©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Bajor Gizi Bródy Sándor darabjában


A Bajor Gizi Színészmúzeumban 2015 februárjáig látogatható Bajor Gizi és a nagy háború című kiállításon bekeretezett képek idézik a színésznő első sikereit. Az egyik fotó Bródy Sándor A dada című művének nemzeti színházi bemutatóján készült.

Szerző: Gajdó Tamás | Forrás: | 2014-10-02 14:24:19

A magyar színháztörténet krónikásai szerint Bajor Gizi sikeres pályakezdését Ambrus Zoltánnak, a Nemzeti Színház igazgatójának köszönheti, aki beleszeretett a fiatal művésznőbe. A tények azonban árnyaltabb képet festenek, hiszen Bajor már 1915. május 2-án megkapta az első jelentősebb feladatot: Gárdonyi Géza Annuska című művének címszerepét. Az viszont tagadhatatlan, hogy Ambrus igazgatásának kezdetén, 1917 őszén három főszereppel bizonyította rátermettségét és kivételes tehetségét. Móricz Zsigmond Pacsirtaszó című művének szeptember 14-én és Molnár Ferenc Úri divat című színjátékának november 23-án megtartott bemutatója között a színház Bajor Gizivel a címszerepben október 5-én Bródy Sándor A dada című drámáját újította fel.

S vajon volt-e sikere A dada előadásának? Ignotusnak a Világ című lapban írt kritikájából azt is megtudhatjuk: „A közönség szeretettel és megértéssel fogadta a tizenöt év alatt szinte semmiben el nem avult darabot, s a második felvonásközben zajosan és viharosan tapsolta meg, és hítta számtalanszor a lámpák elé a népszerű, beérkezett mestert, Bródy Sándort, s a népszerűségnek induló Bayor Gizit.”

Bródy Sándor fiának, Jánosnak a fénykép hátoldalára írt sorai is azt bizonyítják, hogy emlékezetes előadás született 1917 őszén a Nemzetiben: „Bródy Sándor, magyar író őrizte e képet. Néki mindig nagyon kedves volt, s ezért is a hagyatékozó fiú 11 évig híven vigyázott rá. Most pedig hálája és tisztelete jeléül küldi Germán tanár úrnak. Budapest 1935 május havában. Bródy János”

Kapcsolódó cikkek:
A jövő táncosnőihez
Fantasztikus hagyaték a PIM-ben
Két üres szék

Cimkék:

    Muzeumok.hu Rss betöltése...