©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Csoda Gyöngyösön


A 2002. év újabb kiemelkedő állomás a gyöngyösi Mátra Múzeum 1887 óta tartó történetében. Az esztendő végére készült el, muzeológusok és építész szakemberek összehangolt munkájának eredményeként, a múzeum új fejlesztési koncepciója. Részletek.

Szerző: Fűköh Levente | Forrás: | 2009-06-05 21:34:01

A múzeum új fejlesztési koncepciója, egy olyan komplex intézmény terve, melyben helyet kap a klasszikus múzeumi kiállítás, a múzeumi háttérrel működő természet- és környezetvédelmi oktatócentrum, a város kulturális színtereinek növelését biztosító, kisméretű szabadtéri színpad, s nem utolsósorban a Mátrába irányuló idegenforgalom egyik központja.

A család 1937-ben a kastélyt 240 ezer pengőért eladta a városnak. A vétel nem titkolt célja volt, hogy a Mátra Múzeumnak végleges otthont teremtsenek. A vétel egybeesett a múzeum 50 éves alapításával. Guba Pál, a múzeum akkori igazgatója az emeleti részen kastélymúzeumot kívánt berendezni, melynek alapját a kastély teljes épségben itt hagyott berendezése és a kastélyban található gyűjtemények biztosították volna.

A múzeumvezető kérése a pénzügyi nehézségekkel küzdő város vezetése előtt nem talált meghallgatásra, s a berendezési tárgyak és a gyűjtemények régiségkereskedőkhöz vándoroltak. Ezzel megkezdődött a kiürített épületnek az a kálváriája, amely 1984-ben jutott nyugvópontra, amikor az időközben újraalapított Mátra Múzeum teljesen birtokba vehette az épületet. Mint a fenti bevezetőből is kitűnik, nem egyszerűen épületfelújítást tervezünk, hanem olyan múzeum megvalósítását, melynek egymással szoros kölcsönhatásban álló elemei - a kastély, a megújuló park, a park két új épülete és az új tó - egyetlen összefüggő egységet alkotnak, s ez az egység biztosítja a megfogalmazott célok megvalósíthatóságát.

A város szívében, a gimnázium és a Szt. Erzsébet-templom szomszédságában fekvő múzeumpark így egyszerre lehet a pihenés és kikapcsolódás helye, nyújthat esztétikai élményt, válhat az országban egyedülálló idegenforgalmi és múzeumi látványossággá, mindezek mellett pedig kitűnő oktatási helyszín is lehet. Döntő fontosságú, hogy a felújítási program sorrendje, ütemezése tegye lehetővé a jelenleg mindössze az Orczy-kastély termeibe zsúfolódó Mátra Múzeum folyamatos működését.

Ennek érdekében először az új természettudományi pavilon megépítésére van szükség, mely megszüntetné a kastélymúzeum reprezentatív és műemlékileg értékes termeinek zsúfoltságát, átvéve mostani kiállításainak több mint a felét; egyúttal pedig megoldaná a teljes társadalomtudományi gyűjtemény együttes raktározási gondjait.

A tervezés során fokozott figyelmet kellett szentelni annak a ténynek, hogy a kastély annak idején kevés ember befogadására készült, s ez igen komoly közönségforgalmi problémákat okozott már az eddigiek során. Az épületnek nemcsak a jelenlegi műemléki értékeket és korábbi építészeti emlékeket kell megmutatnia, hanem meg kell felelnie azoknak a követelményeknek is, melyek egy 21. századi múzeumtól joggal elvárhatók. A teljesség igénye nélkül említem meg, hogy mind ez idáig nem volt csatornázva az épület, vagy az átépített, szűk folyosók, meredek lépcsők nem tették lehetővé a mozgáskorlátozottak számára a kiállítások megfelelő látogathatóságát. A múzeumnak az elmúlt évben több mint 100 ezer látogatója volt, ami egyfelől örvendetes, másfelől viszont a megfelelő közönségforgalmi helyiségek, fogadóterek hiányában igen nagy nehézségeket okoz. Terveink szerint a felújítás után ezek a hiányosságok megszűnnek, mert az építészek és muzeológusok közös munkájának eredményeként most átgondolt, nem a pillanatnyi érdekeket szolgáló munkálatok kezdődnek.

Röviden tekintsük át az új múzeumi együttes legfontosabb elemeit.

A Természettudományi Pavilon

Sokrétű munka sokrétű terve bukkan elő e sorok olvasásakor. Az eddig méltatlan körülményeket "élvező" kert és kastély, a benne elhelyezett zsúfolt, korszerűtlen múzeumi egységek helyett új, a mai követelményeknek megfelelő, multikulturális funkciójú múzeumi intézményegyüttes képe bontakozik ki, mely egyaránt eleget tesz a műtárgyak megóvásával, a kiállítások rendezésével és a látogatók fogadásával szemben támasztott követelményeknek. Az új múzeumegyüttes létrehozásával valósul meg az a szándék, melyet 1886-ban Hanák Kolos ügyvéd, az általa létrehozott Magyarországi Kárpát Egylet Mátra Osztálya Múzeumi Bizottsága (melynek többek közt tagja volt Pulszky Ferenc is, a város országgyűlési képviselője) tűzött ki célul, illetve 1951-ben a múzeum újraalapításakor Nagy Gyula vállalt életcélként a természettudományi főprofilú, önálló Mátra Múzeummal. Talán még az 1918-ban, a nagy gyöngyösi tüzet követően megfogalmazott jelmondat is föltűnik valahol, melyet az akkor megépítendő, de a háború miatt elhalasztott múzeumépület homlokzatára terveztek elhelyezni a Múzeumi Egyesület tagjai:

"A múlt dicsősége felejteti a jelen sivárságát és jobb jövőre serkent!"

Kapcsolódó cikkek:

Cimkék:

    Muzeumok.hu Rss betöltése...