Kreativ lehetőségek
NAGY-BRITANNIA
Hírek az angol múzeumi világból 2015 elején.
Deme Péter |
2015-03-18 11:03 |
A Museums Association folyóirata, a Museums Journal február elején hosszú cikket jelentetett meg Simon Stephens tollából. A szerző ebben részletesen foglalkozik a közelmúltban tervezett és megépített múzeumi intézményeknek a működésével, azzal, mennyire felelnek meg, mint művészeti kiállítóhelyek és mennyire felelnek meg a korszerű látogatói elvárásoknak. Az írás részletesen vizsgálja a kenti tengerparton található Margate városának Turner Contemporary nevű galériáját, amelyet a David Chipperfiled Architects tervezett, 2011-ben nyílt meg, s az elmúlt évben közel 320.000 látogatója volt. Emellett „tengerparton található erős hatású épülete jelentős szerepet játszik a város és a régió regenerációjában”. Bővebben lásd itt.
A Cerative Industries Federation február 23-i rendezvényén, a londoni Battersee Arts Centerben beszédet mondott Ed Milliband, a Munkáspárt vezetője, s ebben kijelentette: „a következő munkáspárti kormány tevékenységének középpontjában a művészetek, a kultúra és a kreativitás áll majd”. (A teljes beszéd itt olvasható)
A MA honlapján a tudósító, Patrick Steel többek között kiemelte, hogy kormányon szorosan együtt kívánnak működni az Arts Council-lal, növelve a fiataloknak kreatív lehetőségeket kínáló programok számát; megfontolják egy, a művészetek, a kultúra és kreatív iparágak kérdéseivel foglalkozó, „a művészetek és a kulturális világ kiemelkedő személyiségeiből álló” miniszterelnöki bizottság felállítását, amely a terület legfontosabb kérdéseiben foglal majd állást. Fenn fogják tartani az országos múzeumok és galériák ingyenességét, a miniszterelnöki bizottság pedig meg fogja vizsgálni, „hogyan lehet az országos intézményekben jelenleg raktárban őrzött műtárgyakat az ország regionális múzeumaiban és galériáiban bemutatni”. A cikk itt olvasható.
Február 23-ai dátummal közölte az MA, hogy számos más kulturális szervezettel együtt levelet intéztek George Osborne pénzügyminiszterhez, az ajándékozási formában történő támogatások szabályozásának áttekintését kérve. Két nappal később az MA dokumentumban foglalt állást a nyilvános finanszírozás kérdésében, kiemelve, hogy a szektor érintett szervezeteinek összefogásával erre vonatkozó stratégia kialakítását kezdeményezi. A két cikk itt olvasható.
Miután az Iszlám Állam által február végén közzétett videó szerint az észak-iraki Moszulban értékes régiségeket pusztítottak el, a kulturális örökség területén tevékenykedő szakemberek és szervezetek széles körben fejezték ki tiltakozásukat, majd az UNESCO főigazgatója bűncselekménynek nyilvánította a 13. században alapított Nimrud városának buldózerrel történő elpusztítását és április elejére találkozót hívott össze, hogy koordinált nemzetközi reakciót dolgozzanak ki.
Az English Heritage április 1-jén két részre oszlik. A Museums Journal újabb hosszú cikkben ismerteti a két utódszervezet középtávú terveit, köztük azt, hogy a Nemzeti Örökség Gyűjteményt (National Heritage Collection) kezelő English Heritage Trust 2023-ra önfinanszírozóvá kíván válni.
Az Arts Council England március 1-jén adta közre Economic Impact of Museums in England című jelentését, amely a 2008-2009, 2010-2011 és 2012-2013 közötti pénzügyi évek adataira alapozva megállapítja, hogy a múzeumok évente 2,64 milliárd font bevételt produkálnak és közel 40.000 embert alkalmaznak. Az orszg 2720 múzeuma (muzeális intézménye) minden, a szektorra fordított 1 fontnyi finanszírozás mellett 3 fontot termelnek ki. A rendkívül érdekes cikket és a jelentést itt olvashatjuk.
Az angolul olvasók és az európai múzeumi/örökségi terület történései iránt érdeklődők további érdekes és tanulságos olvasnivalót találnak az MA honlapján (www.museumsassociation.org). Ugyancsak érdemes rendszeresen felkeresni a NEMO (Network of European Museum Organisations, Európai Múzeumi Szervezetek Hálózata) honlapját (www.ne-mo.org ).