©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Leopold Bloom


Harmadik alkalommal írták ki a Leopold Bloom képzőművészeti díjat; a kétévente meghirdetett, 10 ezer euró összegű díjat a győztes egy külföldi kiállítás, az ahhoz kapcsolódó költségek és külföldi jelenlétének biztosítására használhatja fel.

Szerző: MTI - MMO | Forrás: | 2015-03-31 12:00:07

A díj létrehozói Mary McLoughlin és John Ward, az ír alapítású Maurice Ward szállítmányozási cég tulajdonosai. John Ward a Leopold Bloom-díj keddi budapesti sajtótájékoztatóján elmondta: a magyarországi művészeti élet progresszív alkotóit és nemzetközi megjelenésüket támogató képzőművészeti elismerést a Leopold Bloom Alapítvány és a Pepper Art Projects szervezésében hirdetik meg.

A díj nevét a modern irodalom egyik legjelentősebb alkotásának, James Joyce Ulyssesének magyar származású főhőséről kapta. Összhangban a díj és az ír alapító számára fontos értékekkel, Leopold Bloom a paradigmaváltó művészet, az utazás, a nemzetköziség és nem utolsó sorban az ír-magyar kapcsolatok szimbóluma. John Ward felidézte, hogy tizenöt éve hozta létre vállalkozását Magyarországon, és lenyűgözte a budapesti kortárs művészeti szcéna, nemcsak a művészet érdekelte azonban, hanem maguk a művészek is. Motivációiról szólva elmondta: sok tehetséges alkotó van Magyarországon, akik számára hiányzik a nemzetközi bemutatkozási lehetőség, másrészt szeretne a díjjal hozzájárulni ahhoz, hogy Budapest ismét a régió művészeti központjává válhasson. John Ward elárulta: tervei szerint a jövőben a Leopold Bloom-díj regionális elismeréssé válhatna.

Hanka Nóra művészettörténész, a Pepper Art Projects projektvezetője hangsúlyozta, hogy az elismerés magyarországi alkotók és rangos külföldi kiállítóhelyek együttműködését, a művészek nemzetközi bemutatkozását, karrierépítését, a kortárs magyar szcéna nemzetközi művészeti életbe történő még intenzívebb bekapcsolódását kívánja segíteni. A hazai művészek számára egyedülálló lehetőséget jelent, hogy az elnyert összeg hosszútávon biztosítja külföldi tartózkodásukat, a műterembérlést és a helyi közönséggel, illetve gyűjtőkkel való kapcsolatépítést - emlékeztetett. A díj nyertese 2011-ben Batykó Róbert, 2013-ban pedig Nemes Csaba volt. Batykó Róbert a sajtótájékoztatón felidézte: miután elnyerte a díjat, másfél évig tudott Amszterdamban élni és dolgozni, ezalatt három-négy kiállítást hozott létre, és rengeteg szakmai kapcsolattal gazdagodott.

Hanka Nóra kitért az idei pályázati kiírásra is: fontos változás, hogy elegendő a tervezett külföldi kiállítás koncepcióját benyújtani, és a szervezők vállalják, hogy segítik a nyertest a médiumának, műfajának leginkább megfelelő kiállítótér felkutatásában. Hasonlóan jelentős könnyebbséget jelenthet a művésznek, hogy a nemzetközi bemutatkozás előkészítésére 12 helyett 18 hónap áll rendelkezésére. Újítás a zsűrizési folyamatban, hogy bevezettek egy szintén elismert szakemberekből álló, nemzetközi előzsűrit, melynek tagjai Catalina Lozano független kurátor, a MARCO/Frac Lorraine Award for Young Curators nyertese 2012-ben, a brazil Pipa Art Prize bizottsági tagja, a 8. Berlin Biennále munkatársa; Barbara Sirieix művészeti író, kurátor, az 54. Velencei Biennále marokkói pavilonjának programfelelőse, valamint Maija Rudovska, a Helsinki International Artist Programme kurátora. A zsűri - melynek tagjai Declan Long, a dublini National College of Art and Design Visual Culture karának előadója és a Douglas Hyde Gallery igazgatósági tagja; Susanne Altmann, a drezdai International Summer Academy for Visual Arts művészeti igazgatója és Mark Rappolt, az ArtReview főszerkesztője, a sanghaji székhelyű ArtReview Asia magazin elindítója - az előválogatott 15 művész körét 5-6 főre szűkíti le, majd műtermük látogatását követően választja ki a díj nyertesét.

Az elődöntősök névsorát a június 16-i Bloomsday-en ismertetik, a döntős művészek listáját pedig július 24-én hozzák nyilvánosságra. A díjátadót szeptember 4-én tartják, ekkor a döntősök munkáiból az Új Budapest Galériában november 15-ig látogatható kiállítás is nyílik.

 

A díj részletes kiírása ITT tekinthető meg.

Kapcsolódó cikkek:

Cimkék:

    Muzeumok.hu Rss betöltése...