Robbanás előtt a műszaki örökség?

"Hogy unokáink is lássák" - fogalmazta meg a műszaki emlékeket őrző köz- és magánintézmények, alapítványi múzeumok, magángyűjtők számára a Reneszánsz Évben meghirdetett pályázat célkitűzését.

B. Varga Judit 2009-10-15 02:18
Cikk küldése e-mail:

 "Hogy unokáink is lássák" - fogalmazta meg a műszaki emlékeket őrző köz- és magánintézmények, alapítványi múzeumok, magángyűjtők számára a Reneszánsz Évben meghirdetett pályázat azt a célt, amely a hazai ipari és műszaki kultúra emlékeinek szellemi birtokbavételére, népszerűsítésére, őrzésük és hozzáférhetőségük megújítására irányult. A megvalósult 22, sikeres projekt alapul szolgált a továbblépésre, egy országos program kidolgozására.

"A tájházak és irodalmi emlékházak tartalmi modernizációját segítő, évek óta folyó támogatási programok mintájára, a >>műszaki örökség program<< kidolgozásán munkálkodunk, az illetékes országos múzeum segítségével - olvashatjuk dr. Vígh Annamária főosztályvezető asszony (Oktatási és Kulturális Minisztérium, Közgyűjteményi Főosztály) szavait a pályázat eredményeit összefoglaló kiadványban. - A muzeális intézményrendszer e hallatlanul izgalmas és innovációra alkalmas szelete még több pozitív példával, >>jó gyakorlattal<< fogja örvendeztetni látogatóit."

Melyek ezek a jó gyakorlatok, mintaként szolgáló produkciók?

Például az Élménybánya Sopronban. A barokk Esterházy-palotában 1957-ben megnyílt Központi Bányászati Múzeum föld alatti kiállítóterébe immár csúszdán érkezhetnek a legfiatalabb látogatók, a kobakkal, fejlámpával felszerelt gyerekek. A bányajárás részeként kipróbálhatják a csilletolás nem is olyan egyszerű műveletét, megismerkedhetnek a bányaszellőztetés elvével, vízkiemelő berendezést hajthatnak, majd a bányajárás végén két bányatelefonon feleletválasztós "teszten" vizsgázhatnak a megszerzett ismeretekből. A műszak végét természetesen az elmaradhatatlan klopacska jelzi.

Ugyanígy a gyerekekre koncentrált a várpalotai Vegyészeti Múzeum alkimista műhelyének kialakítása, jól kiegészítve a már lassan egy évtizede sikerrel működő alkimista tábor nyári programját. A Kohászati Múzeum az "alkotó tűz virágait", a kovácsoltvas remekeket mutatta be a reneszánsz korától a Fazola-kohó, Magyarország első ipari műemlékének termékeiig. Az őskohó "újraindításával" az idén már harmadszorra rendezték meg Miskolc-Újmassán a több ezer érdeklődőt vonzó, a kovácsok ősi mesterségét látványos bemutatókkal, versenyekkel, játékokkal népszerűsítő programot Fazola-napok néven.

De említhetnénk a Herman Ottó Múzeum jóvoltából közzétett átfogó fotográfiai, fényképezéstechnika-történeti magángyűjteményt is, melyből állandó kiállítás készült a legszebb miskolci templom, az avasi szomszédságában, a Papszeren.

A további jó példák sora a nyertes projekteket részletesen ismertető honlapon, a www.muszakiorokseg.hu-n található meg, amely egyúttal már a Műszaki Örökség Program (MÖP) internetes bázisa is a műszaki kultúra társadalmi célú hasznosításának, újjászületésének a jegyében.

Kompetencia- vagy kiválósági központ

 A programot a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum kompetencia-központként koordinálja. A 2009. január 1-jével egyesített Országos Műszaki Múzeum és Közlekedési Múzeum alapító okiratában a múzeum kiemelt feladatai között szerepel "...a műszaki muzeológia, illetve a műszaki-technikatörténeti gyűjtőkörű múzeumok, gyűjtemények szakági együttműködésének országos koordinálása; szakmai tanácsadás, segítségnyújtás". Ez mindenképpen egy új kapcsolatrendszer kialakítását, feladatmeghatározást és mindezek működtetését rója a múzeumra.

A kompetencia- vagy kiválósági központ ma egy jól kommunikálható, százféle tartalommal felruházható fogalom. Széles körben elterjedt, és alkalmazzák az informatikától a kereskedelemig, a nagy multicég-központoktól a néhány főt foglalkoztató szervezőirodákig. Tulajdonképpen gyűjtőfogalom: értelmezésünk szerint azon képességek, ismeretek, lehetőségek és kapcsolatok halmaza, amelyek révén a központi feladatot ellátó intézmény egy adott szervezetben vagy halmazban egy meghatározott szerepet eredményesen tud ellátni, s ennek révén mind a saját, mind a szervezet stratégiai célkitűzéseit meg tudja valósítani. A kompetencia-központ egy speciális tudásra, kiválóságra - azaz kompetenciára - alapozott "létesítmény", amely megvalósítja és erősíti a kooperációt a szakterületek és a szaktudomány között, elősegíti az eredmények és ismeretek átültetését a gyakorlatba, elsősorban is szakmai vagy szervezeti hatókörében.

Kompetencia a múzeumokban

 Az új, kompetencia-központ típusú múzeumi működési modell elméleti megalapozása még nem történt meg. Gyakorlatban ennek számos eleme néhány országos múzeumban már megvalósult (Szabadtéri Néprajzi Múzeum, Petőfi Irodalmi Múzeum), amelyek a maguk szakterületén egyre inkább kisugárzó tudásközpontként, módszertani centrumként vannak jelen.

Az új, Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum szakmai és tudományos potenciálja jelentősen megnövekedett, presztízse erősödött, de önmagában jelenleg még nincs elég ereje, hogy tudásközpontként működjön. Ezért meglévő kapacitásaira alapozva feladata a szakági kapcsolatok megerősítésén és hálózatba szervezésén túl "az életen át tartó tanulás" jegyében is a szakmai továbbképzések megszervezése, a hatékony szakmai tanácsadás biztosítása, az információcsere felélénkítése, a szakmai érdekek közös képviselete, új és több résztvevős szakmai tevékenységek (projektek) kialakítása és az ezek forrásainak megszerzésében való közreműködés.
Előtte álló feladat a tudásbázis kialakítása, a szakmai kutatások és együttműködések szervezési támogatása és összehangolása, elméleti és módszertani kutatások folytatása, közreadása, a különféle műszaki szakterületeken született eredmények adaptálása, összegyűjtése és mindezek legszélesebb körű hozzáférésének a biztosítása.


A műszaki és technikatörténeti szakfelügyelet az elmúlt két ciklusban lerakta annak a gyűjteményfelkutató munkának az alapjait, amelyből egy kompetencia-központ építkezhet. Reméljük, hogy a létrejött régi-új országos múzeum a jövőben hatékonyan él ezzel a lehetőséggel, folytatva a Reneszánsz Év során megkezdett koordinációs tevékenységet, hogy az oly gyakran és oly gyorsan eltűnő ipari örökséget valóban unokáink is láthassák.


A Műszaki Örökség honlapja

 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...