©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Anyanyelvi kalandtúra


Játékos akadályversenyben - manók, tündérek, boszorkányok és más mesés lények előtt - nyelvi és erkölcsi kihívások elé állította az óvodásokat, kisiskolásokat augusztus 11-én a széphalmi Kazinczy Emlékpark.

Szerző: Szathmáry-Király Ágnes | Forrás: | 2012-08-22 09:05:57

 

Lovagoknak kard, hercegkisasszonyoknak

varázspálca készül

A tavi tündér a nyelvcsaládfa árnyékában megszabadította a gyerekeket félelmeiktől és magabiztos lovagként folytathatták útjukat

Óriások, sötétség, rettegés és tökfőzelék. Ilyen és ehhez hasonló szavakat írtak a gyerekek egy-egy kőre, amikor a tavi tündér félelmeikről, rossz tulajdonságaikról, vagy egyáltalán olyan dolgaikról kérdezte őket, amelyektől szeretnének végleg megszabadulni. A követ a Kazinczy Emlékpark tavába dobták, cserébe pedig választhattak egy jó tulajdonságot. Így kezdték meg kalandjukat a magabiztos lovagok és hercegkisasszonyok karddal és varázspálcával, no meg mesés térképpel felszerelkezve a széphalmi nyelvújító egykori birtokán. A bölcsesség, az ügyesség, a jószívűség, az éleslátás, a vitézség, a türelem és a jóravalóság próbáját a kertben megbúvó manók, tündérek, boszorkányok előtt teljesítették a gyerekek. A több mint négyhektáros területet, amely körülöleli a nyelvtarisznya-töltögetők várát – A Magyar Nyelv Múzeumát –, vidám gyerekzsivaj töltötte be. Csak akkor csendesedtek el a próba során a gyerekek, amikor a Török Zsófiát alakító színész a Kazinczy családról mesélt nekik a széphalmi mester sírjánál, majd találós kérdéseinek megfejtéséért varázsporral hintette be a kardjaikat, varázspálcáikat. A múzeumi foglalkozás nem csak nyelvi feladatokból állt. Némelyik erkölcsi értékeket tanított meg a gyerekeknek, hiszen az anyanyelv ápolásának, a nyelvművelésnek ez is fontos alapja. A rőzsehordó öreganyótól megtanulták, hogy jó tett helyébe jót várjanak, hiszen segítségüket aranyhajszállal jutalmazta. A hétmérföldes csizmában – 45-ös méret – botorkáló gyerek is mindig emlékezni fog arra, hogy fontos a bizalom a társa iránt, aki vezeti. A lovagok és hercegkisasszonyok az optimizmus hasznát is a fejükbe vésték, amikor a próba során megtapasztalták, hogy a betűrácsban talált pozitív töltetű szóval elűzhető a rossz - az ördög.

A jó szó segítségére volt a jelölteknek

az út során.

7 mérföldes csizmában folytatódott az út.

A hétpróba pedig nem volt tét nélküli: a jól teljesítőket a nyelvtarisznya-töltögetők várának lovagjává, hercegkisasszonyává avatta Nyiri Péter, a múzeum igazgatóhelyettese, akitől a gyerekek útravalóként megkapták a nyelvtarisznya-töltögetőknek szóló intelmeket.

Az erkölcs nemcsak a nyelvi nevelésben, hanem a mindennapi életben is fontos. Erre kívánta a különleges múzeumpedagógiai foglalkozással felhívni a szülők és a gyerekek figyelmét A Magyar Nyelv Múzeuma. Az intézmény egyik fontos célja az anyanyelv ápolása, a nyelvművelés. Ez pedig akkor teljesülhet, ha olyan rendezvények révén, mint amilyen ez az anyanyelvi kalandtúra, sikerül bevonni a legfiatalabb korosztályt is.

Banya-tanya, a legbátrabbaknak Segítettek öreganyónak átvinni a rőzsét az út másik oldalára, cserébe aranyhajszálat kaptak.

A Magyar Nyelv Múzeuma és a helyi amatőr színjátszók, a SzeptEmber Társulat hagyományt szeretnének teremteni, és jövőre más kerettörténettel újra megrendezni a „7próbás Varázskertet” a Kazinczy-birtokon.

A betűrácsban talált jó szóval elűzték az ördögöt A Félelem kövét a tóba dobták a gyerekek, hogy végleg megszabaduljanak tőle.

Fotók: Szigeti Sándor

Kapcsolódó cikkek:
A világ negyvenedik nyelve múzeumban
Magyar nyelv és békadal
Kívánság - műsor

Cimkék:
múzeumpedagógia, látogató

    Muzeumok.hu Rss betöltése...