Bowie, a gyűjtő

ARTNET NEWS

„Komolyan mondom, hogy a művészet volt az egyetlen dolog, amit birtokolni akartam” – mondta a napokban elhunyt legendás zenész, David Bowie a New York Times Magazinnak 1998-ban.

Pallag Zoltán 2016-01-16 09:57
Cikk küldése e-mail:

David Bowie with Peter Howson's Croatian and Muslim (1994)

 

Frank Auerbach, David Bomberg, Francis Picabia, Marcel Duchamp, Damian Hirst, Georges Braque, George Grosz, Tintoretto, Rubens, Gavin Turk, Gilbert & George, Salvador Dali, Erich Heckel. Néhány név azon képzőművészek közül, akiket Bowie elismert és/vagy gyűjtött és/vagy barátságban volt velük. A maga is képzőművészetet tanult Bowie gyűjteményéről legendák élnek a művészeti újságírók tudatában. „A múlt héten megkeresett egy magazin, hogy interjút csináljon velem a ’szürrealista és preraffaelita’ gyűjteményemről. Ez új volt nekem” – mesélte 2003-ban Nicholas Peggnek. „Igen van egy – túl gyakran emlegetett – Tintorettóm és egy kis Rubensem, de nagyrészt 20. századi britjeim vannak, és nem olyan szörnyen nagy nevek.”

 

Erich Heckel, Roquairol (1917)

 

Ez nyilván így volt, persze ha Damian Hirst, akivel a személyes kapcsolata is jó volt, nem számít szörnyen nagy névnek. De Bowie tudatos gyűjtő volt, saját bevallása szerint olyan alkotókat, műveket vásárolt, akik egy bizonyos korszakban ígéretesen indultak, vagy valamiért jellemzőek egy adott évtizedre, nem annyira Hockneyt, vagy Freudot. Kedvenc britjei Graham Sutherland, William Tillyer, Leon Kossoff, Stanley Spencer, Gavin Turk illetve Gilbert & George voltak.

Roxanne Lowit, David Bowie, Damien Hirst, and Julian Schnabel (1994)

 

Bowie nem csak gyűjtő, múzsa is volt. Paul McCartney kíváncsi volt, hogy nem bánja-e a zenész az „Okádó Bowie” (1990) című festményét, Bowie így válaszolt: „egyáltalán nem, de micsoda véletlen, épp egy dalon dolgozok, az a címe, hogy ’McCartney szarik”.

Ami biztosan közös volt Bowie kedvenc festőiben az a kockázatvállalás. „Már igen fiatalon csodáltam azokat, akik áthágták a normákat, akik dacoltak a konvenciókkal, akár a zenében, vagy a festészetben, bármiben. Ők voltak a hőseim” – mondta a Life Magazinnak 1992-ben. Többek között Duchampot, Salvador Dalít, Little Richardot és John Lennont említette.

Camille Paglia így ír a Victoria & Albert Museum „David Bowie is...” című kiállítás katalógusában 2013-ban: „képromboló volt, de képalkotó is.”

„Elhatároztam, ha festeni akarok, installációkat készíteni vagy ruhát tervezni, akkor csinálni fogom” – mondta Bowie a Telegraphnak 1996-ban.

Az Artnet News a Bowie-gyűjtemény néhány darabját is bemutatja, így Erich Heckel Roquairól című képét is, amely az énekes 1977-es „Heroes” című nagylemezének borítóját is ihlette. Bowie nagy rajongója volt a német expresszionistáknak és Fritz Langnak.

Mutasd a gyűjteményed, megmondom ki vagy. David Bowie okos ember volt, érzékeny és bátor.

 

Ziggy Stardust mi vagyunk

David Bowie Londonban

Nagyszabású David Bowie-kiállítás nyílt a londoni Victoria and Albert múzeumban, amelyen Tilda Swinton is beszédet mondott. Bevallottan elfogult írás következik.

2013. március 03. Hermann Veronika

David Bowie a múzeumban

ÉLMÉNYBESZÁMOLÓ

Ez (is csak) Londonban történhet meg. És ez rendben is van. Ami azért egy picit meglepett, hogy a V&A-ban rendezték meg. Igen David Bowie a Victoria és Albertben.

2013. június 06. Sári Zsolt

A tárgy neve Tilda

Tilda Swinton kiállítja magát New Yorkban

Alig egy héttel azután, hogy egy szabadvers-szerű beszéddel megnyitotta jóbarátja, David Bowie életműkiállítását Londonban, Tilda Swinton mint afféle posztmodern Hófehérke, üvegkoporsóba feküdt a világ...

2013. április 04. Hermann Veronika
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...