Raktárbázis számokban
Az új raktárbázisba az elmúlt hetekben már be is költözött a Csongrád megyei múzeumi szervezet természettudományi, régészeti, néprajzi és történeti osztálya.
A legsúlyosabb műtárgy a történeti osztály gyűjteményének több mint 1 tonnás, patinás vaskapuja, a legkisebb és legkönnyebb tárgyak közé az apró kerámiatöredékek, illetve a kicsiny pénzérmék sorolhatók.
A természettudományi gyűjtemény 320 ezres kollekciója sok ezer éves kőzeteket, ásványokat, megkövesedett csigákat tartalmaz, de legújabb kori állatok preparátumai, vagy például különleges zuzmók és az alföldi vidékre jellemző fészkek is találhatók a bázis természettudományi tereiben.
A bázison tárolt régészeti kollekcióba több mint 400 ezres, az elmúlt évtizedek ásatásaiból származó kerámia-, edény- és kő leletanyag tartozik. A régészeti gyűjteményben elkülönül az ember-, illetve az állattani rész, közel 350 ezer csontmaradvánnyal.
A néprajzkutatók raktárhelyiségei őrzik az elmúlt évszázadok mindennapjait, népi életét jellemző tárgyak sokaságát: bútorokat, hangszereket, evőeszközöket, hordókat. A raktárbázis egyik legnagyobb tárgya, egy több mint 6 méter hosszú csónak, szintén a néprajzi kollekció része, de találhatók itt vajköpülők, prések és ódon szánok is.
Múzeumi értelemben friss szerzeménynek számít a kommunista diktatúra világának tárgyi és dokumentumanyaga. A történeti gyűjtemény része például a rendszerváltozáskor megszüntetett munkásőrség "hagyatéka" is.
Mennyibe került?
Kapcsolódó cikkek:
Cimkék: