©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Továbbra is tart ingyenes képzéseket a MOKK


A Múzeumi Oktatási és Képzési Központ 2013-ban további 3 olyan képzést indít, amely a hallgatóknak nem kerül pénzbe. Mindháromra lehet még jelentkezni!

Szerző: Nagy Magdolna | Forrás: | 2013-04-18 05:44:35

2013-ban összesen négy olyan akkreditált továbbképzés szerepel a MOKK kínálatában, amely a hallgatók számára ingyenes, ennek finanszírozása a „Múzeumok Mindenkinek” Program – Múzeumok oktatási-képzési szerepének erősítése – Központi módszertani fejlesztés (TÁMOP-3.2.8./A-08-2008-0002) projekt keretében, az Európai Unió támogatásával valósult meg.

 

A négy képzésből az első, a Kiállításrendezés A-Z-ig nagy sikerrel lezárult. Ennek eredménye volt a hallgatók vizsgamunkájaként tervezett, majd időszaki kiállítássá fejlődő „Induljunk a kályhától” kiállítás, amelyről a magyarmuzeumok.hu is beszámolt, és amely 2013. május 12-ig a nagyközönség számára is megtekinthető a Skanzen főbejárati épületében található Pont Itt! galéria kiállítóterében.

 

A 2013. május 13-án induló ingyenes képzés a „Szórakozva tanulni, tanulva szórakozni – projektmódszer a múzeumpedagógiában, amely hazai és nemzetközi példákon keresztül avatja be hallgatóit a múzeumi ismeretátadás különböző formáiba és módszereibe.

 

Az Érted? Értem Hogyan fogadjuk fogyatékos embertársainkat a múzeumban? kurzus 2013. május 6-án kezdődik. A képzés célja a múzeumi szakemberek felkészítése a fogyatékkal élők fogadására, az elfogadói társadalmi attitűd kialakítására.

 

2013-ban az utolsó ingyenes továbbképzés a szeptember 23-án kezdődő Múzeumi vezetői ismeretek. Tananyagának összeállításánál elsődleges szempont volt, hogy a kulturális területen vezetői pozícióban dolgozó szakemberek a kurzust elvégezve mindazon ismeretanyag birtokába jussanak, amely segítségével sikerre vihetik intézményüket.

 

A MOKK képzések gyakorlati hasznosíthatósága

Mi a közös a Bihari Múzeum többfunkciós, fogyatékosoknak is élményteli megismerést biztosító oktatóterének kialakításában, a Babits Mihály Emlékház múzeumpedagógiai tervében és a Petőfi Irodalmi Múzeum Mesemúzeum koncepciójában?

 

Mindhárom programot a fent említett MOKK képzések egyikén tanultak inspirálták, és a képzésen tanultakat hasznosítva kerültek megvalósításra, így egy kicsit a „MOKK gyermekei” is.

Mindez vajon a véletlen műve lenne? Korántsem az! A MOKK minden egyes szakmai továbbképzése úgy épül fel, hogy a hallgatók a képzés témájához kapcsolódóan gyakorlatban hasznosítható tudásra tegyenek szert, olyanra, amellyel a saját múzeumuk fejlődéséhez, bevételeinek növeléséhez, szolgáltatási színvonalának emeléséhez járulhatnak hozzá.

 

A továbbképzések végén a hallgatók a megszerzett tudásról egy záródolgozattal adnak számot. A záródolgozattal kapcsolatos alapvető elvárás, hogy egy olyan, a hallgató saját intézményben a képzés eredményeként tervezett programot mutasson be, amely témáját és módszerét is tekintve újszerű, visszatükrözi a képzésen tanultak hasznosulását, mások számára is jó gyakorlati példát, mintát jelenthet.

 

A Bihari Múzeum oktatóterének kialakításának koncepcióját és a kiállításaik fogyatékos embertársaink számára is élvezhetővé tételének ötletét az Érted-Értem? Hogyan fogadjuk fogyatékos embertársainkat a múzeumban? kurzus hallgatójának, Kállai Irénnek a vizsgadolgozatában olvashattuk először. A vizsgamunkában vázoltak közül azóta több projekt is megvalósult. Saját kutatást indítottak a Berettyóújfalun élő fogyatékosok igényeinek megismerésére, melynek eredményeit figyelembe vették mind az oktatóterem, mind a kiállítások megvalósításakor. Felvették a kapcsolatot a Látássérültek Észak-Alföldi Regionális Egyesületével, és közösen alakították ki a Mindent a kéznek, semmit a szemnek! tapintható tárlatot, amelyet interaktív foglalkozások tettek teljessé.

A program eredményeiről Kállai Irén 2013. május 13-án, az Országos Múzeumadragógiai Konferencián előadást fog tartani „Fogyatékkal élő látogatók a Bihari Múzeumban” –a MOKK-os képzéstől, a tanultak gyakorlati hasznosításáig címmel.

 

Gerstmayerné Tóth Franciska a következőket írja a Múzeumi Iránytű 10. Tudás és alkalmazás kötetében megjelent „A Babits Mihály Emlékház múzeumpedagógiai hasznosítási terve” című dolgozatában: „… Szabadtéri Néprajzi Múzeum Múzeumi Oktatási és Képzési Központja által szervezett „Szórakoztatva tanulni, tanulva szórakozni – Projektmódszer a múzeumpedagógiában” elnevezésű képzés páratlan lehetőséget kínált a szakmai előrelépéshez. Az SZNM-MOKK erőterében végre kikristályosodott az, milyen utakon érdemes elindulni ahhoz, hogy a Babits Mihály Emlékházból, mint emlékhelyből, újra élő, szellemi műhely legyen.” … És az is lett belőle!

A képzésen tanultak felhasználásával megszervezett Múzsák kertje olvasótáborral sikerült pont azt a 16-19 éves korosztályt megszólítani, akik sok múzeumnál hiányoznak a látogatók közül.

 

Bizonyára sokan hallottak már a Mesemúzeumról, de azt talán kevesen tudják, hogy a E. Csorba Csilla, a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója a Múzeumvezetési ismeretek képzésen készített záródolgozata egyúttal a Mesemúzeum fejlesztési terveként is szolgált. A Mesemúzeum saját gyűjtemény nélküli kiállítóhelyként az irodalmi hagyomány ápolásán, az olvasási kultúra erősítésén túl általánosan a szövegértés, a nyelvvel való bánásmód, a hatékony kommunikáció elsajátításához kínál terepet.

A „PIM / Mesemúzeum, mint non-formális és informális oktatás színtere az óvodások, kisiskolások, pedagógusok, gyakorló szülők számára” című dolgozat kitűnő példa arra, hogy miként lehet a képzésen megtanultakat a gyakorlatba átültetni.

 

Fontos információk mindazoknak, akik kedvet kaptak jelentkezni a MOKK ingyenes képzéseire

Mindhárom ingyenes akkreditált szaktanfolyamra van még szabad hely. Az Európai Unió szigorú szabályozása azonban előírja, hogy milyen százalékban vehetnek részt ezeken a képzéseken Budapest és Pest megye, illetve a vidéki régiók hallgatói. Sajnos a Budapestről és Pest megyéből felvehető hallgatói létszám már betelt, ezért ezekre a képzésekre már csak olyan hallgatók jelentkezése fogadható el, akik az ország vidéki régióiból érkeznek.

 

Az ingyenes képzés azt jelenti, hogy a hallgatók képzési díját, utazási, szállás és napi kétszeri étkezési (reggeli és ebéd) költségét a „Múzeumok mindenkinek” projektből a Múzeumi Oktatási és Képzési Központ finanszírozza. A tanfolyamra felvételt nyert hallgatóknak az ingyenes részvételért cserébe vállalniuk kell a kurzus végén a záródolgozat, valamint 2 éven át félévente egy-egy beszámoló elkészítését arról, hogy miként tudták hasznosítani, a gyakorlatba átültetni a képzésen tanultakat.

A képzésekről további információ, valamint a jelentkezési lapok megtalálhatók a www.mokk.muzeumokmindenkinek.hu honlapon. Ugyanitt olvasható részletes tájékoztatás a MOKK költségtérítéses akkreditált képzéseiről is, amelyekre régiótól függetlenül bárki jelentkezhet.

Kapcsolódó cikkek:
Mire számítsunk 2013-ban Szentendrén?
Adatbázis múzeumpedagógiai szolgáltatásokról
Induljunk a kályhától!

Cimkék:
képzés, fogyatékos, múzeumpedagógia

    Muzeumok.hu Rss betöltése...