©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Rendhagyó workshop: költői identitás, kortárs szituáció


A hónap közepéig látható Brückner János A lánglelkűek című kiállítása a Petőfi Irodalmi Múzeumban. A most következő hétvégére (szeptember 5. és 6.) egy rendkívüli "záró"-workshopot terveznek!

Szerző: Magyar Múzeumok Online | Forrás: | 2015-09-02 08:00:16

Brückner János A Lánglelkűek című kiállítása a tankönyvek lapjairól ismert híres költők identitását igyekszik feltárni és kortárs szituációba helyezni a divat és trend eszközei által. A kiállításhoz kapcsolódó "ID-Swapping" workshop szintén az identitás kérdésével foglalkozik egy tágabb értelemben: az önazonosítás jelenségét kutatja egyéni és társadalmi elvárások mentén (nemzeti, nemi, foglalkozásbeli… meghatározottság). A témát a test, az arc és a kijelentés oldaláról közelíthetjük meg, ennek a három területnek a sajátos eszköztárával (jelmez, maszk, beszéd). A workshop improvizációs gyakorlatokra, valamint olyan egyéni és csoportos feladatokra épül, amelyekben különös szerepet kap a mozgás, a tánc és a testtel és a beszéddel történő performansz. A ruházatban, arcon és beszédben megjelenő identitás egyszerre korlátozza testünket és a külvilághoz való csatlakozásaink lehetőségeit. Ez utóbbi megjelenik a mindennapi tevékenységeink számára kijelölt terekhez való viszonyunkban, és abban is, ahogyan más emberekhez kapcsolódhatunk.

 

 

Célok

- Különböző identitásokhoz tartozó mozgás- és gesztuskultúráknak a vizsgálata, elemeire bontása, tapasztalása, újrajátszása, alakítása és felhasználása koreográfiákban, performanszokban.
- Az identitás kérdését körbejáró, egyszerű és hétköznapi mozdulatokotat felhasználó egyéni és csoportos koreográfiák, performanszok kitalálása és bemutatása.
- A “hangzó performansz”, kimondott szavak és gondolatok magunkra és a közönségre való hatásainak vizsgálata.
- A workshop eszköztárának (jelmez, maszk, beszéd) valamint a hely sajátos térbeli lehetőségeinek ki- és felhasználása.

Eszközök

- A Gray Box Project performansz ruha kollekció egyes jelmezei
- A funkcionális öltözködés kelléktárából származó ruhák (pl. munkaruha) és arc-eltakaró / védő kiegészítők (pl. bukosisak)
- Szövegek, versek, idézetek (közismert alkotóktól, közéleti szereplőktől és a résztvevőktől)
- Performansz-művészek létező alkotásainak instrukciói, kottái
- Zene, zaj, beszéd

Program

1. Nap, Szeptember 5., szombat:
(Délelőtt és délután: Ádám Anna és Brückner János)

10:00-10:30 > Bevezető a workshopról 
10:30-13:00 > Bemelegítés - bemutatkozás, ismerkedés a jelmezekkel, maszkokkal...
13:00-14:00 > Ebéd 
14:00-16:45 > “1/3 - A Test” - Az "Identitás" kérdését a test oldaláról közelítjük meg. Egyéni és csoportos improvizációs feladatok, performansz-instrukciók jelmezekkel.
16:45-17:00 > Összefoglalás, beszélgetés

2. Nap, Szeptember 6., vasárnap:
(Délelőtt: Ádám Anna és Brückner János; Délután: Horváth Kristóf Színész Bob)

10:00-10:30 > Bemelegítés
10:30-13:00 > “2/3 - Az Arc” - Az "Identitás" kérdését az arc oldaláról közelítjük meg. Egyéni és csoportos improvizációs feladatok, performansz-instrukciók maszkokkal, arc-eltakaró / védő kiegészítőkkel.
13:00-14:00 > Ebéd
14:00-16:45 > “3/3 - A Kijelentés” - Az "Identitás" kérdését a kijelentés, beszéd oldaláról közelítjük meg. Egyéni és csoportos improvizációs feladatok, performansz-instrukciók szövegekkel, versekkel, idézetekkel. Meghívott vendég: Horváth Kristóf (Színész Bob)
16:45-17:00 > Összefoglalás, beszélgetés.

 

Vezetők

- JUST DO IT! (Ádám Anna, Brückner János). A kollektíva olyan interdiszciplináris alkotásokat, performanszokat illetve élmény-alapú szcenográfiákat hoz létre, amelyeknek egyszerre kiindulópontja, közponi eszköze és célja a testi jelenlét és kapcsolat által generált intenzitás megélése, feldolgozása, majd újrajátszása egy elidegenedett és virtualizált kortárs társadalmi kontextusban.


Ádám Anna, képzőművész. Párizsban szerzett divattervezői képesítése után az Ecole Nationale Supérieure d’Arts de Paris-Cergy művészeti egyetemen végzett intermédia és performansz szakon. Jelenlegi elméleti és egyben gyakorlati kutatómunkájának központi kérdése a ruha performatív és koreográfiai lehetőségeinek számba vétele, valamint az előadóművészet (Black Box), a képzőművészet (White Cube), illetve a Catwalk közötti átmeneti területek feltérképezése. A Gray Box Projects nevű a képző- és előadóművészeti performansz határait illetve köztes területeit kutató nyitott platform egyik alapító tagja. Peformansz, kortárs tánc és kreatív mozgás workshopot tartott már Budapesten, Párizsban és Jerevánban, kezdőknek és profiknak egyaránt. 
Jelenleg Párizs és Budapest között él és dolgozik.


Brückner János az ELTE magyar szakán és az MKE festő szakán diplomázott. Rezidens kutató volt a Newcastle University Culture Lab-jának Digital Media Departmentjén, rezidens művész a prágai Futura Contemporary Art Centre-ben, a studio das weisse haus-ban és a MuseumsQuartier-ben Bécsben. Munkáit több független kuratórium ismerte el többek között Derkovits Gyula ösztöndíjjal, K&H Bank alkotói ösztöndíjjal és a Ludwig Alapítvány ösztöndíjával. Érdeklődése az átlagos, általános fantázia és a sztereotípiák, amit a poszt-digitális képalkotás, dis-identification és nagyvállalati esztétika eszközeivel szed szét és rak össze újra. Jelenleg az Art Quarter Budapestben dolgozik. "A hibák érdekelnek, mert ezek lyukak az értelem általunk feltételezett, mindent lefedő szövetén, ezeken keresztül saját sztereotípiáink mögé tudunk nézni és talán kiszabadulhatunk az identitás gettójából"


Horváth Kristóf (Színész Bob), színész, slam költő, drámapedagógus. 8 évadot játszott a Bárka Színházban, utána szabadúszóként több társulatnál is vendégeskedett. 2014-ben megnyerte az Országos Egyéni Slampoetry Bajnokságot, 2015-ben a Páros Slampoetry Bajnokságot, szerepelt a svédországi Európa Bajnokság döntőjében. A Tudás 6alom projekt vezetője, hátrányos helyzetű gyerekeknek tart foglalkozásokat az ország egész területén, illetve a Bob és Bobék Orchestra elnevezésű formációval klasszikus költők műveit dolgozzák fel kortárs formában. A költészet és a zene matematikája közötti összefüggéseket kutatja, "Szeretek a költészetre nem irodalomként, hanem cselekvésként gondolni".

Bővebb információ a jelentkezés feltételeiről itt!

Kapcsolódó cikkek:
A múzeum – a megütközés iskolája
Ami a nőknek jutott: rózsaszín regény
"Maradni szégyen, veszni borzalom" - Magyar írók az első világháborúban

Cimkék:
Petőfi Irodalmi Múzeum

    Muzeumok.hu Rss betöltése...