|
©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva. |
Újabb Károlyi-biblia került elő
Újabb, mostanáig rejtőző vizsolyi Biblia került elő Sátoraljaújhelyen. A bibliográfiailag nem jegyzett példányt közgyűjteményben először, a Kazinczy Ferenc Múzeumban láthatta a nagyközönség: az idei Múzeumok éjszakája szenzációja volt.
Szerző: Szathmáry-Király Ágnes | Forrás: | 2015-06-29 16:03:14
A most ismerté vált kötet lelőhelyétől mindössze 50 kilométerre fekvő Vizsolyban 425 éve fejeződött be az első teljes magyar nyelvű Szentírás nyomtatása. Fordításán többen dolgoztak, a gönci lelkipásztor, Károlyi Gáspár irányításával, de még így is három évbe telt, mire elkészült a magyar nyelvű változat. Majd újabb egy év kellett, hogy Rákóczi Zsigmond adománya által nyomtatásban is megjelenjen. A vizsolyi nyomdában Mantskovits Bálint vezetésével négy szedő négy sajtóval dolgozott, hogy a kitűzött évben 700-800 magyar nyelvű Bibliával láthassák el a fejedelemséget. A korabeli szedőknek négy és fél millió betűt kellett a papíron elhelyezniük. Az 1590-ben készült kötetek nagy része az elmúlt évszázadok történelmi viharaiban megsemmisült, mindössze 52 eredeti példányt őriznek Európa különböző országaiban. Éppen ezért a sértetlen és többé-kevésbé hiányos „Károliak” kulturális örökségünk féltett kincsei, igen nagy értéket képviselnek. A sátoraljaújhelyi Református Egyházközség tulajdonában lévő, és most bemutatott vizsolyi Biblia ugyan a helytörténeti dokumentumokban szerepel, hivatalosan azonban sosem vették lajstromba, így bibliográfiailag eddig ismeretlen volt. Mindössze egy ceruzás bejegyzés szerepel róla az országos regiszterben.
Ahhoz, hogy a 2412 oldalas és kb. 6 kilogramm súlyú kötetet a Kazinczy Ferenc Múzeum - éppen az 1590. július 20-án befejezett nyomtatást követő 425. évben - bemutathassa, az egyházkerület Presbitériumának nyitottsága kellett. A fordítást irányító gönci lelkipásztorról, Károlyi (Károli) Gáspárról Károlyi-bibliának is nevezett kötet e példánya néhány hétig lesz látható a közgyűjteményben. Bár a téma iránt érdeklődők bizonyára láttak már eredeti példányt, a most először bemutatott kötet látványában - talán éppen azért, mert eddig csak szűkebb kör tudott létezéséről - mégis kuriozitással bír.
Kapcsolódó cikkek:
Cimkék:
múzeum, gyűjtemény,látogató