Az első gerincesek 'skótok' voltak?

LELET

A szárazföld első négy lábon járó gerinceseinek megkövesedett maradványait fedezhették fel Skóciában.

MTI 2016-12-06 15:30
Cikk küldése e-mail:

A gyíkszerű teremtmények nagyjából 355 millió évvel ezelőtt éltek, amikor a modern hüllők, madarak és emlősök ősei elkezdtek kimászni a mocsarakból. A kutatóknak jelenleg még öt teljes fosszíliát és számos apró csonttöredéket kell azonosítaniuk és besorolniuk - írta a BBC News.

A leletek egy része gyíkokra, gőtékre emlékeztet, másik részük nagyobb, majdnem krokodilméretű teremtmények arányait idézi. A maradványok azt sugallják, hogy a szárazföld első gerincesei feltehetőleg a mai Skócia határainak közelében éltek.

A fosszíliákat tanulmányozó Nick Fraser, a Skóciai Nemzeti Múzeum munkatársa szerint a leletek "a földi élet kialakulásának kulcsfontosságú szakaszából származnak".

"A gerincesek szárazföldre költözése nélkül ma mi sem, a madarak sem lennének itt, ahogy a krokodilok, a gyíkok és a békák se és a dinoszauruszok sem lakták volna a Földet - mindezek az élőlények soha nem fejlődtek volna ki" - mondta a szakember a BBC-nek.

Nagyjából 360 millió évvel ezelőtt az élet különböző formái, köztük a korai halak is tömeges kihalás áldozatai váltak. A rá következő 15 millió évből pedig nincsenek fosszilis maradványok.

Ez azt jelenti, hogy nagyon keveset tudunk arról, hogy a hajdani halszerű élőlények miként növesztettek végtagokat maguknak ahhoz, hogy aztán boldogulhassanak a szárazföldön.

Fraser szerint a kutatók figyelme most a mai Skóciára összpontosul, mivel ez lehet az a terület, ahol ezek a teremtények először "megvetették a lábukat".

A világon mindössze maroknyi olyan terült van, ahonnan a mostanihoz hasonló, az érintett időszakból származó leletek kerültek elő. Az Egyesült Államokban és Kanadában is találtak már fosszíliatöredékeket.

A szakemberek a Nature Ecology & Evolution című folyóiratban számoltak be a felfedezésük részleteiről.

A földtörténet nagy kihalásai

ELŐADÁS

Tömeges kihalás a múltban és a jelenben – ez a Természettudományi Múzeum "Mit csinál a paleontológus?" sorozatának következő előadásának témája.

2016. november 11. Magyar Természettudományi Múzeum

Dinoszauruszok a Türingiai erdőben

Régészet

300 millió évvel ezelőtt élt miniatűr dinoszauruszok, édesvízi cápák, sőt medúzák maradványai is előkerültek egy ásatás során a németországi Türingiában.

2012. augusztus 08. MTI

Dínók a Bakonyban

Újabb dinoszauruszcsontok kerültek elő Iharkúton

Háromheti ásatás alatt 500-600 dinoszauruszcsontot, közöttük ritkaságnak számító leletet is találtak a paleontológusok Iharkút, az egykori bakonyi település közelében - tájékoztatta az MTI-t Ősi Attila...

2012. augusztus 08. MTI
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...