©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Nem lehet a végtelenségig kifacsarni a múzeumi dolgozókat


Szakmai beszélgetések, igazgatóváltások, költségvetési problémák, költözések teszik változatossá a kontinens múzeumainak világát.

Szerző: Deme Péter | Forrás: | 2015-05-02 11:51:49

A múzeum 19. századi eszménye már nem felel meg a 21. század elvárásainak

Március 9-én a londoni Wallace Collection Jövő a múltnak? címmel szakmai beszélgetést szervezett. Ezen a brit Museums Association elnöke, a Walesi Nemzeti Múzeum igazgatója, David Anderson kijelentette, hogy a jelenleg alkalmazott kulturális modell rossz, nincs összhang stratégia és program (policy) között, sőt erre való törekvés sem tapasztalható. „Sürgős szükség van a helyi és regionális múzeumok kiegészítő finanszírozására, nem ötven éven belül, hanem most. Szükség van a nagyvárosokon kívüli Angliában a támogatási döntések decentralizálására. Olyan nemzeti kulturális stratégiára van szükség, nem csupán a múzeumok, hanem az egész kultúra számára, amely teljes mértékben újragondolja a célokat és hozzájárulásunkat. A múzeum 19. századi eszménye már nem felel meg a 21. század elvárásainak. Kell lennie bennünk annyi bátorságnak, hogy vitassuk a jelenlegi modellt, beszéljünk a változás szükségességéről, és ténylegesen változtassunk. Új üzleti modelleket, újfajta munkaformákat kell kialakítanunk, törekednünk kell az együttműködésre, a kulturális részvételre, a kulturális demokráciára, el kell fogadnunk, hogy a közönség igényeinek kell irányítaniuk, nem annak, hogy mit gondolunk magunkról mint intézményekről.” Szerinte számos kis- és nagyváros nem rendelkezik elegendő forrással a jelenlegi kulturális aktivitás fenntartásához, a takarékossági intézkedések „megölik a helyi múzeumokat”, fennáll a veszélye annak, hogy öt éven belül a helyileg finanszírozott kulturális szektor drámai módon összezsugorodik.

Christoph Vogtherr, a Wallace Collection igazgatója arra figyelmeztetett, hogy a finanszírozás csökkentése veszélyezteti a múzeumok működését, veszélyt jelent az infrastruktúra, a szaktudás, a tudományos színvonal és tárgyilagosság, valamint a társadalom szélesebb körének hozzáférése szempontjából. Óvott az intézmények privatizálására törekvéstől, aminek eredménye szerinte a rendszeres állami forrás kivonása lesz. (Lásd: Itt!)

 

A londoni Nemzeti Galéria új igazgatója

Március 18-án jelentették be, hogy augusztusban a londoni Nemzeti Galéria vezetését a jelenlegi igazgatótól, Nicholas Pennytől (aki tavaly nyáron jelentette be nyugdíjba vonulását) a 49 éves Gabriele Finaldi veszi át. A brit állampolgár Finaldi 2002 óta a madridi Museo Nacional del Prado gyűjteményekért és kutatásért felelős igazgatóhelyettese, előtte 1992-től a Nemzeti Galéria késő itáliai és spanyol gyűjteményének kurátora volt. (Lásd: itt)

 

Nem lehet a végtelenségig kifacsarni a múzeumokban dolgozókat

Március közepén a londoni Courtauld Institute of Artban a regionális múzeumok jövőjéről és a költségvetési támogatások folyamatos csökkentésének következményeiről rendeztek vitát a terület vezető képviselőnek, több nagy múzeum vezetőjének és kurátorának részvételével. Ezen Sharon Heal, a Múzeums Association igazgatója kijelentette, a májusi választások eredményétől függetlenül az állami szektorban továbbra is szembe kell nézni a támogatások csökkentésének kihívásaival. „Nem lehet a végtelenségig kifacsarni a múzeumokban dolgozókat” – mondta, majd hozzátette: a történések ellenére optimista a múzeumi szektor jövőjét illetően. (Lásd: itt)

 

Költözik a Museum of London

A Museum of London igazgatója, Sharon Ament március végén egy támogatói vacsorán bejelentette, hogy az intézmény, mivel kinőtte a London Wallnál fekvő épületét, költözni fog, mégpedig a London Farringdon negyedébe, a Smithfield General Market területére. Az igazgatónő reményei szerint az átköltözés a jelenleg elhagyatott Viktória-kori piacra 2021-ig befejeződik, s az intézmény képes lesz évi kétmillió látogató fogadására, növelve a kiállított műtárgyak és az iskolai osztályok számát. (További részletek: itt)

 

Neil MacGregor lemond

Neil MacGregor, aki 2002 óta a British Museum igazgatója, április 8-án bejelentette, hogy december végén lemond. „Nagyon nehéz elhagyni a British Museumot. Ezzel a gyűjteménnyel és főleg ilyen kollégákkal dolgozni szakmai életem legnagyobb kiváltsága volt. Mégis úgy döntöttem, ideje visszavonulni a teljes munkaidős feladattól” – jelentette ki, hozzátéve, hogy az új épület elkészült, megfelelő terek állnak rendelkezésre a kiállításokhoz, a műtárgyvédelmi és tudományos tevékenységhez. MacGregor a német kulturális miniszter mellett működő, a Humboldt- Forum fejlesztését segítő nemzetközi tanácsadó testület elnöke lesz. (Továbbiak: itt)

 

Felmérés a szerzői jogokról

Április 16-án a NEMO közzétette felhívását, amely szerint felmérést készítenek a szerzői jogok és a múzeumok témakörében, miután ezek a jogok nagy hatással vannak a múzeum tevékenységének különböző elemeire; sok intézmény kifejezetten úgy érzi, hogy munkájukat, projektjeiket hátráltatják, nehezítik. Annak érdekében, hogy általános képet nyerhessen a problémáról és az intézmények álláspontjáról, a NEMO vállalta, hogy elkészíti avizsgálat kérdőívét, és kéri, hogy minél több múzeum töltse ki május 15-ig. A link, amelyen a kérdőív található!

 

Pénz a walesi múzeumoknak

Április közepén a walesi kormány bejelentette: 2,7 millió fontot biztosít a múzeumoknak, könyvtáraknak és levéltáraknak, hogy működésükkel elősegítsék egy márciusban közreadott jelentésben foglalt javaslatok megvalósítását. A Culture and Poverty. Harnessing the power of the arts, culture and heritage to promote social justice in Wales (Kultúra és szegénység. A művészetek, a kultúra és az örökség erejének hasznosítása a társadalmi igazságosság elősegítése érdekében) című dokumentum (lásd: itt) a helyzetfelmérés mellett javaslatokat is megfogalmazott a cél elérése érdekében. A kormányzat a forrás nagyobb részét a hozzáférés és a gyűjtemények szélesebb körű használatának lehetővé tételére, más részeit a leghátrányosabb térségek kulturális hozzáférésének fejlesztésére szánja. (Részletesebben!)

 

Konferencia Berlinben

Április 20-án jelent meg a NEMO honlapján (www.ne-mo.org) a felhívás egy berlini konferencia-részvételre. A június 1–2-án a Zsidó Múzeum Akadémiáján tartandó tanácskozás címe: We Are Museums. A két nap alatt a szakemberek aktív és kreatív közössége találkozhat, nézhet szembe kihívásokkal és gyűjthet erőt ahhoz, hogy a művészeti intézményeket kinyissa az emberek számára. További részletes információ itt, illetve a www.wearemuseums.com honlapon.

 

Museum of the Year Award

Érdeklődésre tarthat számot az április 24-i hír, amely szerint az Art Fund Prize Museum of the Year Award 2015 versenyben az alábbi hat intézmény került a második fordulóba: a Whitworth Manchesterben, az Imperial War Museum és a Tower of London, az Oxford University Museum of Natural History, a National Trust által Altrinchamban működtetett Dunham Massey és a MAC (Metropolitan Arts Center) Belfastban. (A teljes tudósítás itt: http://museumsassociation.org/museums-journal/news/24042015-shortlist-for-museum-of-the-year-award-2015)

 

Végül ismételten javasoljuk, hogy iratkozzon fel a NEMO hírlevelére a www.ne-mo.org, illetve a www.museumsassociation.org honlapon.

Kapcsolódó cikkek:
Jelentkezz, hogy ne maradj le a legjobbakról!
Az ermitázsi macska napja
Mit gondol a szakma a Néprajzi Múzeum épületéről?

Cimkék:
Európa

    Muzeumok.hu Rss betöltése...