Hogyan dolgoznak a restaurátorok?
A legtöbb múzeumlátogató számára rejtély, hogyan nyerik vissza a földből vagy a poros padlásokról kiemelt tárgyak, maradványok régi pompájukat. A veszprémi Laczkó Dezső Múzeumban most egy különleges kiállításon nemcsak muzeális tárgyakkal találkozhatsz, hanem a restaurátorok munkáját is figyelemmel kísérheted.
Koncz Pál |
2010-04-06 20:09 |
Szereted a különleges szépségű tárgyakat? És kulisszatitkokat? Veszprémben most a Várkútból kiemelt fatárgyaktól római üvegfiolától és halotti gyöngyös pártától a kézzel festett, elefántcsont küllős műremek legyezőig mindenféle érdekes és szép tárgy vár rád. Ilyesmivel persze bárhol találkozhatsz, mondhatod. A veszprémi kiállítás azonban a tárgyak bemutatásán túl most arra az elmélyült restaurátori munkára helyezi a hangsúlyt, amelynek révén a tárgyak eljutnak mai, helyreállított, illetve konzervált állapotukig.
A restaurálásnak is van történelme!
Mai értelemben vett restaurálás mintegy negyven éve folyik a veszprémi megyei múzeumban. A műtárgyak gondozása ennél persze régebbre tekinthet vissza. Mindenesetre a nemrég elhunyt, kiváló szervezőképességű, széles látókörű Éri István, 1960-1973 közötti veszprémi múzeumigazgató-régész nevéhez fűződik restaurátorműhelyünk megszervezése, a szakemberek képzésének beindítása.
Kiállításunk célja, hogy bemutassa, hol tartunk ma, mire képes felső- és középfokú szakrestaurátorokból álló csoportunk a néhány éve megújult és fölszerelt műhelyekben. A tárgyrestaurátorok közelmúlt- és jelenbeli munkáiból válogattak, és a műtárgyakat alapanyaguk szerint csoportosították.
Az egyik teremben bútorok és régészeti fa-, fém-, üveg-, csont-, kerámia-, kőtárgyak és falfestmény látható, míg a másikban textil, bőr és papír műtárgyak. Kis enteriőr jeleníti meg a régészeti kerámiarestaurálás munkafázisait egy műhelymodellel, míg egy másik munkasarok a raktári gyűjteménykezelés igen fontos háttérmunkáját érzékelteti, hiszen a muzeológus, a restaurátor és a gyűjteménykezelő közötti állandó és szoros munkakapcsolat kiegészíti és erősíti egymás munkáját.
Veszprémi műhelyek
A veszprémi restaurátorműhelyeket a kezelendő műtárgyak anyagfajtái szerint elkülönülő munkafolyamatokra tervezeték. A fém-, a fa-, a textil- és a papírrestaurálás kezdő vegyszeres lépései, majd a nagyobb tisztaságot kívánó további munkafázisok elkülönítésére műhelypárok állnak rendelkezésre. A régészeti tömeges kerámia- és csontleletek mosásához, vegyszeres kezelésük mosóhelyiségéhez homokfogóval ellátott ülepítő és mobil szárítóállványzat szolgál. A még szennyezett, korrodált műtárgyakon végzendő eljárásokhoz a vegyszeres munkaterekben elszívók működnek, melyeket a munkaasztalok fölött változtatható magasságban alkalmazhatunk. Hét további vegyifülkével rendelkezünk a veszélyesebb munkafolyamatokhoz.
A műtárgyraktárakat egy-egy műtárgykezelő gondozza, a restaurátorokkal és illetékes muzeológusokkal együttműködve. A napfénytől védett, télen is csak hűvösre temperált raktárak acélállványzatán papírkarton dobozokban, műanyag és farekeszekben, illetve többnyire porfogó takarók alatt sorakoznak a folyamatosan digitális nyilvántartásba kerülő műtárgyak. Elkezdődött a festmények, keretezett grafikák, fotók és a nagyméretű textilek, zászlók egyedi tároló rendszerének kialakítása, melyet a jövőben még több újítás követ.
Folyamat képekben
Hogy a tárgyakon végzett munka folyamata valóban érthetővé váljon, a restaurátori, műtárgyvédelmi munka fázisairól készült színes fotósorozatok szemléltetik a tárgyak helyreállításának folyamatát. Állóképek mozaikjaival és digitalizált képek képernyőn szemlélhető sorozataival válik értelmezhetővé a kiállítás címében jelzett elemi párosítás: műtárgyak, dokumentumok restaurálás előtt és után, kiegészülve a folyamat állomásainak képeivel.
Múzeumpedagógia és restaurálás - neked is!
A kiállításról természetesen nem hiányozhatnak a bemutatók sem. Múzeumpedagógiai foglalkozások, restaurátori beszámolók színesítik a két termet betöltő kiállításhoz kapcsolódó programokat.
A legfontosabb azonban, hogy a restaurátorok arra is felhívják a figyelmet, hogy szaktudásuk, műhelyük nem csupán a múzeumi tárgyak javítására, konzerválására szolgál. A múzeum adott keretek között vállalkozik más közgyűjtemények, külső szervezetek, gyűjteménnyel rendelkező közösségek, de akár magánszemélyek számára végzendő szerződéses restaurálásokra is. Azok, akik a múzeum restaurátorainak szaktudását igénybe veszik, nemcsak a maguk célját érik el, hanem egyúttal az elmúlt évtizedekben kemény szellemi és fizikai munkával, nagy anyagi ráfordítással létrehozott és kifejlesztett veszprémi restaurátorműhely fenntartását is támogatják.
A szolgáltatásról itt tudhatsz meg többet!