Tél, keresztény ikonográfia, ajándék és születésnap

AJÁNLÓ

Győr, Pécs, Budapest - frissen nyíló kiállítások, karácsonyi ajándékötletek és életmű kiállítás.

Magyar Múzeumok Online 2014-12-06 09:05
Cikk küldése e-mail:

 Ettől a héttől márciusig látogatóható a Rómer Flóris Múzeumban (Győr, Apor Vilmos tér 2.) Gottlieb Réka A tél ruhái című kiállítása. Télen minden és mindenki új ruhát ölt magára. Hidegre fordul az idő, előkerülnek a szekrényből a meleg ruhadarabok: sapka, sál kesztyű. Senki sem szeretne piros orral, prüszkölve az ágyból kifelé tekinteni a havas tájra, ezért melegen, rétegesen öltözködik. Változik a természet is. Az utcák, dombok, mezők fehér hótakaró alatt várják a tavaszt. A föld fekete, az idő szürke. Mikor néha kisüt a nap, akkor szikrázóvá varázsolja a hófödte környéket. A Hókirálynő kiterjeszti birodalmát, melynek képe gyakorta viseletéhez formálódik. A jég, a fekete föld, az ünnep aranyos ragyogása és minden, ami télen oly jellemző, az ő viseletén is tükröződik. Ez a viselet kerül most bemutatásra a Csikóca Művészeti Műhely és Kiállítótér termeiben, Gottlieb Réka (BKF Startup) öltözék- és öltözékkiegészítő-tervező munkáin keresztül. Ezen alkotások inspirációját a hidegvérű állítok, a pikkelyes hüllők adták, mely hatásra létrejöttek azok a flexibilis, minden felülethez jól alkalmazkodó öltözékek, melyek akár a Hókirálynő oly szeszélyesen változó ruhatárának is szép darabjait képezhetik.

 

 A tékozló fiú. Keresztény ikonográfia a kortárs magyar művészetben címmel nyílt kiállítás a Pécsi Galériában ( Pécs, Széchenyi tér) a Kecskeméti Katona József Múzeum képzőművészeti gyűjteményéből, amelyen 94 művész 121 alkotása látható. A bemutatott művészeti anyag mind műfajilag, mind technikailag rendkívül változatos (textilművészet, festészet, üvegművészet, ötvösség, zománcművészet, grafika, szobrászat) ifj. Gyergyádesz László kurátor rendezte egybe. A megnyitón II. János Pál pápa művészeknek írott leveléből (1999. április 4.) idézett: „Nem mindenki hivatott arra, hogy a szó szoros értelmében művész legyen. A Teremtés könyvének kijelentése szerint azonban minden ember megkapta a feladatot, hogy saját életének mestere legyen: életéből mesterművet, műalkotást kell létrehoznia.” A kiállítás 2015. január 18-ig látogatható.

Idén a Magyar Nemzeti Galéria is csatlakozott a Design Terminál karácsonyi rendezvénysorozatához, így az Ajándék Terminál december 5. és 24. között a Galériában is várja a minőségi magyar termékek iránt nyitott közönséget. A rendezvénnyel a Design Terminál célja, hogy segítse a kiemelkedő tehetségű magyar tervezők és a nagyközönség egymásra találását. Idei újdonság, hogy az Erzsébet téri Design Terminálon kívül Budapest több pontján – Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér, Four Seasons Hotel Gresham Palace Budapest, Magyar Nemzeti Galéria, WestEnd City Center – is várják az érdeklődőket az Ajándék Terminál standjai. A Magyar Nemzeti Galéria decemberi Múzeum+ rendezvényének együttműködő partnere a Design Terminál, így december 11-én csütörtök este 21 órától a Je Suis Belle tervezői Dévényi Dalma és Kiss Tibi rendkívüli tárlatvezetést tartanak a múzeum kortárs gyűjteményében, a B-terv és az Absoloot csoport pedig izgalmas ajándékcsomagolási workshoppal várja az érdeklődőket. December 11-én a Múzeum+ esemény keretében az Ajándék Terminál is 22 óráig tart nyitva.

 A Magyar Nemzeti Múzeumban december 8-án, hétfőn 11 órakor nyílik a Patay Pál, régész 100. születésnapi köszöntése alkalmából készített életmű-kiállítás. Patay Pál 1929-ben, még gimnazistaként gyűjtött a Nemzeti Múzeum számára. Kezdeti érdeklődése aztán hivatásává vált, lelőhelyek százait járta be, munkásságát 13 monográfia és többszáz tanulmány fémjelzi. A kiállítás ebből a gazdag életműből merít, elsősorban az őskőkor korai szakaszától az őskor változatos periódusain keresztül a történeti korokig.

 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...