©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Német kultúra kattintásra


Németországban az április a múzeumi digitalizáció jegyében telt: hivatalosan is útjára indították a már évek óta tesztelt Német Digitális Könyvtárat, és ötödik évét ünnepli a „museum-digital” rendszer.

Szerző: Türk Timea | Forrás: | 2014-05-05 11:40:28

Elindult a Német Digitális Könyvtár

Lexikonok lapozgatása, festmények nézegetése vagy történeti levelek olvasása – ez most már akár egyet jelenthet annak az új adatbázisnak a használatával, amely Németországban lehetővé teszi a hozzáférést a kultúrához és a tudományhoz.

 

Ingyenes hozzáférés minden állományhoz

A 30 000-es online adatbázis múzeumokat, olvasótermeket, koncerttermeket, archívumokat, kutatóközpontokat foglal magába, és tesz ingyenesen hozzáférhetővé. A Deutsche Digitale Bibliothek (Német Digitális Könyvtár) olyan közös tartományi és szövetségi projekt, amely teljes egészében április elején indult útjára. Monika Grütters (CDU) kulturális miniszter a berlini megnyitón hangsúlyozta, hogy ez az új internetes felület eddig elképzelhetetlen mértékben teszi elérhetővé a német kulturális örökség elemeit. A Német Digitális Könyvtár életre hívásával nem azt akarják elérni, hogy minél nagyobb legyen az oldalt figyelemmel kísérők kattintási száma, hanem maguk a tartalmak állnak a középpontban.

 

Milliós projekt

Az adatbázis bár még nem végleges formában, de 2012 óta már elérhető a neten. Eddig 2100 intézmény regisztrált. 2013 végéig a portál felépítésébe és működtetésébe 24 millió eurót fektettek bele, ebből az állam 19 milliót vállalt magára. A projekt az európai tudást és információkat gyűjtő Europeana adatbázishoz is kapcsolódik, amelyről 2009 decemberében döntött a német kormány. Az Europeana.eu olyan virtuális könyvtár, amely a legszélesebb közönség számára kívánja elérhetővé tenni Európa tudományos és kulturális örökségét a történelem kezdetétől napjainkig kép-, szöveg-, hang- és videoadatok formájában. A digitális könyvtár központi hozzáférést biztosít könyvek, archív anyagok, képek, szobrok, zenedarabok és más hanganyagok, filmek és adatok millióihoz, segíti az adatcserét az egyéni kutatók és a tudományos intézetek között. A Német Digitális Könyvtár kiemelt célja, hogy azokat is megszólítsa, akik alig vagy csak nagyon ritkán látogatnak múzeumokba, könyvtárakba, koncertekre.

 

Betörés a digitális világba

A „museum-digital” (digitális múzeum) projekt már 5 éve működik, és 320 intézmény használja Németországban. Mindenki számára nagy kihívás volt, hogyan lehet a Web 2.0 használatával a mai múzeumok kiállítási tárgyait és raktárait a valóságban digitalizálni és bemutatni. A németországi Szász-Anhalt tartomány múzeumi szövetségének digitalizálással foglalkozó munkaközössége 2009 óta a „museum-digital” keretében foglalkozik ezzel a kérdéssel, és áprilisban éppen a projekt ötéves fennállására tekintettek vissza. A Szász-Anhalt tartományi múzeumok öt évvel ezelőtt ráléptek a digitális világba vezető útra, azzal a céllal, hogy a neten keresztül gyűjteményeiket, műtárgyaikat szerte a világon mindenütt elérhetővé tegyék a tudomány, az iskolák és az egyszerű látogatók számára. A múzeumi szövetség és a digitalizációval foglalkozó munkaközösség a „museum-digital” portállal korszerű, felhasználóbarát, ráadásul egyszerűen használható rendszert hozott létre.
A siker magáért beszél: időközben nemcsak a Szász-Anhalt tartomány, hanem további hat másik tartomány múzeumai is használni kezdték a portált, s ezzel a csatlakozó intézmények száma 320-ra nőtt. A múzeumok nemcsak a gyűjteményeiket és tárgyaikat jeleníthetik meg: a műtárgyak kortörténeti vagy más összefüggésbe is helyezhetők, vagy bizonyos témákhoz rendelve is bemutathatók.

 

Több mint egy kiállítás

Egy múzeum sem lenne képes arra, hogy az általa őrzött tárgyak mindegyikét egyszerre mutassa be. A tárgyak többségének a raktárban kell maradnia anélkül, hogy különösebb figyelemben részesülne. A „museum-digital” portál honlapján a Szász-Anhalt tartományi múzeumok együtt mutatják be tárgyaikat, hogy többet mutathassanak meg kincseikből, mint ami egy átlagos kiállításon lehetséges volna. A „museum-digital” jól optimalizált, így elmondható, hogy a keresőmotoroknak köszönhetően mindig azt adja elő, amit az internetes felhasználó keres. A tartomány múzeumi szövetségének digitalizálással foglalkozó munkaközössége olyan munkaeszközt fejlesztett ki, amely a múzeumok anyagi és személyzetet érintő helyzetéről, gyakorlatáról is tájékozódott, és jelentősen megkönnyítette a múzeumok részvételét a digitális világban.

 

Megőrizni, feltárni, közvetíteni, hozzáférhetővé tenni

A Kulturális Minisztérium véleménye szerint a tartomány központi feladata, hogy a kulturális értékeket, a kultúrtörténeti gyökereket és a hagyományokat ne csak megőrizzék, hanem tudományosan is feltárják, a jelen és a jövő generációinak közvetítsék, valamint hozzáférhetővé tegyék. Ennek egyik útja a kulturális javak digitalizálása, és az eredmények prezentálása olyan portálokon, mint a Deutsche Digitale Bibliothek, az Europeana vagy éppen a „museum-digital”.
A kulturális értékek digitalizációja a jövő legfontosabb feladatai közé tartozik, amire a tartományi kormányzat is hangsúlyt helyez. A Kulturális Minisztérium kiemelt feladatának tekintette, hogy a Tudományos és Gazdasági Minisztérium, a Belügy- és Sportminisztérium részvételével a kulturális javak digitalizálásának cselekvési koncepcióját kidolgozzák. A tartomány szerepvállalásának célja is a digitalizálási stratégia kifejlesztése, ami gyorsan megváltoztatja a kommunikációt és az információ beszerzésének módját. Ennek érdekében a Kulturális Minisztérium nemrégiben kérdőíveket küldött ki a múzeumoknak, archívumoknak, könyvtáraknak. A Szász-Anhalt tartomány ugyanakkor évente 10 ezer euróval támogatja a minőségi munkát, amely lehetővé teszi, hogy olyan nemzetközi katalógusokkal kerüljenek kapcsolatba, mint például a Library of Congress, és ezáltal a múzeumok tárgyai világszerte az érdeklődés középpontjába kerülhessenek.

Fotó: http://www.interbrand.com/

Kapcsolódó cikkek:
Digitális útitárs a Duna Múzeumban
Digitális forradalom vidéken
Digitalizálás a múzeumokban

Cimkék:
Németország,Deutsche Digitale Bibliothek

    Muzeumok.hu Rss betöltése...