©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Kép 400 ezer gyufából


Miről árulkodhat egy kép, amelyet 400 ezer színes gyufaszálból raktak ki? Hogyan lehetséges, hogy a sziszifuszi munka eredménye nem egy romantikus tájkép, hanem egy nagyon is realista gyárépület? A különös műalkotás egy ismeretlen világba kalauzol minket

Szerző: Kovács Ottó | Forrás: | 2010-03-16 00:12:50

E különös műalkotás egy teljesen ismeretlen világba kalauzol el bennünket, ahol az egykori gyufagyárossal, Zarzezky Józseffel ismerkedhetünk meg.

Párizsi világkiállítás, 1867

Az 1867. évi párizsi világkiállításon, az Osztrák Birodalom (a kiállítás katalógusa így nevezi) gyufaiparát a magyarországi, váci úti Zarzetzky-gyufagyár képviselte. A világtárlaton 41 ország 52 ezer kiállítója mutatta be termékeit. A birodalmi gyufagyártás világkiállítási képviselete iparszervezői elismerést, üzleti síkon promóciós lehetőséget és újabb külhoni megrendelések sokaságát jelentette. Az alkalmat megragadva Zarzetzky József gyufagyáros a bemutatott gyufaipari cikkek körében állította ki a tárlat számára a gyufagyár színes és hengeres testű gyufáiból készített, a váci úti gyárát ábrázoló képet.
A képet a mintegy 400 ezer darab gyufaszál színezett - a mérgezés elkerülésére foszfort nem tartalmazó -, a színtartás érdekében lakkal bevont gyufafej alkotja. Az alkotást fenyőfából készült, üvegezett szekrényben helyezték el, így tekinthette meg a kiállítást látogató 15 millió érdeklődő.

Gyár a képen

Az épületegyüttes ábrázolásához a mintát a Vasárnapi Újság 1863. évi 40. számában megjelent illusztráció adta. A 69 × 89 cm méretű képet övező keret felső és alsó sorában magyar és német nyelvű felirat olvasható: Zarzetzky Józs. kir. szab. Gyuszer-gyára Pesten, illetve: K. K. Priv. Zündwaren Fabrik des Joseph Zarzetzky in Pest. A magyar felirat sorai között a koronás magyar címer látható. A keret bal oldalára Merkúrt mint a kereskedelem ókori istenét, míg jobb oldalára Pannóniát - Magyarországot - szimbolizáló, oszlopos emelvényen álló emberalakot állították.

Kapcsolódó cikkek:

Cimkék:
gyűjtemény, technikatörténet, látogató

    Muzeumok.hu Rss betöltése...