Ajándék a Múzeumban
MAGYAR KULTÚRA NAPJA
Nyíregyházán hétfőn is folytatódik a magyar kultúra napja!
Magyar Múzeumok Online |
2017-01-21 15:57 |
A Magyar Kultúra Napja tiszteletére a Jósa András Múzeumban január 23-án hétfőn, 17 órától „Nyíregyháza metamorfózisai a 18-19. században” címmel tart előadást Kujbusné Dr. Mecsei Éva a Megyei Levéltár igazgatója, a Múzeum II. emeleti nagytermében.
A múzeumban hétvégén is nyitva a Weöres Sándor 100 születésnapjára készült interaktív kiállítás, a kriptaleleteket bemutató gyűjtemény, továbbra is látogatható valamennyi állandó kiállítás, a Benczúr Gyula munkásságát bemutató képzőművészeti anyagtól, a Krúdy Gyula Emlékszobán át, a megyei népművészeti emlékeket felvonultató kiállításig.
A március elsejéig megtekinthető Az oroszok „még” a spájzban vannak című időszaki kiállítás nemcsak az 1956-os eseményeket, hanem forradalomhoz vezető utat, valamint az azt követő időszakot is be kívánja mutatni az 1963-as amnesztia meghirdetéséig, különös tekintettel Nyíregyháza és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye vonatkozásában.
A tárlat 3 fő tematikai egységéből az első az államosítást követő időszak, mely a Rákosi-diktatúra sötét és nyomasztó éveit és ezen belül a hétköznapi életet is bemutatja Nyíregyházán és a megyében. A második világháborút követő gyors politikai változások, az államosítás, a kuláklista, az egypártrendszer kialakulása, valamint a megyében működő tiszalöki hadifogolytábor kerül előtérbe. Külön részt képvisel majd a korszakot jelképező börtöncella. A második egység az 1956-os forradalom nyíregyházi eseményei, ahol előtérbe kerülnek a város hősei – Tomasovszky András, Szilágyi László, Dandos Gyula, Rácz István, Babicz Béla – és szerepük a forradalomban. A harmadik és egyben utolsó rész az 1956-os forradalmat követő megtorlás időszaka az 1963-as amnesztiával bezárólag. A tárlatnak ez a része a nyíregyházi események szereplőinek sorsát vázolja fel, valamint azt, hogy hogyan változott meg a hétköznapi élet a Rákosi-diktatúrát követően a Kádár-rendszer korai időszakában.