|
©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva. |
Museo Mental Workshop
A múzeumpedagógia felértékelődésével a múzeum a készségfejlesztés élményszerű helyszínévé alakult át. De mindez miként lehetséges?
Szerző: Magyar Múzeumok Online | Forrás: | 2016-04-15 12:44:50
A múzeumok tevékenysége, társadalmi szerepe jelentősen átalakult az elmúlt évtizedekben, s ez magát a muzeológus szakmát is új kihívások elé állította. A nyitott, a társadalommal párbeszédet folytató oktató-nevelő múzeum koncepciója a muzeológusoktól is új szerepekben való megfelelést vár el.
A muzeológus a szerzeményezés során gyakran kerül kapcsolatba idős emberekkel. Az ajándékozás vagy a történetek mesélése révén maga az ajándékozó is gazdagszik, hiszen személyes tárgyainak és emlékeinek muzealizálásával a muzeológus a különlegesség élményét nyújtja neki. Ennek az alapjaiban véve segítő szerepnek a tudatos és empatikus átérzése magát a muzeológust is gazdagíthatja.
A múzeumpedagógia felértékelődésével a múzeum a készségfejlesztés élményszerű helyszínévé alakult át. Ez a kiállítást rendező muzeológustól is más szemléletet, saját tudományos szempontjainak relativizálását és a látogatók szempontjaival való azonosulást követel meg, olyan pedagógiai modell követését, amely elsődlegesen az interakcióra épít.
A tanulmányok, könyvek mellett elsősorban a kiállítás az, amellyel a muzeológus számot ad munkájáról. Amikor a muzeológusból kurátor lesz, hirtelen sokféle szakemberrel kell együttműködnie, munkájukat koordinálnia, egyeztetnie és egyezkednie, harcolnia és kompromisszumokat kötnie. Ezekben a döntési- és konfliktushelyzetekben a kutatókat jellemző készségek már nem nyújtanak támaszt.
A segítő szerep, a pedagógus szerep és a menedzseri – kurátor szerep része a muzeológus munkahelyi mindennapjainak, és ezen szerepek tudatos megélése hozzásegít ahhoz, hogy munkáját hivatásként élje meg és magasabb színvonalon végezze. Egynapos, ingyenes workshopunk a muzeológus szerepek azonosításával és megélésével segítséget nyújt a munkavégzés során felmerülő nehézségek kezelésében és az önismeret fejlesztése révén hozzásegít a szakmai identitás megerősödéséhez is.
A workshopot vezeti: Mészáros Balázs, Németh Szandra és Sziray Zsófia
Időpont: 2016. április 23. szombat, 9.00-16.00
Helyszín: Pénzügyőr- és Adózástörténeti Múzeum 1063 Budapest, Munkácsy Mihály u. 19/b.
Jelentkezés: Mészáros Balázs / meszibal@gmail.com / 30-251-7710
Max. létszám: 8 fő
Kapcsolódó cikkek:
Ami még eddig nem volt: Pre Panel Projekt
Formabontás a Néprajziban
Beszéljünk örökségül!
Cimkék: