Terápia a múzeumi térben

Pszichológiai tárlatvezetés

A Ludwig Múzeum A hős, a hősnő és a szerző c. kiállítása ma – október 5-én – szokatlan tárlatvezetés terepe lesz.

Magyar Múzeumok Online 2012-10-05 08:52
Cikk küldése e-mail:

 A kortárs művészet mindig is a különböző műfajok, irányzatok, diszciplínák keveredésének, összesűrűsödésének terepe volt. A Ludwig A hős, a hősnő és a szerző című kiállítása ezúttal a pszichológiát hívja be a múzeumi térbe, mondván, ezúttal a tárlat mellékszereplőire koncentrálnak majd.
Geraszkoné Kirchner Zsuzsanna pszichológus tárlatvezetése nem kevés meglepetést tartogat a látogatóknak, hiszen nemcsak a művekkel, hanem saját magukkal kapcsolatban is rácsodálkozhatnak néhány újdonságra. A rendhagyó alkalmakat esetbemutatások színesítik, miközben a látogatók betekintést nyerhetnek a pszichológia gondolatvilágába és a tanácsadási folyamat részleteibe. Azaz a kulturális élmény ötvöződik a mentálhigiénés érdekességekkel, hiszen egy-egy műalkotás segítségével önmagunkra tekintünk. Olyan kép rajzolódhat ki előttünk saját magunkról, amelyről eddig csak sejtésünk lehetett.

 

Kinek érdemes részt vennie?

Geraszkoné Kirchner Zsuzsanna pszichológus megfogalmazása szerint a célcsoport a pszichológia és a művészet iránt érdeklődők, korosztály szintjén 16 évtől felfelé bárki. Azokat az egyéni és csoportos jelentkezőket várják, akik szeretnének önismeretükön, az önmagukkal és másokkal kialakított kapcsolataik minőségén javítani, akik saját jóllétük érdekében kívánják felhasználni a mások által kiszenvedett/kitermelt belátásokat. Akik kíváncsiak az embermesékre. Akik félnek a pszichológushoz járás megbélyegzettségétől, mégis szeretnék élvezni egy könnyedebb, kötetlenebb környezetben a pszichológia segítő erejét.  Akik meg akarnak tanulni gondolkodni a lelki jelenségekről.

 Pszichológia, hogyan?

A pszichológiai módszerekre eklektikusan, sok területre enged betekintést a program: a pozitív pszichológia mellett a meseterápia, a szimbólumterápia, a pszichodráma, valamint a kognitív terápia, de még az analitikus megközelítés vagy a rajzelemzés is megjelenik. "Ezeket a praxisomban keverem, személyi szükségletekhez illeszkedve alkalmazom, és a tapasztalatokat a tárlatvezetéseken megosztom – mondja Kirchner Zsuzsanna. – A pozitív pszichológia elég új irányzat. Szemben a korábbi analizáló pszichológiával – amely a negatívumok mentén különböző betegségkategóriákba sorolta a betegeket – a pozitív attitűdökre koncentrál. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a fókuszában az egészséges pszichéjű emberek tudása áll, azoké, akik akár a traumák ellenére is kiegyensúlyozott pszichével rendelkeznek. A pozitív pszichológia az ő viselkedésüket, megelőzési és megküzdési technikáikat igyekszik átadni azoknak, akik valamiért éppen válságba jutottak."
A pszichológusnő emellett kiemelte, hogy olyan szemléletformáló kérdésekre, alternatív értelmezési szempontokra szeretne hangsúlyt fektetni, amelyek az eddig bemerevedett helyzeteknek lendületet adnak.

 

Miért kortárs képzőművészet?

Ahogy a tárlatvezető-pszichológus fogalmaz, a résztvevőknek kifejezetten a gondolkodásunk, életünk komfortzónájából kizökkentő programra kell számítaniuk. „Azért választottam a kortárs képzőművészetet, mert ott találtam meg a nyitott, kereten kívüli, gyakran provokatív művészi beállítódást, ami a kötelékektől mentes, új utakat felkutató, kreatív gondolkodásmódot jelenti számomra. A lelki fejlődésben, gyógyulásban épp erre az újszerűségre, kísérletezni vágyásra van szükség. Meglévő szokásaink, gondolati berögzüléseink a kortárs művészeti környezetben fellazulnak, ilyenkor van lehetőség újrarendeződésre, új egyensúlyok megtalálására” – vélekedik Zsuzsa.

Hogyan kapcsolódik a tárlatvezetés a pszichológiai kultúra terjesztéséhez?

A pszichológusnő szerint a pszichológiai kultúra fejlesztéséhez hozzájárulhatnak az önismeretikönyv-ajánlók, érdekes pszichológusok gondolatai, mentálhigiénés mesék, pszichológiai alapelvek, típustanok, „jó tanácsok” és esettörténetek. Mindennek nem titkolt célja, hogy a pszichológiával (pszichológussal és kliensével) kapcsolatos előítéletek csökkenjenek.

A fényben élő főhős találkozásai várhatók a kulisszák mögötti mellékszereplőkkel.
Ismeretlen, de kecsegtető szerepek várják a színre lépést, miközben játsszuk a lehetséges életeket.

 

Rendhagyó pszichológiai tárlatvezetés

Ludwig Múzeum

2012. október 05. 16.00–17.00
Programjegy: 1000 Ft (+ belépő)
Előzetes bejelentkezés szükséges! (Minimális létszám: 12 fő)

Fotók: Ludwig Múzeum - Kortárs Művészeti Múzeum Adattára

Bencsik Barnabás az új múzeumi negyedről

Múzeumi negyed

Bár a Ludwig Múzeum a művészeti múzeumaink közül a legmodernebb épületben működik, mégis költözésre számíthat. Miért?

2012. július 07. Berényi Marianna

Hősök?

Kiállításkritika

A hős, a hősnő és a szerző a Ludwig Múzeumban, a Hősök, királyok, szentek című tárlat pedig a Nemzeti Galériában várja a látogatókat. Szerzőnk a két kiállítást és hőseit hasonlítja...

2012. augusztus 08. Mezey Alexa

Térvisszafoglalás

Lakner a Ludwigban

A látogató azt gondolhatja, eltévedt: Lakner Antal retrospektív kiállítása helyett egy edzőtermet talál a Ludwig Múzeumban. Aztán kiderül, hogy jó helyen jár.

2012. szeptember 09. Götz Eszter
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...