Konferencia múzeumtörténetből

MVMSZ

Hogyan alakult a vidéki múzeumok története az elmúlt fél évszázadban? Az MVMSZ konferenciájáról.

MVMSZ 2015-03-08 11:56
Cikk küldése e-mail:

A Magyar Vidéki Múzeumok Szövetsége hagyományosan március elején rendezi meg éves konferenciáját a vidéki múzeumügy aktuális kérdéseiről. Idén nem kisebb célt tűzött ki maga elé a rendező szervezet, minthogy bemutassa a megyei múzeumi szervezetek fél évszázadának 1962-től kezdődő történetét, különböző aspektusból.

 

 

Ahogy a konferenciát megnyitó dr. Kálnoki-Gyöngyössy Márton, az MVMSZ elnöke felhívta a figyelmet, ez a mostani tanácskozás annyiban rendhagyó, hogy a múltról szól, szemben a jelen és a jövő feladatait értékelő, megfogalmazó korábbiakkal, ugyanakkor a múlt megismerése nélkül a jelenleg kialakult vidéki múzeumi helyzet nehezen érthető meg. Utalt arra is, hogy a közeli jövőben szükséges lesz a 2011-es és 2012-es esztendők krónikájának összeállítása is, hiszen a többszöri fenntartóváltás és átalakulások történetének mielőbbi feldolgozásához erre is szükség lesz.

Az MVMSZ elődszervezetének, a Megyei Múzeumok Igazgatóságainak Szövetségének (MMISZ) egykori elnöke, dr. Vándor László bemutatta a vidéki múzeumi érdekvédelmi szervezet létrejöttének körülményeit, a szövetség alakuláskor megfogalmazott célkitűzéseit, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumával (NKÖM), majd az Oktatási és Kulturális Minisztériummal a vidéki múzeumügy megújítása érdekében kialakított együttműködést. Természetesen az utolsó éveket beárnyékoló Kulturális Örökségvédelmi Szolgálat működéséről is esett néhány szó, különösen amiatt, hogy ezzel a szervezettel az akkori szaktárca minden korábbi elképzelést, reformot zátonyra is futtatott.

Dr. Trogmayer Ottó, a szegedi Móra Ferenc Múzeum nyugalmazott igazgatója a Csongrád megyei múzeumi szervezet megalakulásáról, a szervezet életében meghatározó generációváltásokról beszélt. Személyes visszaemlékezésekkel tarkított előadásában arra hívta fel a figyelmet, hogy a vidéki múzeumok elsődleges küldetése a saját gyűjtemény minél teljesebb körű megmutatása volt. Arra is kitért, hogy Szeged esetében az egyetemmel integrált közös működés komoly tudományos eredményekhez vezetett.

A nyíregyházi Jósa András Múzeum nyugalmazott igazgatója, dr. Németh Péter szokatlan műfajt választott: „ötperceseket” olvasott fel, amelyekből megtudhattuk, hogyan jutott új, méltó székházhoz a nyíregyházi múzeum, milyen volt a kapcsolat a gyakran Hazafias Népfrontnak álcázott belső elhárítással, illetve hogyan sikerült a megyei közgyűlés elnökét „megnyerni” a megyei levéltár múzeumépületből történő kiköltöztetéséhez, új levéltári székház kialakításához.

Koncz Erika, az NKÖM egykori helyettes államtitkára (2002-2006) hivatali működésének négy évét mutatta be. Ekkor indult a vidéki múzeumok számára annyira fontos Alfa-program, módosítottak több ágazati jogszabályt, valamint az MMISZ-szel együttműködésben kidolgozták a vidéki múzeumügy megújításának koncepcióját, amely később sajnos nem valósult meg.

A debreceni Déri Múzeum nyugalmazott igazgatója, dr. Szathmári Ibolya adatgazdag, részletes és alapos előadást tartott a Hajdú-Bihar megyei múzeumi szervezet kialakulásáról és történetéről. A szervezethez tartozó minden muzeális egységet külön-külön mutatta be, jelezve az adott egység erősségeit és nehézségeit egyaránt.

Az ország egykor legnagyobb megyei múzeumi szervezetének, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyeinek, valamint a miskolci Herman Ottó Múzeumnak utolsó évtizedeit dr. Veress László nyugalmazott igazgató foglalta össze. Bemutatta a szervezet dinamikusan fejlődő korszakait, de nem hallgatta el az árnyoldalakat sem: a hanyagságtól a túlzott gyűjtemény- és tagintézmény-gyarapításig. A múzeum számára a Miskolcon az 1990-es években meginduló bölcsészképzés sok szakalkalmazottat „elszívott” az intézménytől, ugyanakkor fontos kitörési pont lett a művelődéstörténeti tanszékkel kialakított együttműködés. Végezetül arról szólt, hogy az autópályás ásatások anyagi bőséget hoztak, ugyanakkor a múzeumban kialakult klasszikus arányokat felborították, és ezzel a fejlődés irányát nem feltétlenül jó irányba fordították.

A konferencia zárszavából megtudhattuk, hogy az MVMSZ jövő márciusban is megrendezi hagyományos megyeházi konferenciáját a vidéki múzeumügy aktuális kérdéseiről.

A megyei múzeumi szervezetek fél évszázada

KONFERENCIA

Az MVMSZ konferenciáját ismét megrendezik a pesti Megyeházán. 2015. március 2-án "A megyei múzeumi szervezetek fél évszázada" címmel tekinthetünk vissza a magyar múzeumok jelentős időszakára.

2015. február 02. MVMSZ

A megyei múzeumi szervezet sorsa

Múlt és jelen

Basics Beatrix előadása 2012. március 1-én hangzott el a Megyei Múzeumok Igazgatóságainak Szövetsége által szervezett konferencián.

2012. március 03. Basics Beatrix

Rendkívüli MVMSZ közgyűlés lesz Kecskeméten, itt a vitaanyag

TÉMANAP

A területi múzeumokra vonatkozó stratégiai anyag megvitatása lesz a legfontosabb célja az MVMSZ 2014. december 11-re tervezett közgyűlésének.

2014. december 12. MVMSZ
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...