©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Viharos éjszaka volt


Az esti vihar, az árvíz utáni szúnyoginvázió ellenére idén is nagy siker volt a Múzeumok Éjszakája.

Szerző: MTI - MMO | Forrás: | 2013-06-23 10:50:57

Országszerte 187 vidéki és 106 fővárosi kulturális intézmény összesen 350 helyszínen várta különleges programokkal a 11. Múzeumok éjszakájának látogatóit.

Fotó: Tornyai János Múzeum, Hódmezővásárhely

 

Este hat után érkezett a legtöbb látogató a budai Várba annak ellenére, hogy a legtöbb helyszínen már délelőtt megkezdődtek a Múzeumok éjszakája programjai. A Magyar Nemzeti Galéria állandó tárlatai mellett számos programmal várta a látogatókat: a Magyar Fotóművészet az új évezredben című kiállításon a gyerekek kipróbálhatták a camera obscurát és az impresszionizmus által ihletett ékszereket és hajdíszeket készíthettek.

A Nemzeti Táncszínházban Lakatos János koreográfus a musicalek világába kalauzolta el a táncos filmek szerelmeseit. Az érdeklődők a Táncoló filmkockák programon Fred Astaire mellett Gene Kelly, Liza Minelli, Patrick Swayze filmjeinek kulisszatitkaival ismerkedhettek meg.

A Hadtörténeti Múzeumba érkezők az éjszaka során a szablyavívásban és különböző ügyességi, technikai játékokban tehették próbára tudásukat, és szimulátorok segítségével megtapasztalhatták a repülés élményét is. A wargame játékoknál óriási sorok kígyóztak, a fiúk mellett a lányok és anyukáik is szívesen próbálták ki a lézerfegyvert és a MIG29 vadászgép szimulátort.

A Sziklakórház szabadtéri programjai már délelőtt 10 órától várta a koránkelőket: a Magyar Honvédség 34. Bercsényi László Különleges Műveleti Zászlóalja a nap folyamán több alkalommal is bemutatót tartott. A Magyar Vöröskereszt az elsősegélynyújtás részleteibe avatta be a laikusokat, a bátrabbak véradásra is jelentkezhettek. A kórház előtt 9 órától már kígyózó sor állt, aki be akart jutni még szombaton, két órás sorban állásra számíthatott.

A 2002-ig titkos légókórház és atombunker hűvös kamrái megváltást jelentettek a még este is tomboló hőség elől, az ide "menekülők" csaknem 200 darab élethű viaszfigura, és a kórház eredeti berendezése segítségével utazhattak vissza a II. világháború, 1956 és a hidegháború éveibe.

A Kossuth téren a Néprajzi Múzeum a finn ryijy (csomózott szőnyeg) történetének több mint 300 esztendős múltját mutatta be a közönségnek Tuomas Sopanen finn biológus professzor, aki saját gyűjteményéből több mint 100 darabot hozott a magyar közönségnek 352 darabos kollekciójából. A tárlaton a legrégebbi darab 1707-ből való volt. A vállalkozó kedvűek kiscsoportos kalandtúrák során bepillanthattak az etnológiai archívumba, a fagyasztókamrába, a gyűjteményi raktárba, a pincébe és padlásra is. A zenekedvelők szerb népdalokat, sváb fúvósokat és klezmert is hallgathattak.

Az Iparművészeti Múzeum főbejáratánál tábla hirdette a programokat, a kora esti órákban kisebb tömeg várakozott a múzeum lépcsőjén, hogy maga mögött hagyva a tikkasztó hőséget, csatlakozhasson azon szerencsésekhez, akik már a croissant és dizájnersütemények illatával belengett hűvös aulában élvezték a Creative Arts Fair iparművész vásár nyüzsgését és elmerültek az éppen megkezdődött divatbemutatóban. A műanyag ékszereket és újrahasznosított anyagból készült táskákat kínáló árusok között felállított kifutón pezsgő- és esőálló toalettek, "csináld magad" ruhaköltemények váltották egymást.

Múzeumok Éjszakája az Iparművészeti Múzeumban - BodiEs Divatshow
Fotó: Facebook


A múzeum könyvtára felé haladva, ahol a Sezlon, zseton, rekamié című előadás várta a francia nevű tárgyak eredetére kíváncsi látogatókat, az ablakon kinézve a pétanque nevű, szintén francia eredetű labdajátékot űző fiatalokat lehetett látni. Az új ismeretekre vágyó múzeumlátogatók emellett a francia új cirkusz műfajáról hallhattak előadást, amely olyan kérdésekre kereste a választ, hogy művészet-e a cirkusz, illetve cirkusz-e az új cirkusz. A francia filmek szerelmeseinek késő esti vetítésekkel készült a múzeum (Mosás, vágás, ámítás; Szauna Párizsban), míg a komolyabb élményre vágyókat az intézmény kurátorai kalauzolták végig néhány időszaki tárlaton.

A Magyar Nemzeti Múzeum kertjének bejáratától alig pár lépésnyire aszaltgyümölcs-masszából készült jókora törökbasaszobor utalt az intézmény idei éjszakai repertoárjára, amelynek középpontjában az Egri csillagok című Gárdonyi-regény állt. A múzeum lépcsőjén megpihenő látogatók elé repülőszőnyegbe csimpaszkodó gyerekek és rendszeres időközönként tüzet okádó hőlégballon látványa tárult a kora esti órákban.

A nyüzsgő aulán túljutva a látogatók nyugodtan rábízhatták magukat a padlót díszítő csillagokra, amelyeket követve biztosan izgalmas programba csöppentek. Az érdeklődők szabadon mozoghattak a kiállítási terekben vagy belehallgathattak egy-egy török tematikájú előadásba. A múzeumi forgatagban megfáradt látogatók az épület belső udvarán kialakított "nyugalom szigetén" pihenhettek meg, ahol színes fátylakkal befedett kanapékon és babzsákokon élvezhették a csillagászati előadásokat. Az udvaron szőnyegekkel körülölelt török tea- és kávéház, illetve vízipipa is várta az érdeklődőket.

A Ludwig Múzeumban az intézmény kurátorai tartottak tárlatvezetést a látogatóknak és a felnőtt vendégek a férfi akt rajzolásába is belekóstolhattak egy modell és egy rajztanár segítségével. Az éjszakai Szabadegyetem extra a pornográfia és művészet kapcsolatát tekinteti át, a könyvtárban pedig óránként művészeti prezentációk várták a közönséget Férfiakt a művészetben címmel.

Soha nem látott, intim hangulatú, erotikától túlfűtött Tornyai műveket állítottak ki a festő nevét viselő hódmezővásárhelyi múzeumban, az udvaron egy rézkori sírt tártak fel a "régésztanoncok", Eifert János egészestés diaporámma bemutatót tartott az Alföldi Galériában, az Emlékpontban pedig a nyolcvanas éveket idézték meg: a közgyűjtemény előadóterme kifutóvá változott, ahová a csinos, fiatal modellek a legmenőbb charlie-s és disco-s ruha- és hajdivatot hozták el.A hat órai kezdést követő hatalmas felhőszakadás és az esti vihar mind a múzeumi kollegákat mind az érdeklődőket megrettentette, de a nehézségek ellenére is méltó módon ünnepelték a különleges nyári éjszakát Hódmezővásárhelyen.A Tornyai János Múzeumban, az Alföldi Galériában és az Emlékpontban több mint ezren jártak este hat és éjjel egy óra között.

Szegeden elégették a máglyán a boszorkányokat, megnyílt a Móra-múzeumban a Benczúr-kiállítás és a fagyitörténeti tárlat, egyperces maratont „futottak” a résztvevők a Fekete ház Örkény-kiállításán. Noha a fél 11-kor érkező vihar sokakat eltántoríthatott a múzeumi ünneptől, de minden nehézség ellenére talán a legsikeresebb múzeumi éjszakán van túl a szegedi múzeum. A Móra Ferenc Múzeumban, a Fekete házban, a Kass Galériában és a Vármúzeumnál több mint 7 ezren jártak este hat és éjfél között. A becslések szerint a Múzeumok Éjszakája 2013 tíz különböző szegedi helyszínén összesen több mint 12 ezer látogató fordult meg.

Kapcsolódó cikkek:
Fantasztikus, mennyi kiállítás nyílt!
Múzeumok Éjszakája 350 helyszínen
Egy éjszaka, amikor minden egyértelmű

Cimkék:
Múzeumok éjszakája

    Muzeumok.hu Rss betöltése...