©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Újabb szenzációs lelet került elő – ezúttal Bugacon


Egymást ölelték a halálban is azok a gyerekek, akiknek a csontjait a közelmúltban tárták a Katona József Múzeum régészei Bugacnál – adta hírül a Hiros.hu.

Szerző: Katona József Múzeum | Forrás: | 2016-04-21 09:15:44

A feltárást vezető Rosta Szabolcstól, a múzeum igazgatójától megtudtuk, ez a lelet legalább olyan nagy szenzáció, mint a Kiskunmajsán feltárt kincsek és emberi maradványok. Azért nagy a jelentősége, mert korábban alig volt közvetlen bizonyítéka tatárjárásnak, most azonban egy héten belül két településen – Kiskunmajsán és Bugacon is - kézzelfogható nyomait tárták fel az 1241-42-es kegyetlen pusztításnak. A múzeum szakemberei számára is szívszorító volt, amikor a halálban egymást átölelő gyerekek csontvázaira bukkantak, tőlük nem messze még több emberi maradványra és kincsek feküdtek.

 

Aranyozott golgotai ábrázolás a tatárjárás korában leégett ház közelében
végzett ásatáson, Bugacon 2016. április 19-én.
MTI Fotó: Ujvári Sándor

 

A bugaci ásatás helyén az Árpád-korban egy virágzó település állt, kőépületekkel és egy monostorral, a feltárt kincsleletek arról tanúskodnak, hogy fontos kereskedelmi központ lehetett a település. A tatárjárás után azonban semmi sem maradt belőle. Rosta Szabolcstól megtudtuk, hogy a jelenleg folyó ásatás lényegében előkészítő munkája a bugaci monostor projektnek. Egy nemzetközi pályázatnak keretében ugyanis feltárják a középkori kolostort és annak környezetét.

A becslések szerint akár 90 százalékos is lehetett az emberveszteség Bugac térségében. Ha a környékbeli települések neveit nézzük, látható, hogy azok török/kun gyökerűek: a népirtás után beköltöztetett kun lakosság nyelvéből kerültek át. Vagyis még a korábban itt létező települések neveit sem volt, aki átadhatta volna. A tatárjárás után beköltöztetett kunok megítélése nem véletlenül volt finoman szólva is ellentmondásos a mongol invázió előtt: a kolostortemplomot sem éppen funkciójának megfelelően kezdték el használni. A kőanyagot módszeresen kitermelték és értékesítették. Hasonló sorsa jutott a kolostor is, amelynek néhány helyiségében istállót, vagy műhelyt rendezhettek be.

Forrás: Hiros.hu

Kapcsolódó cikkek:
Arany leletre bukkantak Makó közelében
Széthullás után – közös munkák újabb küszöbén
Szenzációs tatárjáráskori régészeti leletek Kiskunmajsán

Cimkék:

    Muzeumok.hu Rss betöltése...