©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Már majdnem félúton!


A Nemzeti Kulturális Alap 2010-ben kétéves átfogó programot indított "A felemelő század" címmel, amely most Békéscsabára, a Munkácsy Mihály Múzeumba csábítja a látogatót.

Szerző: Basics Beatrix | Forrás: | 2010-11-23 14:29:43

A 19. század művészeti, kulturális, művelődési, intézményi és társadalmi értékeit középpontba állító, egyedülálló kezdeményezés ezernyi programmal tiszteleg a 19. század sikerei, vívmányai előtt, egyúttal üzen a 21. századnak. A program részeként 2010. június 19-én egy több mint egyéves vándorkiállítás indult útjára.

Táborozási jelenet Rózsavölgyi Márk jeleneteihez

A lehetőségek országa - Polgárosodás a 19. századi Magyarországon kiállítássorozat a "polgár" fogalmat helyezi a középpontba. Polgár, polgárság - e fogalmakat különösen sokat halljuk és használjuk a rendszerváltozás óta. De vajon tudjuk-e, miről is van szó, mit jelentenek? Hogyan alakult ki az a fontos szerep, amelyet a polgárság betöltött az ipar, kereskedelem, a tudományok, a kultúra, a közélet terén? Ezt a folyamatot hat dinasztikus történeten keresztül mutatja be a kiállítássorozat. Ezeket megismerve érthetjük meg, miként lehetett bárki - származásra, nemre való tekintet nélkül - "hazájának hasznos polgára", ahogy ezt Kner Imre édesapjának írt levelében célként megfogalmazta. A szabadság adta lehetőségek országában, a 19. századi Magyarországon. Szándékaink szerint a kiállítás megteremti a kapcsolódási pontokat - épp e történeteken keresztül - a mához, a 21. századhoz is.

A siker kulcsa a jövő záloga?

A kulturális eredmények, a piacgazdaság, a modern parlamentáris államszervezet és civil társadalom létrejötte, mai életünk alapvető értékeinek megteremtése a 19. századot a magyar történelem egyik legsikeresebb időszakává teszi. Ennek bemutatása fontos a társadalom minden rétege, de különösen fontos a felnövekvő nemzedékek, az iskolások és fiatal felnőttek számára. A vándorkiállítás közönségének szerte az országban világosan kell látnia, hogy mai életünk milyen sok eleme kötődik közvetlenül a 19. századi kultúrához, s a 21. század mit köszönhet a "felemelő századnak".

Kiállításaink programja alkalmat ad arra, hogy a közönség teljes képet kapjon a "felemelő század" minden fontos törekvéséről a reformkortól a dualizmus időszakáig, a modern, polgári Magyarország kialakulásáig, példát mutatva és kapcsolódási pontokat kínálva a mai Magyarország számára. Különösen fontos a 21. századig tartó fejlődési ív interaktív bemutatása, valamint az évfordulók (Széchenyi, Erkel) megjelenése a programban.

Liszt zongorázik. Fotó: Borsos József

Hat történet

A "felemelő század" eredményeivel mindenhol ugyanazon hat történet révén találkozhatnak a látogatók. Ezekhez az egyes helyszínek további történetekkel csatlakoznak, amelyeket csak azon az egy helyszínen ismerhet meg a közönség. Bemutatásuk nemcsak a műtárgyak és dokumentumok segítségével történik: interaktív eszközök, hang- és képanyag, a 21. századi leszármazottakkal készített interjúk teszik teljesebbé a tárlatokat. A múzeumpedagógiai program mellett a szintén a NKA által támogatott levéltári kutatások anyagára épülő konferenciák, zenei és színházi programok bővítik a projekt gazdag kínálatát.

Mindig egy picit más

A 2010-11. évi vándorkiállítás a megyei múzeumok szervezésében valósul meg, folytatva az eddigi sikeres vándorkiállítások (A szecesszió vidéke - a vidék szecessziója, Gyermekemet az országért - a tatárjárás, Mátyás országa, Ilyen tavasz csak egy volt életemben) hagyományát. A vándorkiállítás honlapján - www.alehetosegekorszaga.hu - megtekinthetők az eddigi kiállítások, az érdeklők akár saját 19. századi családtörténetük dokumentumait, képeit is feltölthetik. A tervek szerint az eseménysorozatot 2011 végén egy nagyszabású, minden addig bemutatott anyagot felvonultató tárlat zárja a Magyar Nemzeti Múzeumban.

Most a Békés Megyei Munkácsy Mihály Múzeumban a dél-alföldi paraszti környezetben kultúrateremtő, a városi fejlődést elősegítő nyomdai-kiadói, mecénási-művészeti tevékenységet folytató, megyei kötődésű Tevan, Kner és Ladics polgári családok története jelenik meg a kiállításon. Bemutatásukhoz a gyulai Erkel Ferenc Múzeum és  a Corvin János Múzeum mellett a Békés Megyei Levéltár, valamint a gyomaendrődi Kner Nyomdaipari Múzeum is kölcsönzött műtárgyakat, dokumentumokat.


A Békéscsabán megjelenő helyi történetek:

Kner Izidor (1860-1935)

Kapcsolódó cikkek:

Cimkék:

    Muzeumok.hu Rss betöltése...