©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

A történész nem ismer közigazgatási határt


A Magyar Múzeumi Történész Társulat idén Zalaegerszegen és Lendván tartotta éves konferenciáját.

Szerző: Béres Katalin | Forrás: | 2013-10-02 08:55:45

2013. szeptember 18–20. között a Göcseji Múzeum adott otthont a Magyar Múzeumi Történész Társulat éves, immár 14. konferenciájának, amely A határokon átívelő történeti muzeológiai kutatások új kihívásai a részekre szakadt régiókban kérdéskörével foglalkozott.

Lendva

 

A témaválasztást két szempont is indokolta. Egyrészt az a tény, hogy 2013-ban a megszűnt megyei múzeumi hálózatból az intézmények a helyi önkormányzatok fenntartásába kerültek, amelyek elsősorban saját történetük gyűjtését, kutatását, bemutatását várják el új intézményüktől. A történeti kutatás hatósugara, a gyűjtőmunka fizikai határai viszont nem állhatnak meg a közigazgatási határoknál, sőt az országhatároknál sem. Mit tehetnek ebben a helyzetben az egyes múzeumok, milyen szerepet tölthetnek be a kutatások koordinálásában a megyei hatókörű városi múzeumok?

Másrészt az utóbbi években a MAMUTT egyik fontos feladatának tekinti, hogy nyisson a határon túli magyar múzeumok, kutatóhelyek és az ottani kutatók felé, velük közös projekteket dolgozzon ki. Mivel Zala megye többszörösen is a szétszakított területek közé tartozik – nemcsak az 1920-as béke csonkította meg, hanem az 1940-es évek belső megyehatár módosításai is –, ezért témaként merült fel, hogy a határ két oldalán élő történészeknek, muzeológusoknak milyen lehetőségeik vannak a szétszakított régiók kutatására.

A felvetett kérdések megválaszolására, vagy legalább elemzésére két félnap állt a kutatók rendelkezésre. A szeptember 18-án, Zalaegerszeg város dísztermében tartott konferencianapon Csorba László, a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója, Sári Zsolt, a Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum tudományos igazgatója, Tamás Edit igazgató (MNM Rákóczi Múzeuma, Sárospatak), Cservenyák László etnográfus (Szatmári Múzeum, Mátészalka) és Gaucsik István történész muzeológus (Pozsonyi Városi Múzeum) előadásaiból hallhatott példákat a népes hallgatóság (közel kilencven fő) a kutatás, gyűjtés, bemutatás új lehetőségeire. Videó

A lendvai programot kiegészítette A Lendva város polgárosodása, nyomdászata és ernyőgyártása című kiállítás, valamint az egykori zsinagógában rendezett, a lendvai zsidóság történetét bemutató tárlat megtekintése. Természetesen az egykori Bánffy-vár, a mai Galéria Múzeum sem maradt ki a sorból, Rembrandt grafikái mellett Zala Györgyre emlékező kiállítást, Gálics István különleges lepkegyűjteményét, a hetési népi textíliákat bemutató néprajzi kiállítás, valamint a padláson kialakított különleges térben a nyári képzőművészeti tárlatok bronzplasztikáit csodálhatták meg a kollégák.

Szokás szerint a Magyar Múzeumi Történész Társulat elnöksége idén is kiosztotta az általa alapított Wellmann Imre-díjat. Ihász István elnök laudációja és a vastaps Peterdi Verát, a Magyar Nemzeti Múzeum Történeti Tárának szakmuzeológusát köszöntötte.

Ezúton is szívből gratulálunk neki!

Kapcsolódó cikkek:
Identitás, nemzet, nemzetpolitika
Traumák között
Eltűnt arcok nyomában

Cimkék:
Mammut,Történelem

    Muzeumok.hu Rss betöltése...