjegy váltása nélkül tekinthetik meg a látogatók.

 Márton-napi őszbúcsúztató mulatságra várják az érdeklődőket a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban is szombaton 10-20 óráig: egyebek mellett vártörténeti sétával, gyűjtemény- és toronylátogatással, borászati tárlatvezetéssel, hagyományőrző játszó- és táncházzal, gyermekelőadásokkal, kézműves műhellyel, herendi festőkuckóval, libatollfosztóval, libasimogatóval és Márton-napi totóval készülnek Szent Márton napjára és az újbor ünnepére. A gyerekek bekapcsolódhatnak A Nagy Rajzolás alkotóműhelyébe, ahol „Rajzold le a Vajdahunyadvár világát!” címmel megmutathatják, mi jut eszükbe a Magyar Mezőgazdasági Múzeumnak otthont adó Vajdahunyadvár tornyos épületéről. Az egész napos mulatságot töklámpások esti, dalos felvonulása zárja.

 

Tantárgy és barkochba

TANÁROK ÉJSZAKÁJA

November 7-én a Néprajzi Múzeumban.

2014. november 11. Magyar Múzeumok Online

Már látható: a Szépművészeti Rembrandt-kiállítása

KIÁLLÍTÁS

Több mint 100 festő 178 alkotását vonultatja fel a Szépművészeti Múzeum Rembrandt és a holland arany évszázad című kiállítása, melynek közönsége más munkák mellett húsz Rembrandt-művel és három...

2014. november 11. MTI

Különleges bélyeg és érme

ÉVFORDULÓ

Ganz Ábrahám születésének 200. évfordulója előtt tisztelegtek ma az Öntödei Múzeumban.

2014. november 11. Magyar Múzeumok Online
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...