©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Kölyöklabor a múzeumban


A BASF Kölyöklaborja a legfiatalabbakat kalauzolja a laboratóriumok és a kémia izgalmas világába. Októbertől májusig több mint kétezer kisdiák kerülhet közeli barátságba a mérőhengerrel, kémcsővel, lombikkal és magával a kémiával.

Szerző: Gulyás Anikó | Forrás: | 2012-02-04 09:00:29

A kémia nemzetközi éve alkalmából indítottunk el egy negyedéves programsorozatot 2011 januárjában, és ehhez a múzeumban megépítettünk egy „vegykonyhát".
Itt a Magyar Kémikusok Egyesületének tagjai, kémikusok, kémia tanárok tartottak előadásokat és látványos kísérleteket a bejelentkező iskolás csoportoknak.
A megnyitóra vegyi cégek, szervezetek is eljöttek, többek között a BASF képviselői is. Ők vetették fel, hogy indítsuk be a Kölyöklabort 2011 októberétől, ezen a helyszínen, így a Múzeumok Őszi Fesztiválja alkalmából el is indulhatott ez a nagy sikerű programsorozat.

 

Víztisztítás, víztárolás, vízkutatás - játszva

Az első Kids’ Lab, azaz Kölyöklabor 1997-ben nyílt meg a BASF németországi központjában, Ludwigshafenben, mára pedig már a világ 32 országában évente mintegy 55 000 kisiskolás vehet részt a foglalkozásokon. A hazánkba érkezett program a legfiatalabbak számára teszi emlékezetessé a laboratóriummal való első találkozást. A kifejezetten gyerekek számára berendezett, biztonságos környezetben játékos foglalkozásokon keltik fel a kisiskolások érdeklődését a kémia iránt, hogy jobban megismerhessék a tudományág izgalmas oldalát, és a későbbiekben akár ők maguk is kémikussá váljanak. A MMKM múzeumpedagógusait a BASF egyik alkalmazottja tanította be; megismertette velük a kísérletek pontos menetét, módszertani segítséget kaptak a ráhangoló beszélgetés és a kísérletezés utáni megbeszélés levezetéséhez is.

A kerettörténet szerint a főszereplő vegyészprofesszor, Dr. Buborék kísérleteit bizonyítják be a gyermekek a laborban elvégzett játékos feladatok során. A három részből álló kísérletsorozatban a víztisztításról, az anyagok nedvszívó képességéről és vízmegtartó képességéről, valamint a folyadékok sűrűségéről szerezhetnek játszi könnyedséggel izgalmas tapasztalatokat.

 

Mindenki szereti

A program nagyon népszerű – májusig szinte minden időpont betelt. A résztvevő kisdiákok élvezik magát a kísérletezést, azt hogy önállóan, illetve a legjobb barátjukkal játszhatják végig, próbálhatják ki azokat. Élvezik a látványos eredményeket is, melyeket maguk idéztek elő.

 

A pedagógusoknak újdonság, hogy az általában „nemszeretem” kategóriába sorolt kémiát néhány érdekes és egyszerű kísérlettel izgalmassá lehet tenni, olyan körülmények között, amire az iskolák többségében nincs lehetőség. Öröm számukra, hogy láthatják tanítványaik reakcióit és a tantárgyhoz való hozzáállását egy iskolán kívüli helyszínen, nem mindennapi szituációban. Az önálló vagy csoportmunka, a kísérletezés során számos személyiségjegyet, viselkedési jellemzőt jobban megfigyelhetnek diákjaikon.

 

A múzeumpedagógus számára is napi feltöltődést, új lendületet adnak ezek a foglalkozások. Jó látni a sok érdeklődő, ötletelő, a számukra ismeretlen fogalmakat egyedien körülíró, kísérletezőkedvű kis- és nagy diákot. Ezzel a módszerrel a nekünk is új, izgalmas kísérleteket, a kémiai fogalmakat és folyamatokat könnyen, játékos formában, rávezető kérdésekkel mutathatjuk be különböző korosztályoknak.

 

Végül a csoportok olyan lelkesen és elégedetten búcsúznak, mintha egy jó buliban lettünk volna együtt.



 

 



Kapcsolódó cikkek:
A Hídember függővasútja
Építsd fel Leonardo hídját!
A múlt játszmái

Cimkék:
kémia, természettudomány

    Muzeumok.hu Rss betöltése...