Készülj a Karácsonyra!
PROGRAMAJÁNLÓ
December 3-án és december 10-én adventi és betlehemes karácsonyváró napokat tartanak a Néprajzi Múzeumban. Lesz regölés, mézeskalács-sütés, árnyjáték-betlehem, karácsonyfadísz készítés, receptcsere, daltanulás és zenés tárlatvezetés is.
Magyar Múzeumok Online |
2016-12-01 10:47 |
A múzeum emellett a téli ünnepekhez kapcsolódóan papírbetlehem készítő versenyt hirdet, az alkotásokat szakértő zsűri bírálja, a díj éves múzeumbelépő, a nyertes alkotásokat pedig kiállítják.
Hogyan készültek az adventi hetekben, majd ünnepelték a karácsonyt déd- és ükszüleink a századfordulón falun és városon? A „Régmúlt karácsonyok üzennek” c. programon december 3-án játékok, díszek és édes finomságok között idézzük meg a régi karácsonyok hangulatát. Készítünk hagyományos szaloncukrot, karácsonyi díszeket és papír betlehemet. Dramatikus játékokkal elevenítjük fel a vidéki és városi hagyományokat, és együtt díszítjük fel a Néprajzi Múzeum fenyőfáját. Családok a Betlehemben címmel ugyanekkor kurátori tárlatvezetésre invitáljuk az érdeklődőket a múzeum Betlehem kiállításába. Emellett a nyári fesztiválokon közösen font, következő kiállításunkat jelképező óriás cipőfűzőnk is bemutatkozik, mely több száz méteren kígyózik az aulában.
December 10-én a „Menjünk mi is Betlehembe” programon mindent meg lehet tudni a betlehemezés népszokásról. Lesz regölés, ahol saját jókívánságokat is meg lehet zenésíteni. A Fények-árnyak-betlehem egy rendhagyó workshop, közösségi alkotás, melynek keretében elkészítjük a Néprajzi Múzeum nagyméretű, megvilágítható betlehemét. Ez alkalommal is lesz kézműves karácsonyvárás, ahol üvegdíszek, karácsonyfadíszek és egyéb dekorációk készülnek. A Betlehem kiállításban ezúttal különleges, zenés tárlatvezetést tartunk, megelevenítve a regölés, kántálás, turkajárás énekes-zenés hagyományát.
A téli ünnepekhez kapcsolódóan a múzeum Papír-Szín-Tér címmel pályázatot hirdet papírbetlehemek készítésére iskolai csoportok és családok számára, melyben saját elképzelés alapján lehet elkészíteni a betlehemi történet figuráit és díszletét. A legrégibb, kézzel rajzolt és festett papírbetlehemek a 17. században jelentek meg, majd a 19. század végére lettek igazán népszerűek. Jellemzően két típust készítettek: az egyiknél a nyomtatott ívből színes figurákat lehetett kivágni és azokat tetszőleges elrendezésben felállítani a karácsonyfa alatt. A másik a szilárd alapon kihajtható, háromdimenziós figurákat tartalmazó betlehem volt. Készítettek kivilágítható betlehemeket is, amelyeknél az építészeti elemekbe vágott ablakokat zselatinfóliával borították, ezek mögött gyertyát gyújtottak. Felhívásunkban hasonló papírbetlehemek készítésére bíztatunk. Az iskolai csoportok ingyenes múzeumpedagógiai órát nyerhetnek, az első három nyertes család pedig éves ingyenes múzeumi belépőt kap a Néprajzi Múzeumba. A határidő 2016. december 6., további részletek a honlapon. Mindent díjazunk, ami ötletes, kreatív elgondolás és kivitelezés, és mindent, amit a papír és a technika elbír: fény-árnyék, mozgatható, színes, sík- és térbeli műveket egyaránt. Az alkotásokat Tasnádi Zsuzsanna, a Néprajzi Múzeum rajzgyűjteményének etnográfusa, Varga Ferenc rajzpedagógiai szakértő és Borsos Lőrinc Lilla festőművész értékeli. A legszebb, legötletesebb betlehemeket a Néprajzi Múzeum a karácsonyi időszakban, az épület aulájában állítja ki.
RÉSZLETES PROGRAM
Régmúlt karácsonyok üzennek - 2016. december 3. szombat 10-15 óráig
Hogyan készültek az adventi hetekben, majd ünnepelték a karácsonyt déd-, ükszüleink a századfordulón falun és városon?
10.00-10.30 Hangoljunk fel: daltanulás, közös éneklés az aulában.
10.30-12.30 Mennyből az angyal… A Históriás Társaság Kulturális Egyesület komplex családi játszóháza (5 éves kortól ajánljuk). Készítünk hagyományos szaloncukrot, karácsonyi díszeket és papír betlehemet. Dramatikus és mozgásos játékokkal elevenítjük fel a vidéki és városi hagyományokat és együtt díszítjük fel a Néprajzi Múzeum fenyőfáját.
10.00-14.00 A karácsony íze: mézeskalácssütés, díszítés hagyományos és egyedi motívumokkal.
12.30-14.00 Karácsonyi díszek: papír díszek és festett üvegdíszek készítése.
12.30 „Családok a Betlehemben”: tárlatvezetés Koltay Erika kurátorral a Betlehem. „nagy dolgok a jászolnál történnek” című időszaki kiállításban.
14.00 Színek, szálak, méretek - Ünnepi bemutató (köszöntő, koccintás, fotózás)
A Múzeumok Majálisától kezdve a nyári fesztiválokon közösen font óriás cipőfűzőnk több száz méteren kígyózik az aulában. Szeretettel várunk mindenkit, aki az elmúlt hónapokban beleszőtte magát a Néprajzi Múzeum giga cipőfűzőjébe, hogy együtt ünnepeljük a jól végzett munkát! Az is kiderül majd, hogy mekkora bakancsba fűzhetnénk bele rendhagyó alkotásunkat.
14.30-15.00 Cipőmesék: a Marica Produkció interaktív előadása
Menjünk mi is Betlehembe!- 2016. december 10. 10-14 óráig
10.30-11.00 A Papírbetlehem Pályázat eredményhirdetése: bemutató és díjkiosztó az aulában.
11.00-12.00 Zenés családi tárlatvezetés a Betlehem. „nagy dolgok a jászolnál történnek” című kiállításban Koltay Erika kurátor és az énekmondó, mesélő, muzsikus Keresztes Nagy Árpád. A kiállítási séta során megelevenedik a regölés, kántálás, turkajárás énekes-zenés hagyománya. Kicsik és nagyobbak ezúttal kipróbálhatják a bábtáncoltató betlehemezést is.
12.00-13.00 Regölés: Zörögtél már láncos bottal? Eljött az ideje a saját jókívánságok hangos megéneklésének! A zenés kíséretet a közönség és Keresztes Nagy Árpád biztosítja.
10.00-13.00 Fények-árnyak-betlehem: közösségi alkotásra, majd árnyjátékos előadásra invitáljuk a vendégeket. A rendhagyó workshop keretében elkészítjük a Néprajzi Múzeum nagyméretű, megvilágítható betlehemét, és az elkészített betlehemes figuráink segítségével rögtönzött árnyjátékkal idézzük fel a régi történetet.
10.00-14.00 Kézműves karácsonyváró: otthon is használható dekorációnak készítünk színes üvegképet, karácsonyi díszeket és az árnyjátékhoz betlehemes figurákat.
10.00-13.00 Süssük ki a karácsonyt!: karácsonyi keksz, ahogyan otthon készítik. Aki elhozza a kedvenc receptjét és szívesen megosztaná másokkal is, sorsoláson vesz részt, melynek díja egy üveg kiváló minőségű MÉZ! A kiválasztott recept alapján elkészítjük a múzeum ez évi karácsonyi kekszét, természetesen meg is kóstoljuk. Receptcsere J
További információ: Bodnár Katalin múzeumpedagógus (bodnar@neprajz.hu) és Koltay Erika múzeumpedagógus (koltay@neprajz.hu) Telefon: +36 1 473 2439