©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Kiderült, ki az Év tájházvezetője!


Nagy ívű szakmai konferenciával ünnepelte a Tájházszövetség fennállásának 10. évfordulóját, ahol az Év tájházvezetőjének személyére is fény derült!

Szerző: Magyar Múzeumok Online | Forrás: | 2013-03-26 10:38:14

A tájházak és a helyben őrzött népi műemlékek a vidék fejlesztéséért címmel nagy ívű szakmai konferenciát és közgyűlést tartott alapításának 10. évfordulója alkalmából a Tájházszövetség. A két nap során a Szabadtéri Néprajzi Múzeumban a szakemberek áttekintették a Tájházszövetség alapítása óta eltelt tíz esztendő történéseit, és 2013. március 23-án átadták az Év Tájház-vezetője díjat is.

A szakmai konferenciát 2013. március 22-én Halász János kultúráért felelős államtitkár nyitotta meg. Köszöntőjében kiemelte a Tájházszövetség szerepét a helyi közösségek megtartó erejének növelésében. Az államtitkári köszöntő után hangzottak el dr. Bereczki Ibolya, a Magyarországi Tájházak Szövetsége elnökének bevezető szavai. Dr. Cseri Miklós, a Skanzen főigazgatója előadásában a szervezet megszületését, legfontosabb eseményeit idézte fel, és a fejlesztést célzó pályázatok révén elért országos hatást, a jó példa erejét emelte ki  legfontosabb eredményként.

A konferencia helyszínén a jubileum alkalmából megrendezett Civilek a tájházakért című időszaki kiállítást dr. Vígh Annamária, az EMMI Közgyűjteményi Főosztályának vezetője nyitotta meg.

Az első nap másik  kiállítását Danter Izabella, a Tájházszövetség elnökségi tagja, a Galántai Múzeum muzeológusa mutatta be A magyarok tárgyi emlékei a szlovákiai múzeumokban címmel.

A két nap lehetőséget teremtett arra, hogy számvetés készüljön a Tájházszövetség alapítása óta eltelt 10 esztendőről, arról a szerepről, amelyet a civilek és a velük együttműködő múzeumi szakemberek betöltöttek a tájházak fejlesztésében. A szakmai kerekasztal-beszélgetésen a résztvevők nemcsak továbbgondolták a tájházak jövőjét, a fejlesztési lehetőségeket, hanem kiemelt figyelmet fordítottak a tájházakban megtestesülő tudás átadásának új típusú lehetőségeire, a vidék és a helyi közösségek önmegtartó képességét erősítő szerepvállalásra is.

A Hosszúhetényi Tájház. Fotó: Facebook


Az Év tájházvezetője

Ötödik alkalommal díjazták a Tájházszövetség éves közgyűlése keretében az Év tájházvezetőjét. Idén a cím birtokosa Bakóné Poór Gabriella, a Hosszúhetényi Tájház irányítója, akit magas színvonalú tájházvezetői, hagyományőrző és közösségteremtő munkája elismeréseként egyöntetűen javasolt a szervezet elnöksége a szakmai elismerésre. Bakóné Poór Gabriella részt vett az Alfa program keretében megújított új állandó kiállítás előkészítésében, a tájház múzeumpedagógiai programjainak kidolgozásában, és a hosszúhetényi gyerekek részére kialakított interaktív oktatás megvalósításában is, felkínálva az iskola és az óvoda részére az épület múzeumpedagógiai célú hasznosításának lehetőségét.

Bakóné Poór Gabriella

 

20 tabló – 10 év: időszaki kiállítás a Tájházszövetség jubileuma alkalmából

A Szabadtéri Néprajzi Múzeum Konferenciaközpontjában 2013. március 22-én megnyílt kiállítás a Magyarországi Tájházak Szövetségének az elmúlt 10 esztendőben folytatott tevékenységét tárja a látogatók elé. A tablókon nyomon követhetjük a szervezet működését, az országos találkozók, képzési programok, kiadványok sorát. A sok színes fotón felidézhetjük a regionális találkozók, a képzési programok, a Tájházi Akadémia helyszíneit, megismerkedhetünk az egyes régiókban és a nemzetiségi tájházhálózatban folyó munka eredményeivel. Megtudhatjuk, hogy melyik térség büszkélkedhet az Év tájháza és az Év Tájházvezetője elismerésekkel, és bepillantást nyerhetünk abba a sokrétegű és színes világba, amely a magyarországi tájházakban az elmúlt évtizedben megszületett. A kiállítás anyagát dr. Szonda István, a dél-alföldi régió elnökségi tagja, az Endrődi Tájház vezetője szerkesztette egybe.

Kapcsolódó cikkek:
Mitől jó egy tájház?
Tájházak figyelem!
A tájházak az oktatás kiemelt helyszínei lehetnek

Cimkék:
tájház, Skanzen

    Muzeumok.hu Rss betöltése...