Fesztivál Füleken
KAPCSOLATÉPÍTÉS
A Füleki Vármúzeum és a losonci Nógrádi Múzeum és Galéria szervezte meg ebben az évben a Szlovákiai Múzeumok Fesztiválját Füleken.
Veres Gábor |
2014-07-03 08:23 |
A fesztivál rendezője a Szlovák Múzeumok Szövetsége (Zväz múzei na Slovensku - ZMS), kezdeményezésükre már tizenegyedik éve találkoznak júniusban az érdeklődő múzeumok. Az elmúlt esztendőben Kassán volt a fesztivál, ahová első alkalommal a cseh és magyar múzeumi szervezetek képviselőit is meghívták. Itt háromoldalú együttműködési megállapodás aláírására is sor került. Ezt a hagyományt folytatták ebben az esztendőben is és PhDr. Peter Hyross a Szlovákiai Múzeumok Szövetségének elnöke meghívta a rendezvényre a Pulszky Társaság – Magyar Múzeumi egyesület delegációját. A társaság képviseletében Dr. Matskási István tiszteletbeli elnök valamint Szűcsné Zomborka Márta és Dr. Veres Gábor alelnökök utaztak el Fülekre.
Matskási István a rendezvény megnyitóján tartott beszédében elmondta, hogy számos magyarországi múzeum ápol jó kapcsolatot szlovákiai intézményekkel. A múzeumi szakmai szervezetek párbeszéde új távlatokat nyithat a szomszédos országok közgyűjteményeinek együttműködésében, melybe szeretnék a jövőben – a visegrádi partnerség szellemében – a lengyel szervezetet is bevonni.
A rendezvény ünnepélyes megnyitója a várudvaron volt, ahol a három ország szakmai szervezeteinek elnökei mellett a vendéglátó múzeum igazgatója, Agócs Attila és a Szlovák Kulturális Minisztérium képviselője köszöntötte a résztvevőket. A program tudományos előadásokkal folytatódott a Városi Honismereti Múzeumban. Pavol Hlodák mérnök a nógrádi üveggyárak múltjáról, Agócs Attila igazgató pedig a világhírű, alig ismert nógrádi zománcgyárakról tartott előadást. Az Év Múzeuma kitüntetést nem csak hazánkban, hanem Szlovákiában is átadják minden esztendőben. 2013-ban a Szlovák Technikai Múzeum (Slovenské technické múzeum) kapta a rangos elismerést, itt előadás és prezentáció engedett rövid bepillantást munkájukba, eredményeikbe.
A várudvaron a közgyűjtemények egész napra standokat állítottak fel, ahol bemutatták kiadványaikat, programjaikat. Több múzeum gyűjteményi darabokat is hozott, így lőfegyvereket, bábokat, kerámiákat is láthattunk. Emellett történelmi hagyományőrző csoportok bemutatóját láthatták és a zománcékszer készítését is kipróbálhatták az érdeklődők.
Összesen 33 intézmény, több mint kétszáz múzeumi szakember vett részt a rendezvényen, ahol természetesen a bemutatkozás mellett kiemelten fontos volt a szakmai kapcsolatépítés, tapasztalatcsere. Számos megbeszélésre, egyeztetésre került sor a külföldi delegációk tagjai és a szlovákiai múzeumok megjelent munkatársai között.