Hol tart a hatvani múzeumi fejlesztés?
VADÁSZAT ÉS MŰVÉSZET
Összesen több mint 4,5 milliárd forintot fordítanak Hatvan két múzeumára. Még múzeumi sörfőzde is lesz!
Kiss Balázs Levente |
2013-11-06 14:29 |
Látványos a változás Hatvan belvárosában és a város főterén, a Kossuth téren, ahol a két múzeum kialakítása folyik. A főtéren megújul a katolikus parókia, a katolikus templom teljes belseje, a Hatvany Lajos Közérdekű Muzeális Gyűjtemény épülete, és folyamatban van a Széchenyi Zsigmond Kárpát-medencei Vadászati Múzeumnak helyet adó Grassalkovich-kastély átépítése. Ez utóbbira bruttó értékben 4 milliárd forint jut, és nemcsak az épület megújítása, hanem a kert is része a rekonstrukciónak, valamint megújulnak a környező utcák, járdák is.
A másik nagy múzeumi projekt keretében a Hatvany Lajos Közérdekű Muzeális Gyűjtemény 650 négyzetméteres múzeumi épülete és környezete alakul át turisztikai forrásból, amire 500 millió forint áll rendelkezésre. Ez az épület valamikor a Grassalkovichok sörfőzdéje volt, a tervek szerint a felújítást követően is működik majd benne múzeumi sörfőzde. A múzeumépülettel szemben található a régi buszpályaudvar épülete. Ezt a város saját forrásból újítja fel, és teljesen új funkciót szán neki kávézóként és kiállítótérként. Az utcák, közterek felújítása a főtértől egészen a Zagyva folyó keleti hídfőjéig tart majd.
Pénz és érzelem
Szabó Zsolt, Hatvan polgármestere, országgyűlési képviselő elmondta, hogy a már rendelkezésre álló összegek zömében európai uniós források, részben hazai kormányzati támogatások, de természetesen az önkormányzat is tesz hozzá önrészt. A beruházások keretében az egész főtér megújul, így a járdák, utak, parkolók, parkok is. Cél, hogy a város rendezett képet mutasson, miközben felidézi a régi hatvani vár területét, és figyelembe veszi a mai utcarendet. A hatvaniakat erős érzelmi szál köti a hamarosan a vadászati múzeumnak helyet adó kastélyhoz, amelyet a második világháború után iskolaként és kórházként használt a lakosság. A helyiek számára mindig is cél volt, hogy az 1940-es évek végéig az irodalomszervező Hatvany Lajos és családja tulajdonában álló, egykor a Grassalkovichok által emelt épületet felújítsák, és az régi pompájában díszelegjen. Számtalan próbálkozás irányult erre korábban, évtizedekkel ezelőtt „téglajegyek” vásárlásával próbálták meg a kastély felújításához szükséges összeget előteremteni. Ezért is olyan fontos és nagy jelentőségű a hatvaniaknak és a környékbelieknek a mostani lehetőség, hiszen így hosszú távon megoldódhat a Kárpát-medencében egyedülálló muzeális intézmény sorsa, másrészt a helyiek ismét magukénak érezhetik, birtokba vehetik a kastélyt.
Lesznai Annától a digitális könyvtárig
Szabó Zsolt polgármester kiemelte: az építések mellett fontos szempont, hogy a városban rend és tisztaság legyen, a szemetelés visszaszoruljon, legyen virág mindenhol, élettel teli pozitív képet mutasson a város. A Hatvany Lajos Közérdekű Muzeális Gyűjtemény épületének felújításában a turisztikai pályázati összegeken kívül korábban az Alfa-program keretében is nyert a település 20,4 millió forintot, új állandó kiállítás létrehozására. Ez Lesznai Anna hagyatékából A dolgok öröme – Lesznai Anna írói és festői pályafutása címet kapta. A felújítás és az új állandó kiállítás létrehozása keretében ezt az összeget is felhasználják, emellett az épületen belüli változtatásokat, bővítéseket több forrásból finanszírozzák. Ide költözik majd a Széchenyi Zsigmond Vadászati Könyvtár digitális könyvtárának részlege. Az állandó kiállításként szereplő Lesznai-anyag mellett az intézmény az egykori hatvani várat is be szeretné mutatni. A török kor végéig a hatvani vár volt a térség legnagyobb erődítménye. Megesett, hogy 2000 katona állomásozott benne, területe kiterjedt a mai belváros jelentős részére. A kiállítás részeként a főtér két oldalán elhelyezkedő két múzeum közötti területen (innen a szovjet emlékművet nemrég elbontották, és áthelyezték a temetőbe) egy bronzmakett létesül, amely bemutatja az egykori várat, és új köztéri szobrok is kerülnek a felújított térre.
A vadászati múzeum
A Széchenyi Zsigmond Kárpát-medencei Vadászati Múzeum kialakítása az ütemtervnek megfelelően zajlik, a 2014. március végére tervezett átadási határidő reálisan tartható – közölte Szabó Zsolt polgármester. Az eddigi munkatempó is feszes volt, mintegy 40 szakember folyamatos munkája biztosítja, hogy a projekt időben és megfelelően készüljön el. A Magyar Természettudományi Múzeum munkatársai már állítják össze azokat a preparátumokat, műtárgymásolatokat, kiállítási és installációs elemeket, amelyeket be kell építeni a vadászati múzeum kiállításába. Decemberre az épületen végzett munkáknak le kell zárulniuk, azon túl már csak a belső terek múzeumi hasznosítása, kialakítása folyik. Szabó Zsolt kiemelte: a kiállítások nem egy hagyományos, statikus, korszerűtlen múzeumi teret alkotnak, hanem egyfajta digitális élettér jelenik meg, ahol a legkisebb gyerekektől a szépkorúakig, valamint a nem vadászok is megtalálják maguknak a megfelelő képi, tárgyi vagy más tudásbeli információt és élményt.
Hatvan és a vadászat
Hatvan vadászati hagyománya jelentős, hiszen a rendelkezésre álló vadászati anyag több mint 10 ezer tételt számlál. 1882-ben Hatvanban alapították meg az Országos Magyar Vadóvó Egyletet, az Országos Magyar Vadászati Védegylet elődszervezetét, amely több mint 600 vadász részvételével jött létre. Ezen a hagyományon az új intézmény is építkezhet. A mai kor digitális technikájával, de a hagyományt tisztelve, szeretve, a természet szeretetét bemutatva oktatja majd az intézmény a fiatalokat.
Európában a legnagyobb
A Széchenyi Zsigmond Kárpát-medencei Vadászati Múzeum – amelyet tavaly novemberben a kormány kiemelt beruházássá minősített – Európa legnagyobb ilyen jellegű múzeuma lesz. (Koppenhágában van egy halászatot és vadászatot bemutató hasonló közgyűjtemény.) Hatvanban jön létre Európa legnagyobb diorámája is, amely a vizes élőhelytől a Kárpátok csúcsáig minden élőhelyet bemutat. A 200 négyzetméter alapterületű dioráma legmagasabb pontja több mint 10 méter magasan lesz, és magasságában is körbejárhatják a látogatók.
Új kategória a magyar intézményrendszerben
Az új vadászati múzeum nem csak kategóriájában jelent teljesen újat a magyar múzeumi életben. Szabó Zsolt polgármester elmondta: az intézmény a Magyar Természettudományi Múzeum filiáléja lesz, de a működtetést egy 100 százalékban önkormányzati tulajdonú gazdasági társaság látja el. Lesznek olyan épületrészek, amelyek kizárólag a gazdasági társaság működtetésében vesznek részt; a működtetés egészében lényegesen eltér a megszokott hazai sémáktól.
– Ma már egy múzeumnak pénzügyileg fönntarthatónak kell lennie, hiszen a beruházásra könnyű pénzt találni, viszont a megteremtett érték működtetésére nincs külső fedezet, jelentsen ez akár pályázatokat, akár más forrást – emelte ki Szabó Zsolt.
Ennek jegyében a hatvani projektet bevételorientált modellben tervezték meg, ahol a hagyományt és a modernséget ötvözik. A működtetés sajátossága lesz, hogy a jegypénztárban keletkező bevétel a működtető gazdasági társaságé lesz, és a társaság ebből látja el a fenntartással kapcsolatos feladatokat. A jegybevétel így nem vándorol be a Természettudományi Múzeum budapesti számlájára, hanem helyben marad, és ott használja fel az intézmény. A Magyar Természettudományi Múzeum szakemberei biztosítják a tudományos tőkét és a szakmaiságot, a hatvaniak pedig az intézmények, valamint saját érdekeiket összehangolva működtetik a rendszert. A múzeum közművelődési tevékenységét is úgy tervezték meg, hogy már a jövő évre több lekötött, fixen tervezhető kis és nagy rendezvény számára adjon helyet az épület.
Intézmények a kastélyban
Tovább színesíti a helyzetet, hogy a Grassalkovich-kastély nagyjából U alaprajzú barokk építmény, amelynek központi és jobb oldali szárnyát foglalja el a múzeum, míg a bal szárny egy része hosszabb ideje a helyi Grassalkovich Művelődési Ház használatában van, ott irodák, rendezvénytermek és csoportfoglalkoztatók helyezkednek el. Szabó Zsolt polgármester szerint ez nem okoz gondot, a közművelődési intézmény együttműködik a múzeummal. A jövőben a rendezvénytermeket a két intézmény közösen fogja használni, miközben a művelődési ház hamarosan új közművelődési terekkel, használatra kész ingatlanokkal is gyarapodik a volt hatvani cukorgyár területén.
A kert sem marad érintetlen
A Grassalkovich-kastély kertjében több épület is található még, amelyeket az elmúlt évtizedekben jobbára az egykori főúri kert területén épült hatvani Albert Schweitzer Kórház használt, illetve kollégium volt. A kert hasznosítására is több konkrét terv fogalmazódott meg, így kutyák számára létesül műkotorékpálya, lesz megfelelő terület fácánoknak és vadászsólymoknak, és persze a rendezvényekre is figyelnek. A volt kollégium épületében önálló kiállítások, hagyatékok bemutatására nyílik lehetőség, így a gyöngyösi Mátra Múzeumot alapító jeles vadász és muzeológus, Nagy Gyula hagyatéka is rangjához méltó körülmények között megtekinthetővé válhat.
És a Hatvany Lajos Közérdekű Muzeális Gyűjtemény?
A vadászati múzeumra szabott sajátos működtetési forma a Hatvany Lajos Közérdekű Muzeális Gyűjteményt nem fogja magába foglalni. A helyi vonatkozású gyűjtemények erőssége a régészeti és a képzőművészeti anyag. Ez utóbbiban találhatók olyan kuriózumok, amelyek nemcsak országosan, hanem nemzetközi szinten is jelentősek. Az intézményre vonatkozó koncepció szerint ezek a múzeumépület elkészülte után gyakrabban lesznek láthatók, hiszen korábban az épületnek nem volt igazán méltó kiállítási tere arra, hogy a gyűjteményeiben lapuló kuriózumokat szélesebb közönség elé tárhassa. Újdonságként megjelenik, hogy az épület hátsó traktusában látványsörfőzdét alakítanak ki. Ezt csak belépővel lehet majd látogatni, s így természetesen megkóstolhatók, fogyaszthatók lesznek a múzeum sörei. Ám azoknak, akik szeretnék mindezt meglátogatni, megízleni, még várniuk kell, hiszen jelenleg a külső munkálatokat végzik az épületen, s csak 2014 tavaszán állnak neki a belső helyiségeknek. A másik hatvani múzeumi beruházással kapcsolatban Szabó Zsolt polgármester megerősítette: a Széchenyi Zsigmond Kárpát-medencei Vadászati Múzeum megnyitójára 2014 márciusának utolsó hétvégéjén kerül sor.