©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Kulturális folyosó a folyó mentén


Hálózatszervezés, kiállítások, rendezvények, A dunai örökség kék könyvének elkészítése – e feladatok megvalósítását vállalja a most induló Dunai Kulturális Folyosó projekt. A cél: egy Duna-tudatos, örökségalapú fejlesztési irány kialakítása.

Szerző: Magyar Múzeumok Online | Forrás: | 2014-02-13 14:51:18

A Duna hosszú évezredek óta folyosóként szolgál, amelyen emberek, áruk, információk és hagyományok áramlanak a forrásvidéktől a tengertorkolatig és vissza. Rég elfeledett népek titkait, virágzó és elhervadó kultúrák nyomait mossa egybe ez a nagy folyam a jelenkor nemzeteivel és színes szokásaival. Napjainkban is elmondhatjuk, hogy a Duna az egyik legnemzetközibb folyó a világon.

 

Az Óbuda-Békásmegyer Önkormányzata, a Belügyminisztérium Területrendezési, Építésügyi és Örökségvédelmi Helyettes Államtitkársága, valamint az Argonauta Víz alatti Kulturális Örökségvédelmi és Folyami Régészeti Kutatócsoport alkotta konzorcium az Új Széchenyi Terv Államreform Programjának támogatásával megvalósuló Dunai Kulturális Folyosó projekt azért jött létre, hogy egy asztalhoz ültesse ennek a hihetetlen kulturális és természeti kincsnek a használóit. Céljuk egy olyan Duna-tudatos, kulturális alapú fejlődési irány kialakítása, amely segíti a potenciális partnerek és projektötleteik találkozását, és hozzájárul egy (kormányzati oldalról is koordinált) stratégiai dokumentum elkészítéséhez.

 

A „Magyar Dunai Örökség Hálózata” létrehozásával párbeszédet kívánnak nyitni a közigazgatás, a természetvédelem és örökségvédelem tudományos és civil szervezetei, illetve a turizmus iparág képviselői között. Véleményük szerint csak a helyi fejlesztési szervezetek bevonásával aknázható ki hatékonyan a dunai örökség óriási potenciálja.

 

A projekt keretében elkészül A dunai örökség kék könyve című stratégiai dokumentum. Ez – kapcsolódva a nemzetközi irányelvekhez, illetve a Dunai Kulturális Folyosó koncepcióhoz – a partnerekkel történt konzultációk nyomán tartalmazni fogja

  • a Dunai Kulturális Folyosó, illetve a dunai örökség pontos definícióját, a partnerek köreinek meghatározását

  • részletes állapotfelmérést, helyzetértékelést, a fő veszélyek meghatározását

  • a tudományos és kutatási stratégiát (az alap és tematikus kutatások jövőjének tervét),

  • kapcsolódási pontokat a turizmus stratégiáihoz,

  • potenciális együttműködési tervet a környezetvédelemmel,

  • ajánlásokat és példákat az épített környezet Duna-tudatos alakítására,

  • a javasolt fő fejlesztési irányokat, projekteket,

  • kommunikációs stratégiai irányelveket.

 

A február 12-én tartott projektindító rendezvényen Theisz Bálint, Óbuda-Békásmegyer alpolgármestere és Szaló Péter, a BM helyettes államtitkára köszöntötte a projekthez kapcsolódni szándékozó szervezetek képviselőit. Höcher Dániel, a Külügyminisztérium EU Duna Régiós Stratégia Kormánybiztosi Titkárságának munkatársa előadásában a projektnek az unió makroregionális stratégiájához való lehetséges kapcsolódási pontjait emelte ki. Tóth János Attila, az Argonauta kutatócsoport és a projekt szakmai vezetője részletesen szólt a már konkrét programokról és helyszínekről, és bejelentette: a hálózat minden szervezet számára nyitott, várják a csatlakozni vágyókat. A projekt ugyan csak nyolc hónapig tart, de azt egy hosszabb távú együttműködés-fejlesztés és szakmai munka megalapozásának szánják.

Kapcsolódó cikkek:

Cimkék:
együttműködés, Duna

    Muzeumok.hu Rss betöltése...