|
©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva. |
Kiemelt projekt: új nemzeti közgyűjteményi épületegyüttes
A kormány kiemeltté nyilvánította az új nemzeti közgyűjteményi épületegyüttes projekt keretében megvalósuló beruházás közigazgatási hatósági ügyeit, és kijelölte az eljáró hatóságokat - derült ki a Magyar Közlönyből.
Szerző: MTI | Forrás: | 2014-01-03 11:35:37
A múzeumi negyed néven ismert projekt a budapesti Városligetben valósul meg, ahol több múzeum felépítését tervezik. A kormány elsőfokú építésügyi hatóságként, és szakhatóságként azt a hatóságot jelölte ki, amely - az adott ügyfajtára vonatkozó jogszabály szerint - az elsőfokú eljárásban amúgy is eljárna. Ugyanezt tette a másodfokú hatóság kijelölésénél is.
Ugyanakkor a nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű ügyek koordinációjára a kormány a Budapest Főváros Kormányhivatalát vezető kormánymegbízottat jelölte ki.
A rendelet kimondja azt is, hogy az építésügyi hatósági eljárásokban nem kell építészeti-műszaki tervtanácsi véleményt beszerezni, továbbá nem kell településképi véleményezési eljárást sem lefolytatni.
Az építésügyi hatóságnak úgy kell egyeztetnie a szakhatósággal, hogy az egyeztetésre és a felülvizsgált állásfoglalás kiadására legfeljebb 8 nap, míg a környezetvédelmi, természetvédelmi és vízügyi tárgyú szakhatósági közreműködés esetén legfeljebb 15 nap áll rendelkezésre.
A Múzeum Negyed épületei elhelyezési pályázatának egyik pályaműve
Baán László, a beruházás megvalósításáért felelős miniszteri biztos decemberi interjújában hangsúlyozta, hogy már 2014 nyarára látható eredményeket hoz a Városliget megújítása. Az Országgyűlés által az ünnepek előtt elfogadott Városliget-törvény tisztázta a projekt jogi feltételeit, felgyorsította a tervezés folyamatát, és létrehozta a Városliget Ingatlanfejlesztő Zrt-t, amely lebonyolítja a Városliget rehabilitációját, majd a fenntartásról a beruházás lezárulta után is gondoskodik.
A Szépművészeti Múzeumot is vezető szakember elmondása szerint a Liget Budapest projektnek két fontos pillére van: a jogi és a financiális feltételrendszer biztosítása. Az elsőhöz tartozik a kezelői jogok kérdése, a beruházás során létrejövő építmények tulajdonjogának rendezése, az építésszabályozási kérdések tisztázása. Ez 2014. június 30-ig megtörténik, a főváros ezzel a határidővel önállóan hozhatja létre a Városliget szabályozási tervét.
"Az elmúlt évtizedekben a liget állapota folyamatosan romlott, de jövő nyárra látható lesz a változás, a gyors és jelentős értékjavulás: például számos bódé, használaton kívüli épület elbontása, a zöldfelület javítása, az összetört padok pótlása. A teljes parkrekonstrukció, a közlekedési kapcsolatok átalakítása, a mélygarázsok, az új fejlesztések megvalósítása hosszabb folyamat lesz, 2018-ra várható befejezéssel" - közölte a miniszteri biztos.
Mint hozzáfűzte, a finanszírozás feltételeiről a kormány 2014 elején fog dönteni.
Szintén 2014 első hónapjaiban írják ki a múzeumi negyed öt új épületére a nemzetközi tervpályázatokat, amire kulturális közintézmény tekintetében Magyarországon száz éve nem volt példa. A pályázatok eredményhirdetése után, az év végére készül el az egész Városliget mesterterve. A szükséges közbeszerzési eljárások lezárultával, 2015 második felében indulhatnak el a tényleges beruházások: többek között az Állatkert bővítése, az új Fővárosi Nagycirkusz, a Petőfi Csarnok épületének helyén egy ifjúsági élmény- és tudáspark és az öt új múzeumi épület felépítése, valamint a zöldfelület teljes megújítása és növelése - számolt be.
Baán László hangsúlyozta: jelenleg a liget felületének mindössze 60 százaléka zöldfelület, és a maradéknak is csak kisebb részét foglalja el épület, a többi beton, aszfalt, bódé vagy út; csupán az Ötvenhatosok terének betonfelülete a liget 5 százalékát teszi ki.
Kapcsolódó cikkek:
A Magyar Urbanisztikai Társaság Elnökségének állásfoglalása
Több ötlet alapján épül a Múzeum Negyed
Felgyorsulhat a Városliget fejlesztése
Cimkék:
Múzeumi negyed,múzeumliget,törvény