2700 éves csónakfibula
Adomány
A Dombóvári Helytörténeti Gyűjteményben karácsonykor angyal járt. Nem is akárhogy: adományozó lokálpatrióta képében!
Kriston Vízi József |
2012-01-13 09:32 |
Dombóvár városa, egyúttal a Dombóvári Városszépítők által működtetett Helytörténeti Gyűjtemény igen szép év végi ünnepi ajándékot kapott egy - magát megnevezni nem akaró - helyi állampolgártól.
A tulajdonos családja házuk felújítása közben az 1960-as évek elején számos őskori fém- és kerámia emléket talált. Egy tárgyat, egy nagyméretű bronz fibulát (azaz díszített, a ruha összefogására szolgáló tűt) a család évtizedeken át megőrzött. Ezt ajánlotta fel a december 23-án, délután a múzeum vezetőjénél megjelent beszolgáltató, aki azzal a feltétellel adományozta azt a helyi közgyűjteménynek, hogy az továbbra s végleg Dombóváron maradjon.
A régészeti szakirodalomban csónakfibulának nevezett viseleti tárgy nevét kengyelének sajátos formájú kiképzéséről kapta. Ezek a jellegzetes formájú, általában gazdagon díszített kapcsolótűk a kora vaskorban feltehetően az itáliai divat ösztönzésére terjedtek el, s hamarosan a helyi műhelyeik is másolni kezdték. A dombóvárihoz hasonló példányok a világhírű ausztriai Hallstatt temetőjének gazdag sírjaiból és a Dunántúl több lelőhelyéről is ismertek. A mintegy 2700 éve valószínűleg a Kapos folyó mentén viaszveszejtéses technológiával öntött tárgy gyönyörű példa a korszak széleskörű kapcsolatrendszerére és egyben jól mutatja a kora vaskori fémművesség fejlettségét is. A nagylelkű adományozó segítségével a csónakfibula tudományos feldolgozása során Dombóvár története újabb, különösen izgalmas időszakába nyerhetünk bepillantást.